Už jste vyzkoušeli batáty? Směle do toho: Podíváme se jim pod slupku!

Pokud nevíte, co se pod pojmem „batáty“ skrývá, věřte, že se jedná o sladké brambory – a to konkrétně hlízy povijnice batátové. U nás to není nejoblíbenější zelenina, což je ale škoda, jelikož obsahuje vysoký podíl vitamínů, minerálů a zdraví prospěšných látek.

Jak vařit batáty?

Jejich příprava se od klasických brambor příliš neliší – dají se vařit klasicky ve vodě či v páře, péct či zapékat. Nicméně nemůžete očekávat, že budou chuťově stejné, jako obyčejné brambory. Jsou výrazně nasládlé, tudíž se hodí při přípravu sladkých pokrmů či dokonce do dezertů!

Před samotným vařením je vhodné batáty oloupat a nakrájet na podobně velké části, stejně jako brambory. Vložte je do vroucí vody a vařte zhruba 20 – 30 minut. Dejte hlavně pozor na to, aby se nerozpadaly! Jediný rozdíl ve vaření oproti „normálním“ bramborám je ten, že není vhodné je kořenit kmínem. Soli přidejte špetku.

Tip: při každé přípravě přidejte k batátům lžičku jakéhokoli tuku – oleje či másla – to je prakticky jedno. Tuk totiž dokáže zachovat maximální obsah betakarotenu, jež je prospěšný hlavně pro zrak.

Pečené batáty

Asi nejjednodušší způsob, jak batáty připravit. Nemusíte je škrábat, stačí je pouze pořádně omýt, aby jejich slupka zůstala naprosto čistá, a následně rozkrájet na čtvrtiny, ty položíme na plech do trouby vyhřáté na 180 stupňů Celsia. Samozřejmě nezapomeňte okořenit! Doporučujeme klasicky sůl a pepř, grilovací koření a bylinky dle vlastní chuti.

Doba pečení je variabilní a odvíjí se samozřejmě od velikosti nakrájených kousků, nicméně je doporučeno je péct prostě do té doby, až budou dokonale měkké. Většinou se doba pečení pohybuje okolo čtyřiceti minut.

Batáty nebo brambory?

Pokud jste přišli batátům na chuť, určitě je neopouštějte a zkuste jimi nahradit brambory úplně. Batáty mají totiž lepší výživové hodnoty. Denní doporučená dávka vitaminu A je v batátech obsažena v neuvěřitelných 400 procentech! Zároveň mají více vitaminu C, méně kalorií a sacharidů a více zdraví prospěšné vlákniny.

Na druhou stranu je v nich obsaženo samozřejmě více jednoduchých cukrů – od nich je odvislá právě jejich sladká chuť. Nicméně sportovci po tréninku ocení přísun glukózy, fruktózy a sacharózy přirozeným způsobem, a ne v podobě výživových doplňků.

Bezmasé jídlo? Zkuste batáty!

Náš nejznámější kuchař Zdeněk Pohlreich o batátech dokonce prohlásil: ,,Je to dobrý jako prase, protože je to jak sladký, tak slaný, kyselý, vostrý – je tam úplně všechno.“Zdeněk radí: Připravte si z batátů klidně hlavní jídlo! Nakrájejte je, okořeňte, pokapejte pár kapkami olivového oleje, strčte do trouby – a za čtvrt hodiny máte upečeno. Mezitím si připravte jakoukoli omáčku jako zálivku batátů, vynikající je pikantní hořčičná, a doplňte ledovým salátem. Vše na závěr pokapejte limetkou.

Batáty jsou ale stejně oblíbeny jako příloha k hlavním jídlům. Variabilita jejich přípravy je stejná, jako u brambor. Můžete je uvařit „jenom tak“, našťouchat, ale stejně tak jsou díky své struktuře vhodné pro přípravu hranolek či kroket – volba je již pouze na vás.

Oblíbená příloha? Pečené batátové hranolky s česnekovou majonézou!

Připravte si tento pokrm také – můžete si na něm pochutnat sami či nabídnout návštěvě jako takovou „jednohubku“.

Na 4 porce budete potřebovat:

  • 600 g batátů (to jsou cca 2 velké brambory či 4 menší
  • olivový olej
  • sladkou papriku
  • tymián
  • sůl
  • pepř

Na přípravu majonézy si nachystejte:

  • 3 lžíce majonézy (nejlépe tu domácí)
  • worcesterovou omáčku
  • stroužek česneku
  • citronovou šťávu
  • bazalku
  • sůl
  • pepř

Jak připravit?

Brambory je samozřejmě třeba pořádně omýt, aby byly dokonale čisté, jelikož je budete konzumovat i se slupkou, následně nakrájejte na zhruba centimetrové hranolky. Pořádně promíchejte – nejlépe rukama – s olejem, solí pepřem a kořením, jež jste zvolili dle své chuti.

Poté vložte do trouby, kterou jste si předehřáli na 220 stupňů. Pečlivě poskládejte vedle sebe tak, aby se hranolky nekřížily a pečte cca 15 minut.

Pak už je postup jednoduchý – stačí jen labužnicky ponořit hranolky do majonézy a vychutnat si ten požitek!

Jak vybrat ty nejlepší batáty?

Pokud si nejste jisti, jak by měly ty nejlepší batáty pro následné vaření vypadat, vybírejte v obchodě takové, jež mají žlutohnědou slupku s co nejméně skvrnami. To jsou brambory v té „nejlepší kondici“, jež můžete vařit i se slupkou – samozřejmě po jejím důkladném očištění.

Pokud se po jejich uvaření ve slupce přeci jen rozhodnete, že byste si spíš dali batátovou kaši, není to vůbec žádný problém – batáty můžete totiž jednoduše vydlabat ze sluky lžící a z dužiny kaši připravit.

Kdy batáty konzumovat?

Není dáno, že batáty se připravují jen jako hlavní jídlo či příloha k němu. Můžete si je klidně připravit i na večeři – buď „jen tak“, či si jimi zpříjemnit chuť zeleninového salátu s olivovým olejem. Či je libo batáty po ránu? Není problém!

Batáty si můžete dopřát prostě kdykoli, kdy na ně dostanete chuť – a nemusíte se bát o svou linii ani v případě, že vás tato chuť přepadne v noci – jak bylo již zmíněno, jsou nízkokalorické, tudíž vaši postavu nijak neohrozí.

Tak hurá do obchodu a pečlivě vybírejte, aby vaše první zkušenost s batáty byla nezapomenutelná a vaše chuťové pohárky zase jednou dostaly to, co si žádají, a co potřebují!

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno