Každý týden vašeho těhotenství je specifickým dobrodružstvím! Pokud jste jednou z těch, která ještě dítě nemá, určite nevíte co vás čeká. Většina žen proto hledá informace od kamarádek, maminek či na internetu. I proto je zde pro vás průvodce těhotenstvím týden po týdnu!
Proč je každý týden tak jiný?
Jakmile zjistíte, že jste těhotná, váš gynekolog stanoví ve kterém jste týdnu a kdy je předpokládaný termín porodu. Lékaři toto vše stanovují z mnoha faktorů – jednak se vás určitě zeptají, kdy jste naposledy menstruovala, jednak podle stupně vývinu plodu. Neboť každá buňka plodu se vyvíjí v určitém časovém schématu. Při představě, že miniaturní vajíčko splyne s drobounkou spermií a celý zázrak života má pouhých 9 měsíců, aby tyto dvě buňky spojením a dělením narostly do velikosti až čtyřkilového nového tvorečka, má před sebou taková buňka spousty práce. Proto se její vývoj člení podle týdnů do jednotlivých trimestrů (období tří měsíců na počátku, uprostřed a na konci). Celkem těhotnou ženu čeká obvykle 40 týdnů plných překvapení.
Začínáme – první trimestr
Nejjednodušeji lékaři počítají začátek těhotenství od prvního dne poslední menstruace. Posléze tedy mohou své teze ještě o několik dní upravit. První týden těhotenství tedy o splynutí vajíčka a spermie zpravidla žena ještě ani neví a celkově na sobě žádné změny nepozná. Z obrovského množství všech spermií k vajíčku dorazí zhruba 400 aktivních jedinců a po necelých 20 minutách se té nejschopnější podaří proniknout dovnitř. Dochází k velkému třesku, kdy se vajíčko rozhodne začít dělit a vytvořit nový život. Takto oplodněné vajíčko v počátcích se nazývá zygota. Překvapivě již v této chvíli je rozhodnuto o tom, zda se narodí chlapec nebo holčička – podle chromozomu, který spermie do vajíčka přinesla. Inu, lékaři si na výsledek ještě chvíli počkají.
První měsíc
Ve třetím týdnu těhotenství dochází k přesunu oplodněné buňky do dělohy, což může a nemusí být doprovázeno špiněním. Vnímavější ženy si povšimnou, že se nejspíš něco děje a napadne je proč, většina žen ovšem stále nic netuší. Narůstající buňka má asi půl milimetru, což je znatelný nárůst! Ve 4. týdnu se již zárodek zcela usadí v děloze, tomuto lékaři fyziologicky říkají pravý začátek těhotenství. Buňky dělohy se záhy začnou rozčleňovat na ty, které budou posléze placentou a na ty, ze kterých se bude vyvíjet miminko. V této fázi těhotenství může přijít postupně nástup nevolnosti, citlivost prsou. Žena si začne všímat, že je nejspíš něco jinak, než doposud.
Druhý a třetí měsíc – čekáme miminko!
Od pátého týdne těhotenství už je ultrazvukovou sondou zjistitelné, že se v děloze vyvíjí nový život a také výsledky krevních testů jsou schopny zaznamenat nárůst těhotenských hormonů. Embryo má nyní zhruba 2 mm a je s placentou spojeno pupeční šňůrou. Jízda začíná! Miniaturní srdíčko je již schopno v 5. týdnu těhotenství tlouci, jsou vyvinuty základy páteře a míchy a začíná vývoj ledvin. Následně se v 6. týdnu začínají vyvíjet játra, střeva a plíce. V 7. týdnu těhotenství začíná enormní vývin a růst hlavy a utváří se mozek. Miminko je asi velikosti hrášku. Dochází k výkyvům hladiny hormonů u žen. Obvykle ještě nezačne narůstat ani váha a bříško zatím není vidět, zvětšování dělohy ale mohou provázet bolesti podbřišku.
Ve třetím měsíci těhotenství začínají vstupní vyšetření – měření tlaku, odběry krve, měření hmotnosti, vyšetření moči. Údaje začínají být zaznamenávány do těhotenské průkazky. Projevují se také první vnější změny – může začít narůstat bříško, děloha je velká asi jako pomeranč. Embryo se stává plodem.
Na ultrazvuku je často vidět, jak se plod hýbe. Prodlužují se končetiny, na horních končetinách se tvoří prstíky, zatím spojené plovací blánou. Vytváří se klouby kolenou a kotníků. V 10. týdnu těhotenství je možné ultrazvukem zachytit vnější pohlavní orgány, v rámci pohyblivosti dítěte však obvykle na ultrazvuku nejsou ještě vidět. Plod je nyní velký asi jako třešeň a může vážit až 4g. V 11. týdnu těhotenství je možné pomocí přístrojů zachytit zvuk bušícího srdíčka miminka.
Zvyšuje se množství krve v těle matky a přibývá chuťových odlišností – tělo si řekne, co přesně plod potřebuje. Ve 12. týdnu se také začíná s dalšími vyšetřeními na zjištění vrozených vad a dědičných syndromů. Některé příznaky jako například nevolnost mohou začít zvolna ustupovat. První trimestr končí 13. týdnem těhotenství- v prsou se může již začít tvořit mlezivo, plod může vážit až 23g, ledviny miminka začínají tvořit a vylučovat moč, vytvářejí se základy mléčných zoubků.
Druhý trimestr – nejkrásnější období
Druhým trimestrem (na počátku 14. týdne těhotenství) začíná pro mnoho budoucích maminek nejkrásnější období těhotenství – ustupují příznaky nevolností a zatím nedochází k tak markantnímu nárůstu váhy. Objevit se mohou druhotné zdravotní problémy jako je rýma (zvýšeným prouděním krve oteče sliznice nosu) a nebo zácpa, způsobená tlakem dělohy na střeva. V 15. týdnu přicházejí nepříjemnosti jako je otékání končetin. Miminku se začínají tvořit vlásky a s oblibou si v děloze cucá prstíky. Pohlaví miminka je v této fázi již dobře zachytitelné na ultrazvuku, přestože miminka bývají velmi aktivní a v děloze s oblibou plavou. Pohyby miminka však začíná žena pociťovat nejdříve s příchodem 16. týdne těhotenství, kdy je miminko velké asi jako pomeranč.
V 17.týdnu těhotenství začíná být znatelný přírůstek váhy. Provádí se amniocentéza (vyšetření plodové vody), pokud je k tomu vážné odůvodnění. V 18. týdnu se začínají mimiku tvořit základy pro otisky prstů, v mozkové části se vytváří mozková kůra, plod začíná slyšet. V této fázi váží miminko asi 190g. Mohou přijít závratě a mdloby úbytkem cukru v krvi.
Pokud žena čeká chlapečka, začínají již v 19. týdnu produkovat jeho varlátka testosteron. Jedná-li se o holčičku, má již v tomto věku na vaječnících založeno více než 6 milionu budoucích vajíček, které se po porodu zredukují na asi 1 milion.
Půlka za námi – konec v nedohlednu
20. týden těhotenství symbolizuje polovinu celého těhotenství. Miminko začíná vnímat svět kolem sebe, vyvíjejí se smysly. Pokud žena cítí v tomto období drobné trhavé pohyby, znamená to, že miminko má škytavku, způsobenou nedovyvinutou bránicí. Ostatně, pokud dosud nebyly cítit, i prvorodičky začínají kolem 20. týdne těhotenství pociťovat pohyby dítěte. Miminko začíná střídat spánek a bdělost, která s sebou s dalšími týdny přináší stále více pohybů. Srdíčko miminka je přirovnáváno ke cvalu koní. Od 21. týdne těhotenství se délka dítěte uvádí od hlavy po patu, plod má asi 26 cm a váží zhruba 360g. Miminko i žena začínají rapidně přibývat na váze. V 23. týdnu již jsou zpevněny ušní kůstky a miminko zcela slyší, proto se doporučuje na něj mluvit. Mezi 24.-28. týdnem těhotenství se plod označuje za nejaktivnější a nejpohyblivější. Ženám se začíná rozvolňovat vazivový pletenec mezi pánví a bederní oblastí, dochází častěji k bolesti zad a změnám chůze. Na změnách děložního čípku dokáže gynekolog přesněji určit termín porodu.
Těhotenská cukrovka je hrozbou přicházející ve 25. týdnu těhotenství. Postihuje až 5% těhotných žen, především prvorodičky po 30. věku života, ženy s nadváhou nebo s cukrovkou v rodině. Je také důležité dodržovat pitný režim a nezadržovat moč, aby nedocházelo k infekcím, které mohou způsobit předčasný porod.
S příchodem 26. týdne těhotenství mohou ženy začít pociťovat mírné kontrakce (pokud je dosud necítily), tzv. poslíčky, kterými se procvičuje děloha a pánevní svalstvo a připravují se na budoucí porod. Miminko v tomto období váží až 780g, procvičuje si v děloze sací reflex a „dýchá“ plodovou vodu.
Poslední týden druhého trimestru – 27.týden těhotenství – miminko otevírá dosud zavřená oční víčka, stále častěji žena pociťuje drobné kontrakce a někdy se jí může hůře dýchat vlivem tlaku dělohy, která je stále blíže k hrudníku.
Blíží se závěr- třetí trimestr
Ačkoliv ještě není dítě hlavičkou dolů, v následujících týdnech posledního trimestru dojde pravděpodobně postupně k otočení. Na počátku 28. týdne může mít plod váhu zhruba 1kg. V 29. týdnu těhotenství již lékaři nedoporučují spát maminkám na zádech, pohyby dítěte v děloze se stávají bolestivějšími. Do správné polohy před porodem se dítě začíná otáčet nejpozději v 30. týdnu. Od 32. týdne těhotenství již může nastávající matka nastoupit na mateřskou dovolenou. Dýchání se ztěžuje vlivem tlačící dělohy zespodu na bránici, pohyby dítěte by měly být cítit zhruba každou hodinu. Je normální přírůstek váhy o 0,5kg za týden. S příchodem 33. týdne totiž miminko může vážit už zhruba 2kg, porod se zvolna blíží a poslíčci mohou být stále častější.
S blížícím se porodem se také stupňuje častost návštěv lékaře. Ten kontroluje posuny děložního čípku a připravenost těla i miminka k porodu. Miminko se již hýbe méně, protože má k tomu méně prostoru a od 36. týdne těhotenství lékaři detailně pozorují, jak je otočeno a zda nebude lepší přistoupit k císařskému řezu.
V 37. týdnu je dobré mít už vše „nastudováno,“ být připravena na porod a mít sbalené věci do porodnice. V 38. týdnu těhotenství se již může začít pomalu otevírat pánevní dno. Není neobvyklé, aby již samotný porod začal v 38. týdnu těhotenství. Všechen vývoj miminka v děloze je plně dokončen v 39. týdnu a je schopno odteď po porodu zcela samostatně dýchat a přijímat potravu. Pouze plíce se vyvíjejí až do posledního okamžiku vypuzení z dělohy. Není ovšem výjimkou, že se miminku nechce vůbec ven a žena nějakou dobu přenáší. O přenášení hovoříme, pokud nedojde k porodu ani v 41. týdnu těhotenství.
Průběh těhotenství
V průběhu těhotenství není neobvyklé zadržování tekutin v těle, zvýšená plynatost, neobvyklé chutě, únava, malátnost. Žena si připadá neohrabaná, hůře se jí dýchá. Správnému průběhu těhotenství napomáhá vyvážená a pestrá strava, dostatek pohybu (především chůze), žáden stres a relax.
S blížícím se koncem těhotenství se ale také objevují výkyvy nálad, přecitlivělost. Stupňují se bolesti zad a výskyty křečových žil. Těhotenství se stává krajně vyčerpávajícím. Vytouženému porodu lze napomoci několika osvědčenými radami – konzumací pálivých jídel, sexem, pravidelnou chůzí, horkou koupelí. Mnohdy také pomáhá masáž bradavek ke stimulaci hormonu oxytocinu, který spouští porod. Průběh celého těhotenství je vždy dobré si pečlivě zaznamenávat a co nejvíce si jej vychutnat. Je vysoce pravděpodobné, že u jednoho dítěte nezůstane a poznatky a zkušenosti zužitkujete napříště!
[…] plodného období ženy se její děložní sliznice, samozřejmě s výjimkou těhotenství, každý měsíc připravuje na přijetí oplodněného vajíčka. Děje se to tak, že postupně […]
[…] že je žena nitroděložně těhotná, ještě neznamená, že nemůže být zároveň těhotná mimoděložně. Je tedy důležité, aby […]