Studie: Muži nebo ženy? Kdo z nich je šťastnější?

muži versus ženy

V roce 1983 zpěvačka Cyndi Lauper ve své písni tvrdila, že ženy se chtějí jen bavit. Znamená to, že muži jsou vážnější? Zpěvačka pravděpodobně nedělala žádné sociologické průzkumy, jen se snažila o velký hit, který se jí v tehdejší době povedl. Text, ač má působit uvolněně a hravě nadnáší generovou otázku. Baví se víc ženy nebo muži? Kdo z nich je šťastnější?

Jde hodnotit štěstí?

Štěstí není úplně měřitelné, protože každý vidí jako štěstí něco jiného. Navíc to není úplně přesný vědecký záměr. Někdo se může usmívat, působit na vás v pohodě a možná i šťastně, ale ne vždycky to tak musí být. Jeden průzkum se snažil stanovit nějakou míru toho, jak moc jsou lidé šťastní. Své respondenty požádali, aby ohodnotili, zda jsou „velmi šťastní“ „docela šťastní“ nebo „nešťastní“. Výsledná statistika ovšem nemá základní informace, například to, proč jsou lidé šťastní, co je šťastnými a nešťastnými činí.

Přes potenciální problémy můžete vyvozovat některé závěry. Například to, že obecně platí, že starší lidé bývají obvykle šťastnější, než mladší jedinci. Bohatství a dobré zdraví přispívá k častějšímu úsměvu. I když jsou některé tyto obecné fakty známy, věci nebývají zpravidla tak jednostranné a jasné. V roce 2003 Pew Global Attitudes provedl výzkum. Zkoumal osmatřicet tisíc mužů a žen ve 44 zemích. Výzkum se snažil nahlédnout do rozdílů mezi muži a ženami, přesněji do rozdílu mezi jejich štěstím.

Jaké jsou výsledky?

Celkově se ukázalo, že ženy jsou se svými životy spokojenější, než muži. Například v Pákistánu, Japonsku nebo Argentině se ženy zdají být výrazně spokojenější než jinde. Ženy se obecně zaměřují mnohem víc na osobní problémy a problémy, které se dějí doma. Muži zase věnují více pozornosti záležitostem, které se dějí mimo domov.

Štěstí mužů ovlivnila například finanční a hospodářská krize, protože věnovali víc pozornosti financím, než ženy. Na druhou stranu ženy si velmi cení kvalitních vztahů v životě.

Ve Spojených státech a dalších vyspělých zemích se ženy cítí šťastnější. Touží po stejném vzdělání a kariérním růstu jako muži, chtějí se jim vyrovnat. Ovšem v roce 2008 se objevila analýza, která odhalila, že americké ženy nejsou tak šťastné jako před třiceti lety. Pokles dávají za vinu rychlému nárůstu nezaměstnanosti.

Rozhodující je také věk

Dalším rozhodujícím faktorem je věk. Studie v časopise Journal of Happiness studie ukázala, že věk 48 je doba, kdy mužské štěstí sílí oproti tomu ženskému. Mladší ženy hledají štěstí při budování rodin a trvalých vztahů, zatímco muži se snaží vystoupat na žebříčku hodnot.

Ve středním věku se to poté mění, ženy čelí zklamání, že nedosáhly svých životních cílů a muži zase naopak dosahují svého.

Zhruba okolo 64 let začínají muži měnit své hodnoty, oceňují rodinu a ženy, které o ni vzorně pečovaly. To však nemusí platit vždycky, protože průzkumy univerzity v Londýně zase ukázaly, že ženy po padesátce jsou optimističtější, než muži.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno