Co se týče ženského těla, podbřišek je jeho velmi ostře sledovanou částí. Mnohokrát za život v něm ženy zažívají nejrůznější pocity a bohužel jsou to převážně bolest v podbřišku. Tušíte, co všechno se tam může dít? Jaké problémy mohou bolesti v podbřišku do vašeho života přinášet, či na které upozorňovat? Určitě se neradí je podcenit. Zde vám představíme ty nejčastější příčiny, co s nimi udělat a kdy je nejlepším řešením urychlená návštěva lékaře.
Ač se to tak může zdát, není to vždy právě gynekolog, který může s bolestmi v podbřišku něco dělat, přestože je to z anatomického hlediska logická volba. Podbřišek je částí břicha mezi pupkem a stydkou kostí a skrývá v sobě, kromě ženských pohlavních orgánů, také část tlustého střeva a orgány močového ústrojí.
Typy bolestí v podbřišku
Jednotlivé bolesti v podbřišku se od sebe mohou velmi odlišovat – někdy jsou mírné a vyskytují se pouze občas, a jindy jsou tak akutní a silné, že je nelze ani při nejlepší vůli ignorovat. Mohou se také vyskytnout dlouhodobé, chronické bolesti, které speciálně není dobré podcenit. Tyto dlouhodobé a také silné akutní bolesti patří rozhodně do kompetence lékařů. V takových situacích pravděpodobně není s vaším tělem něco v pořádku a rozhodně je lepší se ujistit, o co se jedná, než později litovat a zbytečně riskovat zdraví.
Bolestivá menstruace
Během plodného období ženy se její děložní sliznice, samozřejmě s výjimkou těhotenství, každý měsíc připravuje na přijetí oplodněného vajíčka. Děje se to tak, že postupně narůstá. Jenže v okamžiku, kdy vajíčko není oplodněno, tím pádem se nepotřebuje uhnízdit v děloze, musí přebytečná děložní tkáň z těla ven. To se děje právě při menstruaci. Ne vždy to jde úplně hladce, proto se děloha musí stahovat, aby sliznici vyloučila z těla ven. Stahy vyvolávají prostaglandiny – látky podobné hormonům. Někdy je s nimi, bohužel, spojena každé ženě dobře známá menstruační bolestivost, která je nedílnou součástí menstruačního cyklu.
Kromě samotné menstruace však mohou bolesti v podbřišku provázet také ovulaci, nebo období těsně před příchodem menstruace. Jde o přirozené dění v těle, přesto se mohou vyskytnout situace, kdy je bolesti až příliš. Pokud je až nadměrně zatěžující a bolestí nemůžete ani jít do práce nebo vykonávat jiné běžně činnosti, doporučuje se návštěva gynekologa, aby pomohl hormonální nerovnováhu léčbou upravit. Menstruace se silnými bolestmi se označuje termínem dysmenorea. Často ženy užívají analgetika, tedy léky přímo zaměřené na tlumení bolesti, jindy pomáhá hormonální antikoncepce či užívání hormonů gestagenů. Úlevu mohou případně přinášet i „babské“ rady – mezi ně patří teplé obklady na podbřišek nebo pití čajů s podbělem nebo brusinkou.
Otravné myomy
Bolesti v podbřišku mohou způsobit také takzvané myomy a setkávají se s nimi opět ženy v plodném věku. Jsou to nezhoubné nádory děložní svaloviny a rostou potud, dokud jsou hormonálně činné vaječníky, které vytvářejí ženský pohlavní hormon estrogen. Jakmile se tedy žena dostane do přechodu a vaječníky přestanou pracovat, myomy již dále nerostou.
Někdy myomy žádné potíže nečiní, nemusíte o nich ani vědět, ale většinou dokážou dost potrápit. Typickým příznakem je bolest, mimo ní se ale můžete soustředit také na nadměrné, nepravidelné krvácení, dále na nepříjemný výtok z rodidel, tlak v pánvi a v bedrech nebo na časté močení. To vše může ukazovat na přítomnost myomů.
K léčbě myomů se využívají nejrůznější hormonální léky (např. přímo hormonální antikoncepce), které dokážou zmírnit příznaky onemocnění a někdy mohou myomy i dočasně zmenšit. Bohužel, cenou za to bývají nepříjemné vedlejší příznaky a operace se obvykle odloží jen na později, ne úplně.
V posledních letech se na trhu objevil hormonální lék, který disponuje účinnou látkou ulipristal acetát. Ten má schopnost působit na myomy mnohem cíleněji a silněji než předchozí léky, jeho užívání by se mělo obejít bez vedlejších účinků a někdy dokáže myomy opravdu zásadně zmenšit až natolik, že se žena může bez operace úplně obejít. Pokud však k operaci přeci jen musí dojít, odstraňuje lékař buď pouze samotné myomy, nebo celou dělohu. Takovému zákroku se říká hysterektomie.

Náhlá příhoda břišní
Za jednu z nejkrutějších bolestí v podbřišku, které žena může zažít, se považuje právě takzvaná náhlá břišní příhoda. Do péče gynekologa se dostanete v případě krvácení do dutiny břišní, které nastává při mimoděložním těhotenství, nebo třeba kvůli obtočení a uskřinutí vaječníkové cysty nebo cysty endometroidní při endometrióze, což je onemocnění, kdy se sliznice děložní nachází mimo dělohu. Při akutní břišní příhodě se operaci nevyhnete, většinou se operuje laparoskopicky. Nejnutnější je v tom okamžiku, aby lékaři našli zdroj krvácení a ten zastavili. To vše se pokouší udělat s co nejmenším zásahem, aby nebyla narušena plodnost ženy. Bohužel, při opravdu vážných případech je to stále riziko.
Cysty
Mezi další příčinu bolestí v podbřišku mohou patřit cysty na vaječnících. Pokud je cyst více, jedná se o polycystické vaječníky, ty potom můžou způsobit až neplodnost ženy. Cysta je označení pro jakoukoliv dutinku, která je vyplněna vodou. Většina cyst se vytváří běžně a za nějakou dobu sama zaniká, ovšem mohou také přetrvávat a takové cysty jsou poté bolestivé a nebezpečné. Proto by měly být zkontrolovány lékařem a sledovány. Velikost cyst může být různá, od malého uzlíku až po velikost pomeranče. Platí zde pravidlo, že pokud je cysta větší než 5 cm, měla by být odstraněna. Cysty nejčastěji vznikají v období po porodu, objevit se ale mohou v každém věku. Mezi příznaky nadměrné cysty patří především právě bolesti v oblasti podbřišku a pánve, nepravidelné menstruační krvácení, pocit tlaku a plnosti, nevolnost, zvracení, horečka, zvýšené ochlupení, nadměrná žízeň nebo ztráta hmotnosti. Pokud na sobě tyto příznaky pozorujete, rozhodně vyhledejte lékaře.
Cysty se mohou léčit buďto konzervativně nebo chirurgicky. Konzervativní léčba zahrnuje hormonální antikoncepci a léky na tlumení bolesti.
Každodenní boj: Srůsty
Častým důvodem pro neustávající, chronické bolesti v podbřišku jsou srůsty mezi pobřišnicí a orgány pánve, po operacích a zánětech. Úlevu v tomto případě může přinést opět operace, během které jsou lékaři schopni srůsty rozrušit. Poté bolesti obvykle vymizí.
Kde vás bolí?
Bolesti a především pak jejich příčiny můžete zkusit určit i podle místa, kde je cítíte nejsilněji.
-
Bolest v pravém podbřišku
Pokud cítíte bolest na pravé straně podbřišku, která je navíc ještě doprovázena nevolností, zvracením, či teplotou, s největší pravděpodobností se jedná o zánět slepého střeva. Ten je nutné rychle řešit s lékařem. Bolesti v hloubce pravé strany pak bývají charakteristické pro onemocnění konečníku, mohou být provázeny průjmem či zácpou. Často se jedná o zánětlivá onemocnění, ulcerózní kolitidu nebo Crohnovu nemoc. Projevují se tak ovšem i nádory tlustého střeva a konečníku.
-
Bolest v levém podbřišku
Bolesti na levé straně jsou signální pro divertikulitidu neboli zanícení výchlipky tlustého střeva. Nalevo se totiž nachází koncová část tlustého střeva, kde se vyskytuje nejvíce výchlipek. Někdy sem může vyzařovat i bolest z jiných orgánů, typická je například ledvinná kolika, která se ale v některých případech může vyskytnout i na pravé straně. Ledvinná kolika je uvíznutí močového kamene v močovodu, někdy se objevuje i krví v moči a bolestí při samotném močení.
Bolesti během těhotenství
Již od počátku těhotenství pociťují těhotné ženy tlaky a pobolívání v podbřišku. Bolest je podobná bolestem menstruačním, může být jak tupá, tak i křečovitá. Pokud tyto bolestí nedoprovází krvácení, nemělo by se jednat o nic vážného. Protože ale bolesti a tlaky v podbřišku mohou znamenat i potenciální ohrožení miminka, je vždy lepší své pochybnosti prokonzultovat s lékařem. Například typickým symbolem počínajícího potratu jsou právě silné bolesti v podbřišku v první polovině těhotenství. Doprovází je tak špinění nebo slabší krvácení. Mezi další důvody patří například mimoděložní těhotenství, které je obzvláště nebezpečné, bolesti jsou však obvykle natolik mučivé a výrazné, že je lze jen velmi těžko ignorovat. V tomto případě je velice nutná včasná lékařská pomoc, jinak může hrozit i smrt.

Bolest v podbřišku u mužů
Ačkoliv to může být pro mnohé překvapením, s bolestmi v podbřišku se mohou potýkat i muži. Prudká bolest vystřelující do třísel či právě podbřišku může být způsobena torzí varlete. To znamená otočení varlete v šourku kolem své osy, což způsobí zaškrcení cév přivádějících krev do varlat a nastupuje velmi silná, až mnohdy šokující bolest. Vlivem zvětšené prostaty také může docházet k hromadění moči, což vyvolá bolest v podbřišku. Zde je riziko vzniku infekce, která bolest dále stupňuje. Závažnou příčinou těchto bolestí u mužů mohou být také nádory nebo zánět prostaty. Se záněty se setkáváme spíše u mladších mužů, ať už s chronickými nebo akutními.
Komplikace
Potenciální komplikace závisí vždy na vyvolávající příčině bolesti. Bolest, která je způsobená vážným onemocněním, může i ohrožovat život nebo mít dlouhodobé následky do budoucna, je proto třeba včas zjistit příčinu obtíží, aby se předešlo problémům či druhotným infekcím a pokud je to nutné, aby byla včas zahájena léčba případného onemocnění. Při neléčení mohou gynekologické záněty končit již zmíněnými srůsty v dutině břišní a často až neplodností. Nastat může i rozšíření zánětu do dalších částí těla a při neodhaleném nádoru dokonce jeho další zvětšování a tvorba metastáz ve vzdálených orgánech po celém těle. Bolestem je proto nutné věnovat dostatečnou pozornost, protože jako taková napovídá, že s tělem je něco v nepořádku. Nepodceňujme ji.