10 nejlepších metod, jak se zbavit akné

Bolestivé hnisavé pupínky jsou nejčastějším kožním problémem dospívajících, mnoho lidí ovšem akné provází i v dospělosti. Může nám být do vínku dáno geneticky, nebo být způsobené špatnou životosprávou a nevhodnou kosmetikou. Jak se zbavit rychle akné a přitom si pleť nedrancovat spoustou chemie? Někdy stačí drobná změna životního stylu, jindy se bez dermatologa neobejdete.

Jaké části těla akné nejvíce postihuje:

  • Obličej – často se objevuje akné na čele
  • Dekolt
  • Záda
  • Ramena a horní část paží

Boj s uhry může být na dlouhou trať. Prakticky celou populaci postihuje v dospívání, kdy teenagerům kolísá hladina testosteronu a způsobuje ošklivé hnisavé vyrážky, s některými nešťastníky se však táhne i mnoho let potom, co opustí školní lavice. Část lidí na to, jak se zbavit akné, nepřijde vůbec nikdy.

Změna životního stylu

Tím nejmenším, co můžete pro svoji pleť udělat, když chcete bojovat proti pupínkům, je upravit své návyky tak, aby vaši kůži co nejméně zatěžovaly. Kromě pozměnění jídelníčku, zařazení pohybu do svého běžného programu je důležitý i psychický stav a pitný režim.

1. Strava ovlivňuje celé naše tělo

Existuje mnoho názorů a teorií o tom, které potraviny a nezdravá jídla jsou pro pleť nejhorší. Mezi nejčastěji zmiňované patří káva, alkohol, mléčné výrobky, drůbež a čokoláda.  Pokud budete nějakou dobu sledovat svůj jídelníček, zjistíte, že po nadměrné konzumaci konkrétních jídel se vám pleť může zhoršovat. Pokud tato jídla omezíte, nejen, že ulevíte svému tělu, ale sami se budete cítit mnohem lépe, když vaše snaha, ponese výsledky.

Pokud patříte mezi příznivce alternativní medicíny, můžete osud své pleti vložit do kouzelné moci bylinek. Ve spoustě herbářů naleznete pozitivní účinky bylin na kvalitu pleti – ať už se jedná o mateřídoušku, zlatobýl, kopřivy, meduňky, přesličky, nebo třeba břízy. Bylinky můžete popíjet jako čaj, nebo si je koupit v tabletkách. Nesnažte se ovšem zkombinovat celou louku, bylinky se mohou vzájemně ovlivňovat a stejně tak mohou mít nepříznivý dopad na další léky, které užíváte.

2. Cvičení zdar

Při sportu se v těle vyplavují endorfiny, které jak známo, působí blahodárně na psychický stav člověka. Mimo jiné pomáhá pohyb i při boji s tělesnými nedokonalostmi, takže ho můžeme zařadit mezi další ze způsobů, jak se zbavit akné. Ovšem dávejte si pozor na hygienu. Jakmile se zpotíte, je kůže zaplavená nečistotami a stává se skvělým prostředím pro trudovitost, ucpávání pórů a podobně. Co s tím? Ihned pod sprchu!

3. Polovinu práce dělá psychika

„Když jsem ve stresu, objeví se mi pupínky. Pak jsem ještě víc ve stresu, protože mám pupínky! Co s tím?!“ vzlykala kdysi v reklamě na kosmetiku módní ikona Vanessa Hudgens. A měla svatou pravdu, protože okolo akné se tvoří začarovaný kruh pochroumaného sebevědomí, které si leckdo může nést už od puberty. Čím víc se stresujete, tím více vám jich naroste. Je jasné, že rady typu „nemyslete na to“ se snadno říkají, ovšem těžko dělají. Jak se tedy zbavit rychle akné? Co takhle zkusit dělat všechno pro zlepšení stavu pleti a s čistým svědomím se dál netrápit a čekat na výsledky? To už by šlo, ne?

4. Voda, voda, voda

Jak chcete, aby vaše pleť správně odplavovala nečistoty, pokud za den vypijete hrneček kafe ráno a jednu Colu k obědu? Pitný režim je základ zdravého člověka, čím víc vypijete, tím lépe. Pokud bojujete s pocitem, že vlastně nemáte žízeň, zkuste si dát upomínku do telefonu, nebo si na stůl nalepte lísteček s poznámkou. Pokud celý den nepijete a večer přijdete unavená domů a na ex do sebe vyklopíte celou lahev sladké limonády, vaše kůže vám nepoděkuje, naopak. Proto jí vyjděte vstříc!

