Akné na čele vás už nabaví? Jak se s ním vypořádat

Akné a nepříjemné pupínky se objevují nejčastěji na pleti teenagerů. Bohužel se však často mohou vyskytovat také na pleti dospělých jedinců, mužů i žen. A mnohé ženy to jistě znají, nevzhledné pupínky se na tváři vyloupnou nejčastěji v době, kdy to nejméně čekáte. Chystáte se na důležitý ples, večírek nebo jdete na pracovní pohovor a vzbudíte se s pupínky na obličeji nebo akné na čele.

Nejen teenagerské pupínky

Ač si mnozí myslí, že právě akné je výsadou pleti během puberty není to tak. Zarudlá a často bolestivá místa, uhříky, po kterých se mohou objevovat jizvy. Hnisavé a zánětlivé pupínky nebo jen ucpané a rozšířené póry. Tento proces se neobjevuje jen u adolescentů, ale umí pěkně potrápit také dospělé jedince. A mnohdy nejde jen o ojedinělý problém, který se během pár dnů vyřeší. Může za tím být něco víc. Například nějaká nemoc a podobně.

Akné obecně se může tvořit nejen na pleti, ale také na jiných částech těla, například na zádech, ramenou nebo v oblasti dekoltu. Pro mnoho žen v pubertě tento problém znamená snížení sebevědomí. Boj s pupínky nebývá jednoduchý, často nestačí jen používat tu správnou kosmetiku, mnohdy je nutno pozměnit životní styl a začít se zdravě stravovat. Jak je to s akné na čele?

Kůže je zrcadlo

Na kůži se často odráží váš aktuální zdravotní stav. Objevují-li se pupínky stále na jednom místě, pak jde mnohdy o konkrétní problém. Tělo se vám tímto způsobem snaží dát najevo, že má nějaký problém, který potřebuje vyřešit. Neustále se opakující problémy s akné poukazují na špatný zdravotní stav. To tedy znamená, že i když budete používat tu nejdražší a nejlepší kosmetiku, akné nevyléčíte.

Stres, špatné stravování, celková nervozita, alergie, problémy s ledvinami, nadýmání nebo nepravidelný spánek. To jsou vše příčiny, které mohou signalizovat akné na vaší pokožce. Stačí se jen zaměřit na to, kde přesně se akné nejčastěji objevuje. A podle toho můžete diagnostikovat, co se ve vašem těle vlastně děje.

Co způsobuje akné na čele?

Trápí vás akné na čele? Není to jen v důsledku toho, že máte mastnou pleť. Nejčastěji je akné na čele způsobeno špatným stravováním. To tedy znamená, že často konzumujete různá smažená a příliš tučná jídla, fast foody a podobně. Akné na čele se může objevovat také ve chvíli, kdy si často ohříváte předpřipravená a instantní jídla. Máte rádi mražené potraviny nebo jídlo z konzervy? Pak se nemůžete divit, že je vaše čelo poseto nevzhlednými a nepříjemnými pupínky.

Na kvalitu pleti obecně má vliv také správný spánek. Jeho nedostatek se projeví nejen na vaší pozornosti, soustředěnosti a celkové únavě, ale také na pleti. Pokud trpíte dlouhodobě nedostatkem spánku, pak to může vést i k akné na čele. Přemýšlíte, co v takovém případě dělat? Jak se nevzhledných uhříků co možná nejrychleji zbavit?

Na kvalitu pleti obecně má vliv také správný spánek.

Zaměřte se na životní styl

Asi jedna z nejdůležitějších rad. Pokud konzumujete nezdravá a příliš tučná jídla, která mají vliv na vaši pokožku, pak udělejte radikální změnu. Začněte se stravovat pravidelně, menší porce a hlavně přemýšlejte nad tím, co jíte. Namísto zpracovaných, zmražených, smažených a předpřipravených jídel si uvařte lehké, čerstvé a zdravé jídlo s minimem tuku. Bude vám to chutnat, prospěje to vašemu zažívání a zejména pak vaší pleti.

Důležité je také pravidelně pít, nejlépe čistou neperlivou vodu. Díky tomu bude vaše pleť neustále hydratovaná a krásně pevná. Ptáte se, jak se zbavit akné na čele? Jednoduše, spěte! Nutností je spát minimálně sedm až devět hodin každý den. To vám pomůže nejen udržet pozornost, ale také se zklidní váš trávicí systém.

Využijte sílu kosmetiky

Neznamená, že když se budete správně stravovat a spát devět hodin, že se vám akné na čele neobjeví. Čas od času vaši pleť mohou pupínky potrápit. Proto se neodvracejte od kosmetiky, která má také velkou moc. Využijte takovou, která se specializuje na akné. Objevuje-li se akné vlivem hormonální nerovnováhy, může do jisté míry pomoci. Potřebujete-li zmírnit mastnotu pokožky, rovněž pomohou jednotlivé přípravky.

Určitě je dobré zaměřit se na přípravky, které jsou doplněny o antibakteriální nebo protizánětlivé účinky. Sáhněte po kosmetice, která je na bázi přírody. To může pomoci citlivé pokožce, které ne vždy svědčí všechny chemické látky. V koupelně by vám nemělo chybět pleťová voda a hydratační, zklidňující krém.

Co nikdy nedělat?

Je pár věcí, které byste nikdy neměly dělat, když se objeví akné a to nejen na čele. Především se nepouštějte do domácího hloubkového čištění. To přenechejte raději odborníkům, kteří při tomto procesu využijí antibakteriální přípravky a různé masky, které pomohou k lepšímu hojení. Z neodborného vymačkávání pupínků se může vyvinout i zánět.

Čeho se vyvarovat?

  • Domácímu vymačkávání pupínků
  • Škrábání pupínků
  • Kosmetickým přípravkům, které obsahují alkohol, ty totiž pleť akorát vysušují
  • Sahání na pleť špinavýma rukama
  • Příliš agresivním přípravkům a výrobkům, pokud máte citlivou a jemnou pleť

Kdy řešit akné s lékařem

Zhoršuje-li se akné na čele, neustále se objevují nové a nové pupínky a to i přesto, že jste změnily jídelníček, pravidelně spíte, o pleť se staráte, pak je dobré řešit problém s odborníkem. Dermatolog prohlédne vaší pleť a udělá několik testů, díky kterým zjistí příčinu a zvolí tu správnou léčbu. Ta může být různá, od krémů, přes antibiotika, retinoly, po laserové terapie a chemický peeling. Důležité je v léčbě vytrvat, dbát pokynů lékaře. První výsledky se objevují až osm týdnů po zahájení léčby.

Komentář

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno