Jak by opar na rtu léčily naše babičky?

Opar je nepříjemnou záležitostí, která se na rtu objeví vždy v nejméně vhodnou dobu. Chystáte se na důležitou schůzku, ples, rande nebo třeba večírek, kde musíte zazářit. A v tuhle chvíli přemýšlíte, co jste komu udělali, jak se oparu co nejrychleji a nejlépe zbavit, aby vám to v den D slušelo co možná nejvíc a vaši tvář neokupoval opar? Kdo trpí na opary, má své fígle, nosí u sebe mastičku na ně, která je často drahá, neustále u sebe, pro případ potřeby. Když dojde a opar se objeví, musíte běžet do lékárny. Čím dřív začnete opar léčit, tím lépe.

Infekce, kterou musíte začít léčit

Opar je snadno přenosné virové onemocnění, které se zvládne šířit velmi rychle a to zejména u rodiny a jejich příslušníků. Nejsnadněji k němu můžete přijít při použití stejného nádobí, stejných sklenic a třeba také při líbání. Když už se opar objeví, pak máte svou sklenici, ručník, pečujete o zvýšenou hygienu. Inkubační doba oparů je dva až šest dní. Na trhu existuje spousta mastiček, vodiček a krémů, takže si můžete z široké nabídky vybrat. Nepomáhá nic tak, jak si přejete? Zkuste to jinak – za pomoci babských rad. Co může pomoci?

Droždí

Jedna z nejlevnějších a nejjednodušších metod a možností. Koupíte jej v každém obchodě. Rozmíchejte droždí v troše vody, aby vznikla hutnější kašička. Tou poté potřete opary a nechejte působit. V droždí najdete vitamíny skupiny B, které mohou pomáhat práce na problémy s opary.

Odvar z tymiánu

Tymián nechejte krátce povařit, poté dejte asi na patnáct minut odstát a poté přes sítko přeceďte. Dejte do formiček na led a zmrazte. Tyto kostičky tymiánového odvaru poté dejte na postižené místo, zmírní se tak bolesti, otoky a zklidní se celé místo. Obdobně působí odvar z heřmánku nebo šalvěje, kdy dodržujte stejný postup.

Obklady z meduňky nebo černého čaje

Na opar můžete přikládat také obklady z černého čaje nebo meduňky. Navlhčete v odvaru vatový tamponek, nebo přiložte vlhký čajový sáček na postižené místo a nechejte chvíli působit.

Zubní pasta

Objevil se opar na večer nebo ve chvíli, kdy jste doma? Zkusit můžete také zubní pastu s fluorem. Vrstvu si aplikujte čistým prstem na postižené místo, nechejte zaschnout a jděte spát. Ráno opatrně sundejte. Opar tak rychleji vyschne.

Jogurt s živými kulturami

Také jogurt, potažmo mléčný výrobek, je dobrou možností, pak léčit opar. Naneste několikrát denně na postižené místo jogurt, který díky aktivním mikroorganismům napomáhá urychlovat hojení.

Česnek

Nasekejte jeden stroužek česneku a přidržte na místě oparu asi deset minut, poté opláchněte. Ze všeho nejdřív to bude nepříjemně pálit, toho se nelekejte. Po chvíli ucítíte úlevu, kdy opar nebude tolik bolet a nebude citlivý. Celý postup můžete opakovat, pozor vždy sáhněte po novém stroužku česneku.

Kypřicí prášek

Vezměte trochu kypřicího prášku, který promíchejte ve vodě. Musí vzniknout hustá kašička, s vodou to proto nepřehánějte. Vzniklou hmotu aplikujte čistým prstem na opary a nechejte zaschnout. Může působit i několik hodin.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno