Migrény mohou být spojené se srdečními problémy, řeší studie

migréna a spojitost s onemocněním srdce

Podle statistik postihuje migréna asi 12% populace, u žen se procento zvyšuje na 18%. Muži jí trpí obvykle třikrát méně. Trápení s migrénou může mít řadu příčin. Když se objeví, bývá různě silná, doprovázená dalšími příznaky jako zvracení, bolesti celého těla, únava. Co je však překvapivé, že migréna může být spojena také s nemocemi srdce.

Problémy se srdcem

Kardiovaskulární problémy včetně infarktu, mrtvice a krevních sraženin jsou, podle průzkumu zveřejněného v British Medical Journal, spojovány s migrénou. Vědci uvádějí, že lidé trpící migrénami, mají vyšší pravděpodobnost rizika srdečního záchvatu než ti, kterým migréna život neztrpčuje – 25 na 1 000 ve srovnání se 17 na 1 000. 45 z 1 000 pacientů trpících migrénou také zaznamenalo častou formu mozkové příhody, což bylo o 20 více než u těch, kteří migrény nemají.

Další výzkumy

Vědci z Dánsku a Ameriky shromažďovali informace a údaje od pacientů během let 1995 až 2013. Z výsledků u zkoumaných osob se ukazuje, že u víc než 51 tisíc lidí byla diagnostikována migréna, zatímco u 510 tisíc jedinců ne. Dále se také ukázalo, že průměrný věk, kdy byla migréna diagnostikována nječastěji je 35 let. A ve větší míře se objevuje u žen – až v 71%.

Migréna tedy může být spojená s rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění, shodují se vědci. Migréna by tak měla být brána jako silný, trvalý a rizikový faktor pro většinu kardiovaskulárních onemocnění, nejen u žen, ale také u mužů.

Závažná bolest hlavy

„V této celostátní kohortní studii byla migréna spojena se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění,“ uvedli vědci.

Bolest hlavy může být znamením něčeho vážnějšího, tvrdí lékař „To naznačuje, že migréna by měla být považována za silný a trvalý rizikový faktor pro většinu kardiovaskulárních onemocnění jak u mužů, tak u žen.“

Ale protože studie byla pozorovací, nelze vyvodit žádné přesné závěry o příčinách a následcích. Jedno je ale jisté, migrény jsou závažnější, než běžné bolesti hlavy, které se čas od času nevyhnou nikomu z nás. Mají několik doprovodných příznaků.

Máte-li migrénu, pravděpodobně se k ní přidává také zvracení, nevolnosti, citlivost na světlo nebo také na hluk, celková únava, minimum energie, intenzivní, ohlušující a pulzující bolest hlavy. Může trvat „jen“ několik hodin, ale také se může protáhnout až na tři dny, podle míry a intenzity.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno