Strašák každé ženy, aneb jaké jsou největší mýty o striích?

Strie jsou věčným problémem, který s celulitidou mnoho žen trápí. V těhotenství se podle statistik objevují až u 90% žen. Strie jsou strašákem nejen pro těhotné ženy. Mnoho z nich se bojí, že jim po porodu zůstanou, nebudou si s nimi vědět rady a na pokožce zůstanou již navždy. Strie jsou zkrátka jeden velký problém, který ženy řeší. Sledují nejnovější rady a často podléhají zavádějícím informacím nebo dokonce mýtům.

Největší mýty o striích

Mnoho žen bohužel často věří všemu, co se kde napíše. A ne vždycky to je stoprocentní pravda. Vedou se diskuze o tom, zda se lze striím vyhnout, jestli je možná nějaká ta prevence, jestli jí trpí jen ženy nebo postihuje také muže, zda je možno se jich úplně zbavit a mnohé další. Co je pod vaší kontrolou, co můžete ovlivnit a co už naopak ne? Přinášíme největší mýty o striích od dvou renovovaných lékařů.

Strie jsou přirozenou součástí těla

Podle doktorů to platí v některých případech a souvisí s tím například razantní nárůst hmotnosti, produkce hormonů a podobně. Zvýšené známky strií se mohou objevit například po pubertě, ale existují také rodinné rysy, geny, postava nebo hormonální znaky. Na kůži působí přibírání na váze nebo také retence tekutin, což má vliv na pokožku a její protažení.

Strie vznikají pouze u žen

Jedna velká fikce, která se tak nějak už vžila do obecného povědomí. A není to pravda, strie se objevují i u mužů, ale jsou u nich méně časté, takřka se objevují jen výjimečně. Když se u mužů objevují strie, obvykle to souvisí s lékařskou terapií, přesunem hmotnosti nebo nárůstu tělesné hmotnosti.

Strie mění barvu

To může být pravda, nejdřív může být barva červená nebo fialová, to se povětšinou děje ve chvíli, kdy se strie čerstvě na pokožce objeví. Následně může přejít do růžové nebo až světle růžové. Kolísání barvy může záviset také na etnickém původu člověka. Změna barvy neznamená, že je to nějaký problém nebo že to ohrožuje vaše zdraví.

Komerční přípravky odstraní strie

Opět další lež, která se často vyskytuje v reklamách a televizích. Obecně samotné topické ošetření nezabrání striím v jejich vzniku a ani nepomůže v jejich odstranění. Můžete však jejich vzhled minimalizovat, čímž se stanou takřka neviditelnými. Pokožka musí být hydratovaná, musí se zvýšit pružnost pokožky. Můžete sáhnout například po krémech, které zesvětlí strie, ovšem pozor, opět je nezastaví a ani nevyléčí.

Opalování strie zakryje

Opalování ve skutečnosti strie ještě víc zvýrazní. Pokožka poškozená striemi má nespolehlivý mechanismus pro léčbu pokožky, takže je pravděpodobné, že nebudou strie opáleny stejnou barvou jako zbytek pokožky.

Dieta nemá žádný účinek na strie

Pokud konzumujete přemíru potravin, které jsou nezdravé, a tučné vede to k nadváze a tím pádem se budou objevovat nové a nové strie. Je nutno zaměřit se na používání hydratačního krému, konzumaci dostatku vody, čímž bude pokožka hydratována. Navíc vitamíny A, C a E pomáhají udržovat pokožku zdravou a pomáhají vyrovnávat určité nedokonalosti. Tyto vitamíny najdete například v avokádu, mrkvi, pomerančích, paprice nebo oříšcích.

Komentář

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno