Sdílíte také fotografie ze svého soukromí a práce, včetně svých dětí, na sociálních sítích pravidelně a velmi často? Dnes je moderní sdílet svůj život se všemi lidmi okolo. Fotografie z procházky, večerního posezení, z dovolených, festivalů a podobně, jsou na denním pořádku. Víte ihned, kdy se vaše spolužačka ze základní školy, se kterou jste se nijak extra nebavili, zasnoubila, kdy se vdala, čeká dítě, rozvedla se a spoustu dalšího.
Roztomilost vašich dětí
Ve chvíli, kdy se stanete rodiči, automaticky máte potřebu sdílet fotografie svých dětí na internetu. Jsou přeci tolik roztomilé, milé, často dělají spoustu lumpáren, vylomenin nebo vás překvapí tím, co řeknou nebo udělají. Prostě ty jejich výrazy musíte vyfotit a ihned se pochlubit celému světu. Jenže, co když se to stane neúnosné? Fotek začne přibývat a pomalu to začne „obtěžovat“ okolí?
Mám známou z bývalého zaměstnání, která sdílí denně několik fotek své dcery. Na začátku to bylo roztomilé, ale pomaličku to začíná trošku lézt na nervy. Za každým příspěvkem (a že jich je denně i pět a víc) neopomene dodat, že je dcera celý její život, moc jí miluje a je ta nejlepší na světě. Digitální věk dokáže spojit lidi, co žijí opravdu velmi daleko, ovšem je důležité, co a hlavně v jakém množství na sociální sítě dáváte.
Nevhodné fotografie dětí
Když však sdílíte fotografie občas, kde je problém? Pro děti to může představovat daleko větší riziko, než si sami uvědomujete. Neziskové organizace se snaží v rámci různých kampaní oslovovat rodiče a poukazovat na to, co všechno se může stát. Různí lidé mohou zneužít fotografie vašich dětí a to bohužel velice jednoduše.
Proto existují různé kampaně, v rámci kterých jsou rodiče velmi důrazně upozorňováni na možné problémy. Jde například o takzvané hastagy, které mohou pedofilové snadno zneužívat. Jde o hastagy jako #nahedite #koupanimiminka #nakedkids #nahacek a spousta dalších. Dále není od věci zapřemýšlet nad tím, jak moc máte nastavené soukromí na sociálních sítích. Lze mít profil veřejný i neveřejný.
Pedofilní sítě, které hledají fotografie
Bohužel existuje spousta pedofilních sítí, které na internetu vyhledávají takové fotografie. Ty pak stahují, poupraví a následně prodávají. Může se tak stát, že fotka vašeho dítěte ve sprše, na nočníku nebo ve vaně skončí v těch nesprávných a často nebezpečných rukou. A vystopovat možného viníka? Takřka nemožné!
Hlídejte také to, s kým si děti píší na sociálních sítích. „Moje dcera propadla kouzlu psaní přes jednu sociální síť. Narazila bohužel na špatného člověka“ vypráví žena, která měla konverzaci své dcery pod kontrolou. „Když si získal její důvěru pod falešnou identitou mladé dívky, začal jí vyhrožovat, že pokud mu nepošle fotky svých ňader, tak napíše rodičům vše, co si spolu psali“ popisuje hrůzu, kterou s dcerou prožila. „Naštěstí jsme kontaktovali policii, ta podle IP adresy dotyčného našla. Dcera už si na podobných sítích dává pozor“ uzavírá žena.
Co sdílet?
Své děti určitě můžete fotografovat a fotky následně vložit na svou sociální síť. Vždycky je však dobré zapřemýšlet nad tím, jakou fotku sdílíte. Asi nebude nic na fotkách, kde si děti hrají s pejskem, na pískovišti nebo spí. Co fotografie, kdy se děti koupou, jsou ve vaně a podobně? Ty by měly být opravdu jen pro nejbližší rodinu a přátelé.
Počet sexuálních dravců na internetu je až ohromující. Virtuální svět a internet jim v tomto ohledu nahrává. Mohou si stahovat fotografie dětí, vydávat se na internetu za někoho jiného a dostat se tak do kontaktu s dětmi, kteří na internetu dnes také figurují. Jak už bylo výše zmíněno, rodiče by měli dbát na to, kam děti na internetu chodí, co na něm dělají a jestli s někým komunikují. Jedině tak své děti ochráníte před možným útokem.