Cukrovka je onemocnění, které trápí mnoho lidí na celém světě. Dnes můžeme říct, že jde prakticky o epidemii této nemoci. Jen u nás dle Diabetické asociace ČR asi 10% populace trpí na diabetes a tento počet stále roste.
Objevuje se u dospělých jedinců, u žen, mužů, starších lidí, mladých, dětí. Je to velmi nebezpečné onemocnění (pokud se neléčí), které s sebou nese nějaká opatření a omezení jídelníčku. Co je to vlastně cukrovka? Jaké jsou její příznaky?
Diabetes mellitus
Česky úplavice cukrová, zkráceně cukrovka. Jde o název pro skupinu chronických onemocnění, které se projevují poruchou metabolismu sacharidů. Definuje se poruchou přeměny glukózy a toto onemocnění provází zvýšená hladina glukózy v krvi. Počet lidí, kteří trpí tímto onemocněním, v posledních letech narůstá. Jde o onemocnění, které může v té nejhorší fázi ohrozit člověka i na životě. Pokud se neléčí, způsobí v lidském těle často velkou paseku. Toto pojmenování je souhrnný název pro několik typů cukrovky. Jaké to jsou?
Jaké typy cukrovky mohou být?
Diabetes 1. typu
Jde o typ, jehož prvotní příčinou je ztráta B-buněk slinivky břišní, v těle se objevuje nedostatek inzulínu. Jde o autoimunitní typ nemoci, vlastní imunitní systém dlouhodobě ničí B-buňky slinivky. Zpravidla se nijak výrazněji neprojevuje do chvíle, než je zničeno asi 80% buněk produkující inzulín. Faktory vzniku tohoto typu nejsou úplně přesně známy, může je vyvolat i běžná virová infekce či může mít vliv genetická dispozice.
Diabetes 2. typu
Hlavní příčinou cukrovky tohoto typu je resistence tkání vůči inzulínu. Dříve se tato nemoc objevovala u lidí ve středním věku, s nárůstem obezity se s ní můžete setkávat i mnohem dříve. Jde především o nezdravý životní styl, který v dlouhodobém horizontu způsobuje snížení počtu inzulínových receptorů. Tím se snižuje schopnost tkání vstřebávat inzulín. Také u tohoto typu hraje roli genetika. Tímto typem trpí drtivá většina nemocných jedinců.
Těhotenská cukrovka
Jde o druh cukrovky, která se pojí se změnami hormonální hladiny. Původ má toto onemocnění ve snížení citlivosti tkání vůči inzulínu nebo v nedostatečném množství inzulínu produkovaném slinivkou. Obvykle probíhá bez nějakých výraznějších příznaků a zpravidla samovolně odezní po porodu. Miminka však mohou trpět na začátku nižší hladinou cukru v krvi a také novorozeneckou žloutenkou.
Jaké jsou příznaky cukrovky?
Bohužel příznaky cukrovky většinou ihned nepoznáme. Často probíhají skrytě, popřípadě jsou snadno zaměnitelné s jinou nemocí. Jaké příznaky se mohou objevovat u cukrovky? Poznáte, že vy nebo někdo ve vašem okolí trpí tímto onemocněním?
Neustálá žízeň spojená s častým a vydatným močením
Máte pocit, že máte neustálou žízeň. Takřka pořád potřebujete pít. K tomu samozřejmě patří i častí potřeba močení. Když se zvyšuje hladina cukru v krvi, ledviny neumí udržet cukr a pouští jej zpátky do moči. Nadbytek glukózy s sebou bere také molekuly vody, a čím vyšší hladina glykemie, tím větší je množství moči. Jste nuceni hodně pít a tím pádem chodit často močit.
Neustálá únava a úbytek na váze
Inzulín pomáhá vstupovat glukóze do buněk. Jestliže se glukóza nedostane do buňky, začínáte trpět nedostatkem vnitřní energie. Tím pádem vám začíná chybět elán a jste unavenější než obvykle. Cítíte se obecně malátní, bez chuti do života a objevuje se také úbytek hmotnosti.
Acetonový dech
U neléčené choroby můžete cítit acetonový dech. Je ovlivněna látková výměna a proto mnohdy z úst diabetiků můžete cítit acetonový zápach.
Poruchy vědomí
Když cukrovky není léčená, příznaky se postupně zhoršují. Nemocní jedinci mohou vypadat zmateně a mnohdy působí až opile. Dostavují se bolesti břicha, nechutenství. Často si lidé myslí, že jde o obyčejnou chřipku a snaží se jí vyléčit. Varovným příznakem cukrovky může být také letargie, nezájem, velká slabost, prudké dýchání a někdy dokonce také stav bezvědomí – diabetické kóma. V tom nejhorším případě se může objevit také smrt.
Nemoc vyžaduje léčbu
Na začátku je nutná prevence. I když cukrovce 1. typu se nedá předcházet, cukrovce 2. typu je možno předejít vhodným jídelníčkem, sportem a správným denním režimem. Když už se toto onemocnění objeví, je nutno jej včas diagnostikovat a také zjistit o jaký typ cukrovky se jedná. Podle toho se vybírá ta nejlepší léčba. Kromě medikamentů provází léčbu také dieta a pravidelná pohybová aktivita.
U diabetu 1. typu je nutná pravidelná aplikace inzulínu a to dokonce několikrát denně. K tomu slouží injekce (inzulínové pero), které aplikujete v oblasti paží, stehna nebo břicha. Jestliže hladina glukózy v krvi kolísavá, pak je nutná inzulínová pumpa. Ta stabilně dodává do těla potřebnou dávku inzulínu.
U diabetu 2. typu se podávají léky, antidiabetika. Ty podporují vstřebávání inzulínu do tkání. Jestliže není tento typ léčen dostatečně, může dojít k omezení schopnosti slinivky produkovat inzulín. Ten je pak nutné do těla dostávat jiným způsobem.
Kombinace diety a pravidelného pohybu
Příznaky cukrovky a následnou léčbu jsme si již vyjmenovali. Nyní je nutno zaměřit se také na jídelníček a životní styl obecně. Cukrovkář se musí naučit vyrovnat hladinu cukru v krvi a možné výkyvy minimalizovat. Je důležité konzumovat jídelníček s nízkým glykemickým indexem. Jaké potraviny u cukrovky konzumovat?
- Ovoce
- Zelenina
- Luštěniny
- Nízkotučné mléčné výrobky
- Libové maso
- Celozrnné pečivo
Je nutno omezit jednoduché cukry a živočišné tuky. Dále vylučte alkoholické nápoje, zvyšte příjem vlákniny, vitamínů a minerálů. Je nutno také denně vypít minimálně litr a půl neslazených nápojů. K tomu přidejte pravidelný pohyb, ať už to je chůze, cvičení, jízda na kole a podobně.
Dále je dobré pravidelně kontrolovat cukrovku, zejména její hladinu. Od toho jsou pravidelné kontroly u lékaře. Dobré je také pravidelně si měřit hladinu glykemie doma. Diabetes je poměrně běžnou nemocí a když jej budete mít pod kontrolou, dá se s ní celkem bez problému žít.