Ať už se tohoto požehnaného stavu obáváte, či jste v netrpělivém očekávání potomka, pravdou zůstává, že spolehlivou odpověď vám poskytne jedině těhotenský test a následná návštěva vašeho gynekologa. Ještě před první vynechanou periodou je však možné určité příznaky pozorovat, většinu zhruba po 14 dnech po styku. Některé příznaky těhotenství jsou dobře známé, jiné se „schovávají“ za obtíže spojené s menstruací. A jaké to jsou?
1. Citlivé a nateklé prsy
Bolestivě nateklá a citlivá prsa jsou jedním z prvních příznaků těhotenství a většinou jej nelze přehlédnout. V těle roste hladina těhotenských hormonů a ty způsobují zmíněnou citlivost. Bolestivost je zpravidla větší než ta, kterou žena běžně pociťuje před menstruací: obvykle je na místě i dojem, že prsa jaksi ztěžkla, svědí, a jsou na nich více viditelné žilky. Bradavky samotné jsou citlivé, více hrbolaté a většinou se zdají také tmavší.
Tento problém u většiny žen sám vymizí na konci prvního trimestru, ale existují i ženy, které prsa pobolívají po celou dobu těhotenství.
Pro tento příznak však existují i jiné důvody než jen těhotenství, například právě blížící se menstruace, hormonální nerovnováha nebo užívání hormonální antikoncepce.
2. Únava
Rychle rostoucí hladina hormonu progesteronu může být příčinou únavy a pocitu celkového vyčerpání na počátku těhotenství. Ve druhém trimestru obvykle únava ustupuje, ale na konci těhotenství se opět objeví, kvůli rostoucí váze a nepohodlí při běžných denních činnostech i spánku.
Jinými důvody pro tento příznak můžou být například stres, deprese, nebo jakákoliv běžná onemocnění, kupříkladu nachlazení nebo chřipka.
3. Nespavost
Přestože to s únavou zdánlivě nejde dohromady, je nespavost další indicii, která může značit těhotenství. Zvláště pokud jste jí nikdy předtím netrpěla.
4. Živé sny
Když už se vám tedy usnout povede, mohou se dostavit velice živé, a někdy dost podivné sny. Mnoho nastávajících maminek by mohlo vyprávět. Příčinou je zvýšená hladina progesteronu a také časté buzení během spaní. Těhotné ženy tak velice lehce upadají do REM fáze spánku, ve které se lidem zdají sny. Také si díky buzení více snů pamatují. Typickým snem je v první trimestru ten o dospělém dítěti – mozek tak zpracovává informaci o počínajícím těhotenství.
5. Bolest zad
Na bolest zad, zejména v dolní části, si stěžuj spousta těhotných a obvykle po celou dobu těhotenství. Bolesti v rané fázi jsou způsobeny hormony, které uvolňují vazy a tkáně.
6. Bolest kyčlí a nohou
Stejně jako bolest zad, i bolesti kyčlí a nohou jsou způsobeny hormony a mohou být jedním z příznaků těhotenství.
7. Křeče v nohou
Opravdu častým, a pro někoho možná překvapivým příznakem těhotenství jsou křeče v nohou. Tento příznak uvádí dokonce až 30% těhotných žen. Na začátku sice nejsou tak silné jako v pozdějších fázích těhotenství, ale vyskytují se.
8. Bolest hlavy
Častější bolesti hlavy se mohou objevit kdykoliv v těhotenství, ale zvýšený výskyt bolestí může být jedním z příznaků.
9. Implantační krvácení
Zhruba 11. až 12. den po početí se u některých žen objevuje drobné vaginální krvácení. Toto krvácení může být způsobeno uhnízděním oplodněného vajíčka v silně prokrvené děložní tkáni. Jde o velmi slabé krvácení, obvykle pouze o zašpinění prádla. Trvá pouze jeden až dva dny. Během těhotenství se však o každém krvácení raději poraďte s lékařem, zvláště pokud je provázeno bolestmi.
Toto krvácení může být také způsobeno hormonální nerovnováhou, oděrkou při pohlavním styku, blížící se menstruací nebo užíváním hormonální antikoncepce.
10. Nevolnost nebo zvracení
Většina žen začne pociťovat nevolnost, především tu ranní, až zhruba měsíc po početí, ale u některých se můžou pocity na zvracení a nevolnost objevit klidně i o něco dříve. A nemusí jít pouze o nevolnost ranní, přestože ta je nejčastější. Tyto pocity se mohou projevit kdykoliv během dne. Na začátku druhého trimestru se potíže většinou zmírňují a následně u většiny žen zcela vymizí.
Nevolnost může provázet i jiná onemocnění nebo stavy, například otravu jídlem, střevní onemocnění nebo užívání některých léků.
11. Nechutenství
Jindy sníte, na co přijdete, a najednou nemáte hlad? Nebo je vás hlad daleko menší, než býval, a navíc k tomu máte žaludek jako na vodě? To je v počátcích těhotenství normální.
12. Hlad a zvláštní chutě
Stejně tak normální je i takzvaný „vlčí hlad“ a touha po prapodivných jídelních kombinacích. Pokud se vám kyselé okurky s Nutellou zdají podivně lákavé, můžete být těhotná. Zvláště oblíbené jsou v těhotenství kyselé věci, od zmíněných okurek po citrony.
13. Zvýšená vnímavost pachů
Je obvyklé, že na začátku těhotenství jsou ženy citlivější k vnímání různých pachů. Může se stát, že vůně, která byla dříve příjemnou, těhotnou ženu najednou odpuzuje. Jako důvod je obvykle uváděna rychle rostoucí hladina estrogenů v těle. S jídlem platí totéž: dříve oblíbený pokrm může najednou v ženě vyvolávat odpor.
Změny ve vnímání pachů a chuti se mohou objevit mimo těhotenství i během blížící se menstruace, nebo pokud je žena vystavena stresu či trpí depresemi.
14. Kovová pachuť v ústech
Jedná se o příznak těhotenství, který by jen málokdo čekal. Kvůli zvyšování hormonu progesteronu můžete mít kyselou, nebo kovovou pachuť v ústech.
15. Nadbytek slin
Dalším poměrně neobvyklým příznakem, který by jen tak někoho nenapadl, je právě nadbytek slin. Cítíte, že máte v ústech daleko větší množství, než jste zvyklá, a ve spánku si můžete dokonce trochu slintat na polštář.
16. Sucho v ústech
Nebo je to právě naopak: slin je v ústech naopak méně, cítíte sucho, a možná si uvědomíte, že jste žíznivá víc než obvykle. Pozor: sucho v ústech v těhotenství může být i známkou gestačního diabetu neboli těhotenské cukrovky. Vyskytuje se u přibližně 3% žen, jedná se o metabolické onemocnění. U rizikových skupin (starší rodičky, diabetes v rodinné anamnéze, obézní…) se pečlivě testuje.
17. Krvácení dásní
Samozřejmě, že ne vždy, když vám krvácí dásně, to znamená, že jste těhotná. Občas se může při čistění zubů objevit naprosto normálně. Ale pokud z dásní krvácíte z ničeho nic více, a uvědomujete si i další změny, skutečně to může být jeden z příznaků těhotenství.
18. Ucpaný nos
Pokud se právě neléčíte z chřipky či nachlazení, může ucpaný nos bez příčiny být jedním z těhotenských příznaků. Příznakem může být také pravý opak – rýma.
19. Krvácení z nosu
Jedná se o poněkud děsivý a nepříjemný příznak, ale těhotné ženy mají větší sklon ke krvácení z nosu.
20. Skvrny a akné
Pupínky provází blížící se menstruaci stejně jako těhotenství. Pokud tedy vaše měsíčky mají zpoždění, či nepřišly vůbec, a vaše jinak bezproblémová pleť je stejně zhyzděna nevzhlednými skvrnkami, je možné, že jste těhotná. I zde jsou na vině působící hormony.
21. Nafouklé břicho
Hormonální změny na začátku těhotenství mohou u ženy způsobovat pocity nafouklého břicha. A nejedná se jen o pocit, každá žena to zná i z období těsně před menstruací, kdy jsou kalhoty trochu těsnější. Totéž se objevuje, i když je děloha v této fázi ještě docela malá.
Jiným důvodem pro tento stav může být již zmíněná blížící se menstruace, užívání hormonální antikoncepce nebo užívání některých jiných léků.
22. Říhání a plynatost
Přestože se tento příznak zdá být spíše úsměvným, zase tak legrační není. Obzvlášť v časné fázi těhotenství tento příznak nedílně doprovází nadýmání a pocit plnosti v žaludku. Ovšem je určitě z těch, kterými byste se při svém podezření tak úplně řídit neměla – může ho způsobit mnoho dalších věcí, od nevhodně zvolené stravy po běžné střevní obtíže.
23. Pálení žáhy
Mnoho těhotných žen pálení žáhy dokáže opravdu nepříjemně potrápit. Pokud se u vás vyskytlo z ničeho nic, či snad úplně poprvé, věnujte zvýšenou pozornost dalším možným příznakům těhotenství.
24. Zácpa
Pokud jste se vždy vyprazdňovala pravidelně a bez problémů, může být jedním z příznaků těhotenství právě zácpa. Jedná se o další důsledek hormonálních změn a většina žen se zácpy nezbaví po celou dobu těhotenství. V pokročilejších stadiích rostoucí děloha stlačuje střeva a konečník. Pomoci si můžete vhodně zvolenými potravinami s vyšším obsahem vlákniny, dostatečným pitím a pohybem.
25. Průjem
Pravý opak předchozího příznaku. Pokud vás nezačala trápit zácpa, nejspíše vás čeká průjem. Může se sice projevit v jakékoliv fázi těhotenství, ale nejčastější je právě v počátcích.
26. Píchání v břiše
Příznakem těhotenství mohou být i nepříjemné pocity v břiše, jako například bolest, píchání nebo křeče. Jak děloha mění tvar, začínají se vazy natahovat a to způsobuje zmiňované potíže.
27. Časté močení
Již krátce po otěhotnění si lze povšimnout, že navštěvujete toaletu častěji než dřív. To je způsobeno především rostoucím množstvím krve a dalších tekutin v těle. Tento problém se objevuje poměrně záhy na začátku těhotenství a postupně se zhoršuje, jelikož zvětšující se děloha začíná utlačovat močový měchýř a vytváří tak nutkavé puzení k močení.
Pro časté močení je i mnoho jiných důvodů, kupříkladu infekce močových cest, užívání diuretik, cukrovka, nebo prostý zvýšený příjem tekutin.
28. Závratě
Většinou se objevují v druhém a třetím trimestru, ale některé ženy pociťují už v rané fázi těhotenství nepříjemné závratě, které můžou v krajním případě vést až k omdlévání.
29. Změna hlenu děložního hrdla
Některé ženy mohou pozorovat změny hlenu vylučovaného z děložního hrdla, především to, že je ho více, než je obvyklé. Ve velmi raném stadiu těhotenství je hlen řídký a kluzký, poté v důsledku zvýšení hormonu progesteronu zhoustne. Obvykle má hlen světlou barvu, objevit se ale může také hnědavý výtok, což mnoho žen vyděsí, je to všem normální. Přesto, pokud máte jakékoliv obavy, je vždy lepší poradit se se svým gynekologem.
30. Vynechání menstruace
Tento příznak je pro většinu žen právě oním alarmujícím signálem možného těhotenství. Pokud máte obvykle menstruaci pravidelnou a nyní se opozdila, na místě je udělat si těhotenský test.
Ne každá vynechaná či opožděná menstruace však znamená těhotenství, obzvlášť je-li pro vás nepravidelná menstruace obvyklá. I pro tento příznak existují další důvody, které jej mohou způsobit. Menstruace se může opozdit, pokud jste výrazně přibrala na váze, nebo naopak rychle zhubla, při hormonální nerovnováze, vysazení hormonální antikoncepce, vlivem stresu nebo nachlazení či jiné nemoci.
31. Stále vysoká bazální teplota
Pokud toužíte po miminku a zanášela jste si do grafu svou bazální teplotu, je možné, že si všimnete, že teplota zůstává zvýšená 18 a více dnů v řadě. Toto může značit těhotenství.
Bazální teplota je teplota těla naměřená ráno po probuzení a její každodenní sledování v průběhu menstruačního cyklu umožňuje přesně zjistit, kdy a zda jste měla ovulaci. Bazální teplota se v průběhu vašeho cyklu mění. Teplotu byste si měla měřit ihned po probuzení, nevstávat před měřením z postele, a pokud možno měřit ji ráno pokaždé ve stejnou dobu.
32. Pozitivní těhotenský test
V dnešní době už jsou testy, které jsou běžně dostupné v lékárnách nebo drogériích, velmi spolehlivé. Takže pokud test ukazuje pozitivní výsledek, je pravděpodobné, že jste skutečně těhotná. Platí to i opačně: negativní výsledek ve většině případů značí, že těhotná nejste. Přesto je na místě navštívit svého lékaře, cítíte-li nějaké pochybnosti. Aby byl test skutečně průkazný, je dobré jej provádět alespoň týden po vynechání menstruace. I když výrobci slibují vysokou citlivost testu, občas jsou výsledky získané dříve falešně negativní, neboť se těhotenský hormon HCG ještě neprojevil ve vaší moči.
33. „Jiný pocit“
Nakonec uvádíme nespecifikovatelný, nevysvětlitelný příznak. Zkrátka se cítíte jinak a vaše intuice vám napovídá, že jste možná nastávající maminkou. Tato intuice mnohdy bývá velice pravdivá, a pokud se o děťátko již nějakou dobu snažíte, jistě není radno ji podcenit.
[…] nebezpečné chemické látky včetně nikotinu, dehtu nebo oxidu uhelnatého. Kouření během těhotenství výrazně zvyšuje riziko těhotenských komplikací. Některé z nich mohou mít pro matku i pro […]
[…] s dalšími vyšetřeními na zjištění vrozených vad a dědičných syndromů. Některé příznaky jako například nevolnost mohou začít zvolna ustupovat. První trimestr končí 13. týdnem […]