Dovolená s další rodinkou – jak jí přežít ve zdraví a zůstat nadále přáteli?

Lidé se snaží přátelství pěstovat a dlouhodobě si jej udržet. Někdy to je dost těžké, zvláště po společné dovolené. Dovolená by měla být zábava a pohoda, říkáte si. S dětmi musíte být neustále ve střehu, a aby to bylo lepší a snesitelnější, přizvete si na dovolenou ještě další rodinu. S další rodinkou, která má stejně staré děti, to bude přeci jen o něco lepší, říkáte si. Děti si vyhrají, budou mít parťáky, vy se nebudete nudit, budete si moci popovídat a večer, až děti usnou si dát lahvinku vína. Vše má svá pozitiva i negativa.

Dovolená prověří vztahy

Říká se, že dovolená s partnerem umí prověřit vztah lépe, než půlroční vztah. A je to pravda. Podobně umí dovolená prověřit také vztahy přátelské. Každý člověk je zvyklý na určité tempo, určitý standard. Jedete-li s dětmi, pak se do toho připlétá ještě i výchova potomka. Co dovolí jedni rodiče, nedovolí ti druzí a naopak. Takové dovolené mohou být hodně o argumentaci, napětí a někdy také hádkách. Po takové dovolené se rozpadlo nejedno přátelství. Jak to udělat, aby se vám tento „trend“ vyhnul?

Proberte vše dopředu

Každý rodič komunikuje s dítětem jinak, vychovává jej jinak a tím pádem mohou vznikat třecí plochy a problémy. Dopředu proto s druhými rodiči proberte pravidla a styl výchovy a jednání. Jde například o takové věci jako večerka, odpolední spánek, četnost sladkostí a podobně. Když máte dítko, kterému nedovolíte druhou zmrzlinu, a to celou dobu brečí a argumentuje, že Anička může mít druhou zmrzlinu, musíte se obrnit velkou dávkou trpělivosti.

Jaká bude dovolená?

Ke svým přátelům buďte také upřímní, co se dovolené týče. Jste aktivní, jezdíte na výlety nebo neustále něco provádíte? Či je to právě naopak a většinou sedíte na pláži, opalujete se a rácháte v moři? Vaříte si na dovolené v rámci ušetření nebo si připlatíte za jídlo? To jsou věci, které je důležité si ujasnit. Nesdílíte-li společné zájmy a neumíte-li se shodnout na těchto věcech, pak je asi dobré poohlédnout se po jiných parťácích na dovolenou.

Ohleduplnost

Když spolu sdílíte jeden prostor, je nutná dávka ohleduplnosti. Vstáváte velmi brzo ráno, ale ostatní ještě spí? Není to pro vás pokyn začít křičet nebo si pustit televizi. Nenechávejte své oblečení pohozené po zemi ve společných prostorech, nádobí ve dřezu, špinavou koupelnu a podobně.

Diskuze o financích

Jednou z hlavních věcí jsou také finance, na které se dopředu domluvte s druhou rodinou, se kterou pojedete. Dopředu se domluvte i na takových věcech jako je společné vaření, pořízení polopenze a podobně.

Čas pro vás

Není nutno být během společné dovolené spolu čtyřiadvacet hodin denně. Dokonce i ti nejlepší přátelé si mohou lézt na nervy. Jednoduše si naplánujte výlet k moři bez druhé rodiny, popřípadě jděte na snídani dřív nebo naopak později. Můžete si pravidelně odpoledne dávat siestu, kdy budete na pokoji odpočívat, zatímco druhá rodina jde k moři a podobně. Čas bez přátel vám i na dovolené prospěje.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno