Už jste slyšeli o tom, že žena po porodu svou placentu snědla? Někomu to přijde nechutné, jiný souhlasně pokyvuje hlavou. V České republice se na placentu stále díváme jako na biologický odpad a ten se, jak známo likviduje. Podle mnohých poznatků ze zahraničí však placenta obsahuje velké množství živin, vitamínů, hormonů a dalších prospěšných látek. Některé kmeny jí dokonce zakopávaly na své zahradě, pod jabloní nebo před prahem svého domu. Mělo to údajně přinášet štěstí, zakopáním na zahradě se ukončuje také celý proces těhotenství.
K čemu slouží placenta?
Jde o orgán, který je uložen v děloze a zajišťuje výživu dítěte a udržuje těhotenství. Tvoří se v ní hormony a další živiny, okolo čtvrtého měsíce těhotenství začne plnit pořádně svou funkci. Slouží také jako zásobovač kyslíkem, odvádí odpadní látky z těla dítěte. Je to také určitý druh spojení mezi maminkou a vyvíjejícím se plodem. Během těhotenství je práce placenty sledována, její nedostatečná funkce se následně řeší, protože může mít vliv na váhu dítěte nebo na jeho vývoj. Předčasné odloučení placenty může mít na miminko negativní vliv, proto se tak úzkostlivě střeží. Jakmile dojde k porodu a následnému odloučení placenty, stává se z lékařského hlediska bezcennou a je likvidována spolu s ostatním biologickým odpadem.
Co obsahuje placenta:
- Vitamín E
- Vitamín B6
- Velké množství proteinů
- Železo
- Hormon oxytocin
Jíst či nejíst?
Dnes se stále víc a víc hovoří o tom, že je dobré sníst svou placentu. Ti, kteří už někdy viděli snímek placenty, se teď jistě oklepali odporem při představě, že by jí měli sníst ve stavu, v jakém ji viděli. Když se však podíváte na složení placenty blíže, zjistíte, že co se týče zdraví prospěšných složek, je opravdu výbornou volbou. Dnes už existují koktejly z placenty a ženy, které jej vyzkoušeli, jeho chuť přirovnávají k chuti ovocného koktejlu. Využít můžete například kapsle, které se právě z té vaší placenty dají vyrobit. Tento způsob konzumace je jistě daleko příjemnější a funguje stejně, jako koktejl.