Každá dobrá kuchařka ví, že k výbornému masu patří také výborná marináda. Nejen v době letního grilování, ale celoročně při pečení v troubě, může dobrá marináda dodat nejen masu, ale celému jídlu jedinečnou chuť. Existuje spousta druhů, na fantazii se meze v podstatě nekladou. Záleží jen na vás, jakou z našich marinád vyzkoušíte, či zda si recept přizpůsobíte a budete v kuchyni tvůrčí!
Základ? Kvalitní maso!
Všichni dobře víme, že v jídle, a hlavně pak u grilování, je základem dobré a kvalitní maso. Bez toho se v první řadě neobejdeme. Ať už se chystáme upravovat vepřové, hovězí, kuřecí nebo rybí, aby bylo chutné, musí být kvalitní, čerstvé a správně připravované. Marináda totiž nejen že dodá masu křehkost a šťavnatost, ale zároveň umocňuje jeho chuť a vůni, proto si musíme být jistí, že výsledek bude vážně stát za to. Skvělá marináda nekvalitní a špatně opracované maso nezachrání.
V obchodech je také možné koupit maso už předem naložené v marinádě, ale pro dobro vašeho zážitku z jídla tuto možnost raději nevyužívejte. Složení marinády není příznivé chuťově ani zdravotně – obsahuje daleko větší množství soli, než by bylo potřeba. Sůl maso zároveň připraví o velkou část vody a je tím pádem po jakékoliv tepelné úpravě vysušené. Navíc je mnohem dražší. Tím, že si maso budete marinovat sami, ušetříte svoji peněženku, což je jistě také důležitý faktor. A nakonec, naložená masa ze supermarketů bývají dost často zkažená. Jen to pod vší tou vůní a přidanými aromaty nepoznáte.
Vše má svůj čas
Pozor si musíme dát i na dobu marinování, masa se v tomto ohledu velmi různí. Zatímco ryby a drůbeží maso se marinují poměrně krátce (v některých případech postačí i 1 hodina), na vepřové maso si musíte vyhradit více času – obvykle se jedná o časový rozptyl mezi dvěma až dvanácti hodinami. Hovězí maso se někdy může marinovat i celých 24 hodin.
Dobrým tipem od zkušených kuchařů je vyndat nádobu s masem naloženým v marinádě o nějakou chvíli dřív, než se jej rozhodneme grilovat či jinak tepelně upravovat – předejdeme tak teplotnímu šoku masa. Marinádu také po vytažení masa nevylíváme, naopak nám může ještě velice dobře posloužit k potírání masa během grilování.
Marináda na vepřové maso
Vepřové maso je podle statistik tím nejoblíbenějším masem v České republice. Když ho tedy nejvíce jíme, určitě by bylo dobré naučit se k němu i nějakou výbornou marinádu. Především pak jednoduchou a lehce pikantní.
Potřebné suroviny
- 2 lžíce tekutého medu
- 6 lžic pomerančového džusu
- 2 lžičky římského kmínu
- 2 lžíce olivového oleje
- 4 lžíce červeného vinného octa
- 2 lžičky oregana
- 8 stroužků česneku
- 1 lžička mletého koriandru
Postup přípravy
- Nejprve vezmeme stroužky česneku. Oloupeme je a najemno nasekáme.
- K nasekanému česneku přidáme další ingredience: tekutý med, vinný ocet, pomerančový džus, olivový olej, římský kmín, sušené oregano, koriandr. Směs můžeme doplnit o skořici nebo čerstvý mletý černý pepř. Suroviny spolu dobře promícháme.
- Marinádou potřeme připravené kousky vepřových kotlet. Je nutné marinované kotlety nechat přikryté alespoň 6 hodin v lednici a několikrát je za tu dobu obrátit.
- Po uplynutí nutné doby vepřové kotlety vyndáme a můžeme dále upravit (grilovat). Solíme až na konci celého procesu. Marináda je kromě grilování vhodná i na přípravu na pánvi nebo v troubě, dle libosti.
Marináda na kuřecí maso
I pokud nepřicházíte snadno na chuť masovým pochoutkám, kuřecí maso s touto marinádou by mohlo být vaší trefou do černého. Zde máte poněkud volnější ruku, koření i některé přísady můžete obměnit: místo medu funguje i plnotučná hořčice. Rovněž poměr je na vás, někomu přijde lépe k chuti více či méně kečupu nebo medu. Recept je vhodný pro marinování přibližně 300 g kuřecího masa.
Potřebné suroviny
- 1 lžíce medu
- 4 lžíce kečupu
- 2 lžíce oleje
- 3 stroužky česneku
- Cibule
- Sójová omáčka
- Oregano
- Bazalka
- Skořice
- Sůl
Postup přípravy
- Velice jednoduchý: Jednotlivé ingredience smícháme dohromady, dochutíme kořením podle vlastní chuti, naložíme maso a necháme marinovat příslušnou dobu (cca 1 hodina).
Marináda na grilované maso – kuřecí i vepřové
Všichni dozajista milujeme grilované maso, zvláště pak máme-li přístup k vlastnímu grilu na zahrádce. A co je lepší udělat ke grilovanému masu než kvalitní a výtečnou marinádu?
Potřebné suroviny
- Grilovací koření
- 4 lžíce jemného kečupu
- 8 lžic rostlinného oleje
- 1 lžíce sójové omáčky
- 4 stroužky česneku (utřené s 1 lžící hořčice)
- Pepř
- Sůl
Postup přípravy
- Vezmeme všechny ingredience a vytvoříme z nich směs. Na oleji ji dobře a rovnoměrně promícháme.
- Do směsi vložíme osolené a naklepané vepřové nebo kuřecí maso. Doporučená je vepřová kotleta.
- Necháme uležet. Nejlepší doba je přibližně dva až tři dny.
Tato marináda je vynikající zvláště přidáním sójové omáčky, která masu dodá příjemně nasládlou chuť.
Pivní marináda
Tato marináda se skvěle hodí na vepřové maso, především pak na krkovici, ale chutná skvěle i s masem kuřecím. Předtím, než budete maso dávat péct, vyjměte ho z marinády a nechte pořádně okapat, můžete jej i lehce osušit.
Potřebné suroviny
- 150 ml piva
- 3 lžíce kečupu
- 1 lžička hořčice
- 1 cibule
- 1 chilli paprička
- ¼ citronu
- 2 stroužky česneku
- 1 lžička cukru
- Koření: tymián, rozmarýn…
- Sůl
- Pepř
Postup přípravy
- Vezměte cibuli, oloupejte si a najemno ji nasekejte. Stejně postupujte i s česnekem.
- Nadrobno nasekejte chilli papričku. Zde záleží na vás: pokud chcete marinádu značně pikantnější, ponechte v papričce semínka. Jestliže ne, vyjměte je předem ven.
- Ve vedlejší misce smíchejte dohromady pivo, kečup, hořčici, chilli, cibuli a česnek. Ke směsi přidejte citronovou šťávu a dochuťte solí a pepřem podle vlastní chuti.
- Dohladka celou marinádu rozmíchejte, vezměte připravené maso a naložte ho do ní. Přidat můžete koření podle chuti, nejlépe funguje tymián a rozmarýn. Marinovat maso nechte alespoň přes jednu noc.
U této marinády je dobré dát si pozor na kečup a pivo. Lépe vám poslouží kvalitní, spolehlivý a odzkoušený výrobek – na výsledné chuti je kvalita těchto ingrediencí velmi znát.
Marináda moschári
Tato marináda bude dozajista patřit k těm méně známým a o to více zajímavým! Je inspirována především řeckou kuchyní.
Potřebné suroviny
- 1 kelímek bílého jogurtu
- Špetka chilli
- 2 stroužky česneku
- 1 lžíce červené papriky
- Půl lžičky soli
- Půl lžičky pepře
Postup přípravy
- Všechny ingredience smícháme s bílým jogurtem a česnek nadrtíme.
Marináda se hodí ke všem masům, ale nejlépe pasuje k masu drůbežímu. Jestliže grilujete kuřecí křidélka, poslouží vám ještě lépe: díky ní se vám nespálí kůžička a křidélka tak budou mít čas se propéci i uvnitř.
Netradiční marináda z acidofilního mléka
Jestliže vám na prvním místě leží na srdci vaše zdraví, tato další méně známá marináda je přímo pro vás.
Potřebné suroviny
- 300 ml acidofilního mléka
- 2 stroužky česneku
- 2 lžičky majoránky
- 1 lžička pepře
- Půl lžičky soli
Postup přípravy
- Všechny ingredience smícháme s acidofilním mlékem. Co se týče pepře a soli, je nejlepší použít čerstvě namleté.
Pikantní marináda pro milovníky krkovice
Pakliže máte raději ostré, neváhejte vyzkoušet. Hlavně mužská populace by mohla tuto marinádu velice ocenit!
Potřebné ingredience
- 4 lžíce dijonské hořčice
- 200 ml olivového oleje
- 4 snítky tymiánu
- 1 lžička soli
- 1 lžička pepře
Postup přípravy
- Před marinováním naložte krkovici alespoň na hodinu do oleje – maso bude křehčí a snadnější ke kousání.
- Následně všechny ingredience smíchejte a maso nechte alespoň hodinu marinovat.
- Během samotného grilování potírejte maso zbytkem marinády.
Ať už se rozhodnete pro jakékoliv maso či marinádu, věříme, že si jistě pochutnáte. Ne nadarmo je grilování v České republice velice oblíbené, každý druhý Čech údajně griluje alespoň dvakrát za měsíc. Nezapomeňte také na to správné pití, vychlazené pivo nebo vaše oblíbené víno, a nechte si chutnat!