5. Slunce v duši a kůži

Ač se to zdá jako banalita, i opalování vám může pomoci na cestě, jak se zbavit akné, pokud se vystavíte sluníčku na krátkou dobu tou správnou stranou. S opalováním to nepřehánějte a používejte ochranné krémy s odpovídajícím faktorem, ať si při léčbě akné nezaděláte na rakovinu nebo jiné kožní problémy. Ovšem zdravé opálení může akné prospět, neboť sluneční paprsky nám dodávají vitamín D, o jehož nedostatku se též spekuluje jako o jedné z příčin tvorby akné.

Správně vybraná kosmetika

Pokud víte, že v životě neděláte žádnou zásadní chybu, která by vám akné pořád dokola způsobovala, pak je na čase se posunout k další oblasti, které je potřeba věnovat pozornost. Kosmetika je pro léčbu akné stejně důležitá, jako pro alergiky léky, pro astmatiky inhalátor a to jak u žen, tak u mužů. Stěžovat si na trudovitost bez používání kvalitních kosmetických přípravků totiž nemá smysl. Navíc, jak by vás ujistili v každém salonu, používání kvalitní a pro vás vhodně zvolené kosmetiky, je základní předpoklad, jak se zbavit rychle akné.

6. Odličování a čištění

Oblast, kterou mnoho žen neuvěřitelně podceňuje, když přemítá, jak se zbavit akné. Kolikrát se stane, že přijdete domů unavená z párty, z práce, ze školy, padnete do postele a usnete nalíčená, případně odlíčená ale s neošetřenou pletí? Pokud se dopočítáte, že párkrát do měsíce se vám to povede, pak je jasné, proč vám ráno hyzdí pleť nové výrůstky. Kůže potřebuje dýchat, a pokud ji ráno zaplácnete make-upem, ve kterém večer ještě usnete, pleť neskutečně trpí. Proto si dávejte pozor a pokuste se, i když jsou tři ráno a vy pod mírným vlivem, dojít do koupelny a pečlivě odlíčit. Postel vám neuteče.

Stejně zodpovědně přistupujte i k čištění pleti. Zjistěte si, jaký typ pletí máte (pokud vám návody na internetu připadají matoucí, klidně vyrazte na konzultaci ke kosmetičce) a pořiďte si čistící sérum, micelární vodu, tonikum, zklidňující gel, nebo cokoliv uznáte za vhodné a bude vám vyhovovat. Přípravek napřed otestujte na menším kousku kůže – vyhnete se tak možné alergické reakci, která by vám kvalitu pleti ještě zhoršila.

7. Peeling

Vyhraďte si pro sebe během týdne plného shonu jedno beauty odpoledne, nebo klidně celý den a dopřejte si peelingovou chvilku hýčkání. Peeling je zároveň i nejlepším způsobem, jak se zbavit akné na zádech a jiných hůře dostupných oblastích – stačí si pořídit houbu nebo kartáč s delší rukojetí, nanést peling a vydrhnout se. Částečky spolehlivě odstraní staré odumřelé kožní buňky a kartáč nebo houba zároveň pleť skvěle prokrví, takže se budete cítit jako znovuzrozená a vaše akné na tom bude podstatně lépe.

8. Nešetřete na kvalitě

Některým ženám bohatě stačí běžně dostupná kosmetika z drogerie a zvládají s ní uhry i černé tečky udržet v normě, případně nemají žádné. Jiné ženy to tak snadné nemají. Pokud máte pocit, že se vám akné dlouhodobě nelepší anebo přímo zhoršuje, vydejte se do lékárny. Spousta čistící a pečující kosmetiky dodávaná lékárnami je sice dražší, ale můžete poznat na kvalitě pleti, že je to pro vás správná cesta, jak se zbavit akné. Krémy s obsahem benzyol peroxidu nepálí ani neštípou a postarají se o otravné tečky a puchýřky.

9. Koupele

K pročištění pleti vám s malým úsilím může pomoci i horká vana – jde o další možnost, jak se zbavit akné na zádech. Pokud se po dlouhém dni ráda naložíte do bublinek, stačí zvolit hodně teplou vodu a zakápnout vodu léčivým olejem z čajovníku, levandulovým olejem, nebo mořskou solí, případně jiným přípravkem, který vám může doporučit kosmetička nebo dermatolog. Stačí se ve vaně povalovat čtvrthodinku, kdy se vám roztáhnou póry a pleť se pročistí. Pokud zároveň vanu spojíte s výše zmíněným peelingem, zabijete dvě mouchy jednou ranou a napařené tělo bude měkoučké a heboučké jako kůže miminka.

10. Masky domácí i kupované

Když už budete u toho zkrášlování, můžete si rovnou přibrat i masku, která v současnosti patří mezi nejpopulárnější způsoby, jak se zbavit akné na obličeji a nečistot pleti celkově. Ať už máte ráda slupovací nebo oplachovací typ, na obličeji se vám krásně přivine k akné a vyčistí ho. Na výběr máte z desítek druhů čistících, regenerujících, vyživujících a dalších masek, případně si masku můžete sama vyrobit z pár surovin v ledničce. Pokud sáhnete po masce z drogerie, dejte si pozor na alergie – levné parfemované masky mohou obsahovat spousty látek, na které kůže reaguje přehnaně. Pokud ucítíte pálení nebo vám kůže začne rudnout, okamžitě smývejte! Ihned jak masku dostanete dolů, obličej omyjte chladivou vodou a dbejte zvýšené pozornosti okolo očí. Pokud by reakce neustoupila, vyrazte na kožní. Poslední co při boji s akné potřebujete, jsou puchýřky způsobené kosmetikou.

Připravte si masku a zbavte se akné…

Každá (i muži) známe tu chvíli, kdy se chystáme ven, případně víme, že zítra nás čeká důležitá schůzka nebo akce a na obličeji nám vyraší něco, kvůli čemu bychom nejraději strčili hlavu pod polštář a nikam nešli. Není totiž nic lepšího, než když vám při hovoru druhý nekouká do očí, ale na čelo nebo na nos na váš krásně zářící pupínek. Jak se akné zbavit rychle, abyste se téhle situaci vyhnuli? Stačí podniknout pár kroků.

1. Korektorujeme

Záchrana, jak se zbavit rychle akné, je samozřejmě korektor. Dbejte na správný odstín, ať si na obličeji zbytečně neuděláte nepřirozené hnědé fleky. Pokud vyrážíte ven, nezapomeňte myslet na to, jak dlouho korektor vydrží. Nemusíte se hned zrovna potápět ve vodě, stačí si na párty párkrát zatancovat a u zrcadla se nestačíte divit, jak rychle se smývá dokonalé zakrytí vašich pupínků. Pozor na to, je lepší se jít párkrát za večer preventivně upravit, než doma nešťastně zjistit, že máte po obličeji šmouhy a riziková místa odkrytá.

Pokud máte obličej nebo dekolt v opravdu velmi špatném stavu, zkuste si koupit make-up maskující tetování. Tyto typy make-upů patří mezi nejsilnější na trhu a jejich krytí je naprosto perfektní. Vydrží několik hodin a vy tak budete moci bez obav prožít rušný den i akční večírek a nebudete se muset stresovat, jak se zbavit rychle akné na další tři hodiny.

2. Ledujeme

Když si po obličeji párkrát přejdete kostkou ledu, možná skoro uvidíte, jak se vám póry stahují. Pupínek se tedy může sám trochu zatáhnout dovnitř. V různých kosmetických typech se dočtete o podobných metodách, jak pomocí studených sáčků čaje či zmrazených lžiček lze docítil odstranění váčků pod očima, pokleslých víček a jiných nedokonalostí. Pokud dáte kůži ledovou ránu, na chvíli vás poslechne, ovšem příčinu nevyléčí. Je to jedna z nejjednodušších rad, jak se zbavit akné.

3. Mastíme

Ve volném prodeji seženete spoustu hojivých mastiček, které mají ulevovat od kožních zánětů, pupínků a drobných poranění. Pokud si

mastičku aplikujete na noc, je velká šance, že vám do rána kůži v postižené oblasti vysuší a vaše akné na tom bude o poznání lépe. S hojivými přípravky to ovšem nepřehánějte a rozhodně neexperimentujte s vypalováním pomocí peroxidu nebo čisticích prostředků typu Savo, jak doporučuje mnoho internetových diskuzních fór. Poleptání je vůbec ta poslední možnost, jak se zbavit rychle akné, kůže se vám spálí a váš problém to rozhodně nevyřeší.

Když už nic nefunguje

Samozřejmě se může stát, že navzdory vaší maximální snaze si se svým akné nedokážete poradit sami. Pokud máte těžkou formu, nebo na velmi těžko dostupných místech, vydejte se k dermatologovi, který vám provede komplexní vyšetření, zjistí příčinu akné, pomůže vám diagnostikovat vaši pleť a společně dáte dohromady léčebný plán s předepsáním léčiv, doplňků stravy, ale i kosmetických přípravků, které vaši snahu budou podporovat, aby byl efekt co nejvýraznější.

Léčit se s akné na kožním je i v dospělém věku velmi běžná záležitost a je u těžkých případů se jedná o mnohem spolehlivější možnost, jak se zbavit rychle akné, než experimentování s desítkami druhů přípravků, které si mohou vzájemně oslabovat účinnost, případně nemusí vůbec sedět vaší pleti a vy tak jenom zbytečně vyhazujete peníze za kosmetiku, co vám nesvědčí.

3 Komentáře

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno