Polévka je grunt, maso je špunt, říkával vždycky můj děda, čímž poukazoval na to, že polévky jsou v jídelníčku důležité. Polévka, pro někoho nezbytná součást každého oběda, někdo si na ně potrpí jen o víkendu, jiný zase není zvyklý sníst polévku a hlavní jídlo k tomu.
Polévka jako základ jídelníčku
Na podzim a v zimě přijdou polévky vhod jako například taková dobrá a hutná večeře, která také umí tělo velmi dobře zahřát. Polévky mohou být čiré, nejčastěji jde o vývary a snad každý už někdy ochutnal poctivý kuřecí nebo hovězí vývar, který se podával u babičky. Pak jsou zde zahuštěné polévky, které se s pomocí přísad zahušťují, nemusí to nutně být vždycky jen jíška. Jaké polévky máte rádi vy? Hledáte inspiraci a nějaké ty recepty na polévky, které můžete podávat i k večeři a krásně vás zasytí? Přikládáme pár receptů.
Mrkvová polévka s krupicovými noky
Co budete potřebovat:
- 2 větší mrkve
- Kousek másla
- Krupice
- 1 kus zeleninový bujón
- 2 kusy vajec
- Sůl, pepř
Jak postupovat:
Mrkev nastrouhejte najemno a na másle osmahněte. Přidejte vodu a povařte, dokud nastrouhaná mrkev nebude měkká. Mezitím přidejte do hrnce zeleninový bujón. A bokem v misce si rozklepněte obě vajíčka, přidejte krupici, aby vám vznikla směs jako na knedlíčky. Směs by měla být tužší. Následně s pomocí dvou lžiček tvořte knedlíčky, které dávejte ihned do bublající polévky. Společně povařte, dokud nebudou knedlíčky hotové. Přidejte sůl, pepř, a pokud máte rádi, tak i polévkové koření.
Zeleninová polévka s vejcem
Co budete potřebovat:
- 3 větší brambory
- 1 mrkev
- 5 kusů žampiony
- Mražený hrášek
- Pár růžiček květáku
- 2 kusy vajec
- Sůl
- Pepř
- 1 kostka zeleninového bujónu
Jak postupovat:
Zeleninu očistěte, mrkev nastrouhejte, brambory nakrájejte na kostičky, žampiony nakrájejte na plátky, květák rozeberte na menší růžičky. Všechnu zeleninu dejte do hrnce s vodou, přidejte kostku zeleninového bujónu a dejte vařit, dokud nebude všechna zelenina měkká. Následně přidejte mražený hrášek, promíchejte, přidejte dvě rozšlehaná vejce, provařte a podle chuti přidejte sůl a pepř.
Gulášová polévka s mletým masem
Co budete potřebovat:
- 1 kus cibule
- 3 kousky brambor
- 1 stroužek česneku
- Tmavá jíška
- Sůl, mletý pepř
- Masox
- Majoránka
- 60g slaniny
- 300g mletého masa
- 1 čajová lžička sladké papriky
- 1 konzerva pasírovaných rajčat
Jak postupovat:
Do hrnce dejte na kostičky nakrájenou slaninu a nechejte trošku vyškvařit. Následně nakrájejte cibuli na drobné kostičky, přidejte a trochu nechejte zesklovatět. Přidejte papriku a mleté maso, všechno promíchejte a nechejte maso restovat. Přidejte pasírovaná rajčata, utřený česnek a nechejte probublávat. Přidejte vodu, masox a nechejte pořádně provařit. Přidejte následně tmavou jíšku a pět minut provařte. Dochuťte solí a pepřem, vypněte a přidejte majoránku podle chuti.
Žampionová polévka se zakysanou smetanou
Co budete potřebovat:
- 300g čerstvých žampionů
- Kousek másla
- 150g brambor
- 1 kostka houbového vývaru nebo zeleninového vývaru
- 300g zakysané smetany
- 2 čajové lžičky hladké mouky
- Sůl
- Pepř
- Petrželka na ozdobu
Jak postupovat:
Čerstvé žampiony nakrájejte na plátky, které orestujte na rozpuštěném kousku másla. Do hrnce přidejte brambory, které očistěte a nakrájejte na kostičky. Vše zalijte půl litrem vody, přidejte houbový nebo zeleninový vývar a vařte za občasného míchání, dokud nebudou brambory měkké. Zakysanou smetanu a mouku rozmíchejte s dvěma decilitry vody, nalijte do hrnce a krátce povařte. Celou polévku dochuťte solí a pepřem. Na talíři ozdobte čerstvě nasekanou petrželkou.
Bramboračka se sušenými houbami
Co budete potřebovat:
- 500g brambor
- 3 polévkové lžíce nahrubo nastrouhané mrkve
- 2 polévkové lžíce nahrubo nastrouhaného celeru
- 1 polévková lžíce nahrubo nastrouhané petržele
- 1 kus cibule
- 20g sušených hub (koupené nebo vlastnoručně nasušené)
- 1 čajová lžička majoránky
- Sůl
- Pepř
- 2 stroužky česneku
- 60g hladké mouky
- Rostlinný olej
Jak postupovat:
Začněte sušenými houbami, které namočte minimálně na půl hodiny do studené vody. Brambory oloupejte, omyjte a nakrájejte na malé kostky. Cibuli rovněž oloupejte, nakrájejte na kolečka. Do hrnce dejte litr vody, přiveďte jej k varu a přidejte do něj brambory, mrkev, celer, cibuli a houby. Vše promíchejte a vařte, dokud nebude zelenina měkká. V hlubší pánvi připravte jíšku. Rozpalte olej, přidejte hladkou mouku a za stálého míchání osmahněte. Přidejte ¼ litru studené vody, pořádně promíchejte a přidejte, skrz cedník, do polévky. Musíte ihned míchat, aby se netvořily hrudky. Polévku nechejte asi pět minut provařit. Přidejte česnek, sůl, pepř, majoránku a máte hotovo.
Dýňová polévka s krutony
Co budete potřebovat:
- 300g dýně
- 60g nastrouhaného celeru
- 60g nastrouhané mrkve
- Máslo nebo olivový olej
- 3 stroužky česneku
- Zeleninový vývar nebo voda
- 2 dl smetany na vaření
- Sůl
- Mletý pepř
- Špetka muškátového oříšku
Jak postupovat:
Dýni očistěte, nakrájejte na větší kusy, které následně nastrouhejte. Spolu s nastrouhaným celerem a mrkví dejte do hrnce, kde na rozehřátém másle nebo olivovém oleji chvíli restujte. Následně přidejte trochu vody nebo zeleninového vývaru, muškátový květ, nastrouhaný česnek a celou směs duste doměkka. Jakmile je hotovo, vezměte mixér a rozmixujte směs na hladkou a jemnou kaši. Přidejte vývar, a pokud je polévka pro vás moc hustá, můžete ještě rozředit. Dochuťte na konci solí nebo pepřem. Podávejte s opečenými krutonky.
Hrášková polévka se smetanou
Co budete potřebovat:
- 350g zeleného hrášku (klidně i mraženého)
- 2 středně velké brambory
- Vývar nebo voda
- 1 cibule
- 2 polévkové lžíce másla
- 100g smetany
- Sůl
- Mletý pepř
Jak postupovat:
V hrnci nechejte rozpustit máslo, na kterém osmahněte dozlatova cibulku, kterou předtím nakrájíte na drobné kostičky. Brambory oloupejte a nakrájejte na kostičky. Přidejte k cibuli, zalijte vývarem nebo vodou, osolte, opepřete a vařte, dokud nebudou brambory měkké. Následně přisypte hrášek a dalších pět minut ještě vařte. Stáhněte z plotny, vezměte mixér a celou směs v hrnci rozmixujte dohladka. Můžete ještě mezitím vytáhnout pár hrášků, které následně přidejte do rozmixované směsi. Dejte zpátky na plotnu, přidejte smetanu na vaření a nechejte projít varem. Pokud je to potřeba, polévku ještě dochuťte solí a pepřem. Na talíři podávejte s nasucho opečenými krutonky.