Může se vám měnit hlas a další zajímavá fakta o období menstruace

Menstruace je období, ve kterém ženy zažívají spoustu věcí, od křečí, bolestí břicha, náladovosti až po změny chutí. Jde o období, kdy vás dokážou naštvat věci, které běžně přecházíte s úsměvem. Nevíte přesně, na co máte chuť, vezmete si kousek čokolády, ale stále to není ono, tak vyzkoušíte chipsy, ovoce, zeleninu, ale pořád to je nic moc. Vaše chuťové buňky volají po něčem, co samy neumíte identifikovat. Přinášíme zajímavé a možná i úsměvné fakta o tomto „ženském období“.

Zhoršené příznaky astmatu

Během periody se mohou zhoršit příznaky astmatu u nemocných jedinců. Během menstruace je celé tělo citlivější a zvyšuje se také citlivost na určité alergeny. To samozřejmě může mít vliv na alergiky i astmatiky. Takzvané premenstruační astma (PMA) se objevuje u 19 – 40% žen trpících astmatem.

Zvláštní názvy pro menstruaci

Když se řekne menstruace, tak každý ví, co se za tímto slovem skrývá. Máloco má však tolik různých eufemismů jako právě toto období, existuje jich víc než 5000. Nejznámější jsou například měsíčky, krámy, jahody, jahodový týden, měsíční inventura nebo se používá také výraz „teta přijela“ či teta Irma.

Během menstruace se mění hlas

Různé výzkumy, které se zabývají hlasem a změnami hlasu zjistily, že se během menstruace může měnit hlas. Vinu na tom mají reprodukční hormony u žen, které mohou ovlivňovat hlasivky a hlas se tak může změnit.

Víc než 400 menstruací za život

Vycházíme z průměru, když průměrná žena během svého života menstruuje víc než 400 krát. Kolik přesně? Od první menstruace až po menopauzu očekávejte „jahodový týden“ nebo „příjezd tety Irmy“ asi 450 krát a to podle článku, který byl publikován ve vědeckém časopise The Lancet.

18 kusů tamponů

Krabičky tamponů bývají různě velké, můžete najít krabičku s 18, 32 i více kusy. Proč právě 18? Podle výzkumů a propočtů totiž průměrně ženy využijí během jedné menstruace 18 kusů tamponů. Podle studie, která byla zveřejněná v časopise Contraception uvádí, že některé ženy využívají až 48 tamponů za měsíc!

Krvácíte méně, než si myslíte

U některých žen panují stále obavy, že mohou během silné menstruace vykrvácet. Není tomu tak. Nevychází z vás jen samotná krev, ale krev, která je smíchaná s vodou, močí a podobně. V průměru během menstruace ztratíte asi 60 mililitrů krve, což je asi 16 čajových lžiček.

Zvýšené libido

Během menstruace se zvyšuje ženské libido a chuť na sex. Dokonce se podle doktorů také zvyšují orgasmy a jejich prožitek. Děložní kontrakce, které jsou způsobeny orgasmem, uvolňují neurotransmitery a pomáhají bojovat proti bolesti.

Film o menstruaci

Ve čtyřicátých letech údajně Disney natočil film The Story of Menstruation (Příběh menstruace), který byl financován společností Kotex. V podstatě šlo o film, který byl naučný a poučoval dívky o tom, co se během tohoto období děje. Film však nikdy nebyl odvysílán.

První tampon v roce 1931

První tampon byl patentován v roce 1931. A kdo jej má na svědomí? Earle C. Hass z Denveru v Coloradu stojí za vznikem a následným patentem.

Větší výdaje za nákupy

Během menstruace, alespoň podle vědců z U.K’s University of Hertfordshire, můžete utrácet víc peněz. Ženy ve „svém období“ totiž údajně nakupují mnohem impulzivněji a spontánněji než v jiné dny.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno