Jméno pro dítě inspirované přírodou: Je jich hodně!

Chcete svému dítěti dát jméno, které jej bude reprezentovat, silné a zapamatovatelné, které nachází inspiraci v přírodě? Při výběru jména se inspirujete mnoha věcmi. Těmi, které se vám líbí, oblíbenými herci či zpěváky. Někdo má výběr jednoduchý, v rodině se jméno dědí z generace na generaci. Máte-li volnou ruku ve výběru, pak se snažíte vybírat pečlivě a zodpovědně.

 

Inspirace v přírodě

Máte pocit, že pro své dítě chcete jméno, které bude mít blízko k přírodě? Zároveň se však chcete orientovat spíš na česká jména a ta, která jsou České republice přeci jen bližší. Nechcete doma žádnou Apple, Ginger, Basil nebo Berry. Žádnou „divočinu“ či netradičnost nehledáte. Která jména jsou inspirována přírodou? Ať už jde o květiny nebo zvířata. Výběr je poměrně široký!

Můžská jména inspirována přírodou

Hledáte-li přírodu, pak hned v klasickém českém jménu Petr jí najdete. Petr a potažmo také Petra mají svůj základ v řeckém petros tedy skála. Jste-li zapáleni pro koně, pak by se dítě mohlo jmenovat Filip, což je podle řeckého jazyka milovník koní. Dalšími mužskými jmény, která mají již v názvu protknutou přírodu, jsou Hyacint, Florián, Vavřinec, Květoslav, Leo (nebo také Leon či Leoš).

Přírodou byla inspirována jména jako Oliver nebo Heřman (původ v heřmánku). V latinském původu označení pro celý les, alespoň tak se vykládají jména jako Silvian, Vít nebo Vítek. Lesní muž může být také Kvido. Horymír nese svůj původ v muži z hor. Ve jménu Jaroslav nebo Jarmil nacházíme zase lásku k jaru.

Ženská jména inspirována přírodou

Pohlédneme-li do rostlinné sféry, pak za zmínku stojí určitě jméno Zuzana což je z hebrejského překladu lilie. Dále to je například Liliana, Olívie, Hortenzie, Flora, Jasmína, Viola, Rozálie nebo Laura, což je latinsky vavřín. Další jména, která se věnují květinám, jsou Květa, Růženka nebo Jiřina.

Ve zvířecí říši můžeme hledat lvici, což může být Lea nebo Leona. Naopak jméno Lara a Larisa má svůj původ v rackovi a v České republice ne-neobvyklé Debora znamená v hebrejštině včela. Ekvivalenty ženského milovníka jara jsou jména Jarmila, Jaromila nebo Jaroslava.

Jméno tradiční, ale i podle telenovely

Mnozí rodiče se snaží o originalitu. Vždyť takových Janiček, Elišek a Lucinek je plný svět, podobně jako Honzíků, Tomášků nebo Jiříčků. Typická a určitě i krásná česká jména se líbí mnoha lidem. Nicméně pro některé rodiče jsou „až příliš obyčejná“. A protože dopředu tuší, že jejich dítě bude výjimečné a učiní na tomto světě velké věci, snaží se jej podpořit už od prvního nádechu – jménem. Takoví rodiče netrpí na Janičky nebo Honzíky, ale jdou na to hezky od podlahy. Belinda, Samantha, Rosalinda. I to jsou jména, která rodiče dětem dávají.

„Ve své bývalé práci jsem měla na starosti nábor zaměstnanců. Na jednom z pohovorů mi mezi patnácti dalšími uchazeči utkvěla v hlavě jedna slečna. Fatima. Její maminka však nebyla obětí telenovel, které se v době jejího narození vysílaly, ale chtěla pro svou dceru speciální a jedinečné jméno. Je pravdou, že tato dívka byla první, kterou jsem si poté na školení pamatovala jménem“ přiznává náborářka a lektorka Petra.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno