Vyzrajte na akné na krku a pyšněte se opět krásným dekoltem!

Bohužel, ty nevzhledné pupínky, které nám často hyzdí obličej, se objevují i na jiných částech těla – a tím je akné na krku. Ženy potom nemohou nosit své oblíbené řetízky či jiné šperky, jelikož přítomnost kovu jej jen provokuje. A to nemluvě o tom, jak nepříjemné je jejich svědění a škrábání, které nám prostě „nedá spát“. Jak na něj jednoduše vyzrát?

Co je příčinou tvorby akné na krku?

Akné všeobecně – na všech částech těla je výsledkem zanesení pórů. Ty se nejčastěji ucpávají odumřenými kožními buňkami a mazem – ten produkuje naše tělo v případě, kdy cítí, že je naše kůže suchá a intuitivně tak zabraňuje jejímu popraskání či poškození.

V jakých případech tedy dochází k ucpávání těchto pórů?

 • Nejčastěji v létě, kdy jste na krku zpocení a nepravidelně si myjete krk.
 • Vaše dlouhé vlasy zakrývají krk a mastnota z nich se ukládá do pórů a následně zanese kůži.
 • Jste milovníkem roláků – tím nenecháváte krk „dýchat“.
 • Používáte na krk make-up, opalovací krém či jiné krycí přípravky, které póry zanesou a při opakovaném používáním či následným nevyčištěním způsobují ucpávání pórů.

Akné na krku se dělí do několika skupin:

Akné vulgaris

Jedná se o mírnou až střední formu akné, které se objevuje na zadní straně krku. Vyznačují se bílými a černými hlavičkami, jež způsobují mrtvé kožné buňky, bakterie a přemíra oleje v pórech.

Sportovní akné

Tenhle typ akné na krku se také nazývá „akné mechanica“ – je velmi nepříjemné, jelikož dráždí prakticky celý krk, na kterém se akumuluje pot při cvičení. Je třeba tedy při cvičení svůj krk odkrýt a nenechávat na něm ani ručník, o kterém si mylně myslíme, že nám bude pot odsávat. Přitom plní naprosto opačnou funkci – a to akumulaci potu přímo do pórů.

Chlorakné na krku

Toto akné je způsobeno kontaminací krku chemikáliemi, jež obsahují chlór. Začalo se poprvé rozvíjet společně s rozvojem chemického průmyslu. Nejčastěji se objevuje právě na krku, z něhož postupuje dále na hrudník, záda, hýždě, a dokonce i pohlavní orgány. Na tento typ akné neexistuje lék, stačí se prostě těmto chemikáliím vyhýbat.

Cystické akné

Bohužel, jedná se o problém, jež je zanesen hluboko pod kůží. Je často bolestivé a vyznačuje se tím, že nemá klasickou hlavičku, tudíž je velice obtížné se jej zbavit. Nejčastěji jsou cystickým akné postihovány ženy, kterým kolísají hormony – a z tohoto důvodu jím trpí nejčastěji v období okolo menstruace.

Jak akné na krku léčit?

Vždy záleží na tom, jak je vaše akné intenzivní. S mírnou formou akné zatočíte pomocí volně prodejných mastí a jiných produktů – pokud si s nimi ale neporadí, nezbývá vám nic jiného než navštívit vašeho obvodního lékaře.

Nedejte akné na krku nejmenší šanci!

Jak akné vymáčknout?

Obecně není příliš doporučováno ty nevzhledné pupínky vymačkávat, jelikož riskujete jeho zanesení a další infekci, kterou přenáší bakterie z vašich rukou.

Pokud ale nemáte na vybranou a už vám to prostě nedá, vymáčkněte jej bezpečně dle následujících kroků:

 • Je třeba počkat, až bude pupínek opravdu „připraven“ na vymáčknutí – to je, že budete vidět hnis pod vrcholkem jeho hlavičky.
 • Dbejte na to, aby vaše ruce byly naprosto čisté a vysušené ručníkem.
 • Jehlu, jíž budete pupínek propichovat dostatečně vydezinfikujte ve vysokoprocentním alkoholu.
 • Stejným alkoholem potřete i celý pupínek.
 • Hnis jemně vytlačte, ale nepoužívejte sílu. Pokud hnis neodchází sám, netlačte na něj.
 • A opět přichází na scénu alkohol. Vytlačený pupínek jím dostatečně přetřete.

Jaké jsou volně dostupné prostředky pro léčbu akné na krku?

V lékárně vám jistě poradí, co všechno můžete k eliminaci těchto pupínků použít, abyste se jich konečně zbavili. Mezi tyto přípravky patří různé gely, masti či krémy. Nicméně, vždy preferujte takové, jež obsahují účinné látky a přísady, jako jsou:

 • Benzoylperoxid – bezpečně zničí bakterie a zabraňuje otékání pupínku
 • Kyselina salicylová – zbavuje kůži mazu
 • Síra – ač se to nezdá, tak mýdlo s příměsí síry je přímo určené na boj s akné.

Samozřejmě je můžete kombinovat i s dalšími léčivými produkty, jako jsou retinolové a alfa-hydroxylové kyseliny – ty dokážou ještě podpořit účinek vámi vybraných přípravků.  

A co léčba svépomocí?

Jistě, akné na krku je věc, se kterou se můžete zkusit poprat i sami – rádi vám poradíme pár osvědčených triků, které vám pomohou.

Kokosový olej

Kokosový olej je skvělý pro hydrataci pokožky, vyznačuje se skvělou vstřebatelností, a navíc neblokuje póry. Mezi jeho další pozitivní účinky patří snižování zánětu a podpora regenerace. Nicméně, určitě byste to s ním neměli přehánět!

Jedlá soda

Při léčbě akné na krku má jedlá soda dokonce dva účinky. Tím první jsou antibakteriální vlastnosti, jež odstraňují nežádoucí bakterie z pokožky. Druhým účinkem je odstraňování odumřelé pokožky a mrtvých buněk – a to díky její písečné struktuře.

Mořská sůl

Mořská sůl se vyznačuje axfoliací pokožky – a při kombinaci s vodou představuje skvělého pomocníka při léčbě akné na krku. Zároveň je možno nerozpuštěnou sůl použít jako jemný peeling na celý krk, jež pomůže nejenom léčit akné, ale také odstranit odumřelé kožní buňky.

Stačí dodržet pár základních postupů a akné na krku můžete zamávat na rozloučenou – už se vám totiž nikdy nevrátí!

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno