Drahý příběh šatů Marilyn Monroe

** FILE ** In this Sept. 9, 1954 file photo, Marilyn Monroe poses over the updraft of a New York subway grating while in character for the filming of "The Seven Year Itch" in New York.(AP Photo/Matty Zimmerman, file)

Marilyn Monroe, sexsymbol šedesátých let na sebe uměla vždy upozornit. Nebylo tomu jinak ani 19. května roku 1962, kdy dala ztvárnění nejznámější písně „Happy birthday“, které se stalo historickým momentem.

Marylin a její návrat do života

Píše se rok 1962 a úchvatná Marylin se snaží získat zpět svou dobrou pověst jak v osobním, tak profesním životě. Tehdy měla za sebou velmi špatné období, prodělala operaci žlučníku, dokonce strávila nějaký čas v psychiatrické léčebně na Manhattanu (její problémy s alkoholem už nezvládala) a čekal ji nepříjemný rozvod s Arthurem Millerem.

Ze všeho se postupně začala zotavovat, pořídila si nový dům v L.A. a získala hlavní roli ve filmu „Něco musí prasknout. Nabídky o její osobu se začaly pomalu hrnout, dokonce ji pozval sám tehdejší prezident Spojených států, J. F. Kennedy na oslavu svých narozenin.

Ticho před bouří

Zúčastnit se oslavy narozenin prezidenta Kennedyho bylo pro Marilyn obrovskou šancí se ukázat zase v tom správném světle. Sama Marilyn si to moc dobře uvědomovala a tak si na přípravě dala hodně záležet. Oslovila známého a uznávaného francouzského návrháře Jeana Louise, aby jí ušil skutečně jedinečné šaty.

Marilyn na peníze moc ohledy nebrala a tak ji nové šaty vyšly na 1400 dolarů, což by v dnešní době dělalo neskutečných 12 000 dolarů.

Marilyn se ne a ne objevit

Kennedyho oslava se konala v Madison Square Garden a mezi pozvanými hosty byla například Ella Fitzgerald, Bobby Darin nebo Maria Callas. Celou akci moderoval herec Peter Lawford, pro kterého byla čest na pódium přivolat úžasnou Marilyn. Ale to by nebyla ona, aby na sebe po celou dobu neupozorňovala. Pokaždé když ji Lawford na pódium zavolal, Marilyn se neobjevila a tak vyvolala dojem, že se oslavy nezúčastní.

„Pozdní Monroe“ všechny okouzlila

Po posledním zvolání Marilyn nakráčela na pódium, sundala ze sebe hermelínový kožíšek a celé publikum žaslo nad její róbou. Marilyn byla okouzlující, tak sexy jako nikdy předtím. Stála tam a její postavu jemně kopírovaly nádherné šaty posety dva a půl tisíci malými korálky a šesti tisíci napodobeninami drahokamu.

Jenže to není všechno! Šaty byly průhledné a jediné, co nahé tělo zakrývalo, byly právě ručně všité korálky. Marilyn si na sebe nevzala ani spodní prádlo, obávala se, že by přes těsnost šatů bylo vidět. Další zvláštností bylo i to, že se šaty na Marilyn musely došít – byly velmi těsné.

Happy birthday, Mr. President

A tak se slavná herečka 19. května 1962 vryla znovu do paměti patnácti tisícům hostům, když prezidentu popřála k narozeninám formou známé písně „Happy birthday“. Už tehdy kolovaly zvěsti o tom, že Kennedy a Monroe spolu prožili románek, což mnohé utvrdilo i díky hereččinu vystoupení, kdy song zazpívala s velkou vášní a přitom tak sladce a dráždivě.

Smutný konec slavné herečky

Marilyn doufala, že jí vystoupení zajistí nové příležitosti, ale naopak. Z právě natáčeného filmu dostala výpověď, protože odjela uprostřed jeho natáčení. Její kolega Dean Martin však štábu pohrozil, že pokud se Marilyn nevrátí, na filmu se podílet nebude. Bohužel, herečka se už vrátit nestihla, dne 5. srpna 1962 byla nalezena ve svém domě mrtvá – předávkovala se drogami.

Šaty prošly několika dražbami

I když Marilyna performance trvala pouhou minutu, stala se tak ikonickou chvilkou jejího života. Šaty, v nichž odzpívala song „Happy birthday“ se v roce 1999 dostaly do aukce, kde se vydražily za 1,26 milionu dolarů, což je ovšem nic ve srovnání s rokem 2016, kdy se šaty vydražily za neuvěřitelných 4,8 milionu dolarů. Jsou stále ke prohlédnutí v losangelském muzeu Ripley’s Believe It or Not.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno