Pivní břicho: Opravdu po pivu tloustneme?

tloustnutí po pivu

ODobrý marketing dokáže každého dostatečně „zblbnout“ – a ty nejkrutější marketingové tahy spočívají v reklamě. Ta ukazuje pouze krásné a štíhlé lidi, kteří tancují, flirtují a od základu vypadají skvěle – a přitom pijí pivo. Je tohle vůbec možné?

Jak je to s pivem doopravdy?

Myšlenka, že lidé mohou pít bezstarostně pivo, a přitom si zachovat skvělé tělo je prostě fáma, která nikdy nevymře. „Sixpack“ piva vám totiž rozhodně nezaručí „sixpack“ na břiše – spíše dopadnete, jako kdybyste snědli plech muffinů. Ale může za to opravdu pivo? Ve skutečnosti je na vině kombinace kalorií a alkoholu v pivu, který nemilosrdně ovlivňuje šířku vašeho pasu.

Kolik piva vypijete?

Průměrné pivo obsahuje 150 kalorií – to ještě nezní tak strašně, nicméně kdy jste si šli sednou do společnosti kamarádů a dali jste si jedno pivo a pak už jen vodu? Myslím, že si mohu troufnout tvrdit, že nikdy. Z jednoho piva se v rychlosti mohou stát třeba tři, někdy i pět a více. Velkou hrozbou pro vaše tukové zásoby je také fakt, že alkohol ovlivňuje vaši chuť na jídlo.

Zákeřné kalorie

Vzpomeňte si, co jíte večer, když pijete pivo či co jíte na druhý den? Je to zeleninový salát či kuřecí křidýlka a pizza? Samozřejmě, že zvolíte kalorické jídlo, jelikož se vám přísun kalorií z piva rozložil v těle – a to jednoduše vyžaduje další a další. Takže už jen nabíráte – a na druhý den se nestačíte divit, jak se vám mohlo břicho, tak najednou zvětšit?

Můžou za to procesy v našem těle?

Je to jednoduché – pokud tělo „zacítí“ alkohol, přestane spalovat tuky a nechá vaši tělesnou hmotnost růst tak, jak se jí zachce. Když pijete pivo, do vašeho krevního oběhu se dostane zhruba 20 procent alkoholu, jež se metabolizuje v játrech. To samozřejmě nastartuje i mozek, který „nabudí“ přítomnost acetátu a acetaldehydu, což jsou vedlejší produkty metabolismu. A celé tělo se potom soustředí na odbourávání těchto vedlejších produktů.

Čím víc, tím víc!

Vaše tělo může odbourávat jen určité množství alkoholu za hodinu – většinou je to 15 až 30 mililitrů. Tady samozřejmě funguje přímá úměra, že čím více piva budete pít, tím více bude vaše tělo vytvářet tuku z acetylu. Pokud například vypijete klasickou „desítku“, jež obsahuje 4 procenta alkoholu, bude to trvat nejméně hodinu, než tělo opět začne spalovat tuky. Takže pokud jich vypijete třeba šest, dalších šest hodin budete prostě „tloustnout“.

Nakonec nesmí chybět hormony

To jsou hodně špatné zprávy pro všechny stárnoucí milovníky piva. Hormony mají totiž velký podíl na ukládání tuku, a to nejčastěji v okolí pasu. Tento „pneumatikový efekt“ má na svědomí také kombinace piva společně s cigaretami. Což má za následek samozřejmě také mnoho zdravotních problémů včetně cukrovky typu 2, srdečních chorob a vysokého krevního tlaku.

Tak už víte, proč jsou v těchto reklamách mladí lidé, kteří mají tak krásně formovaná těla? Odpověď je jednoduchá – ještě jej nestačili vypít tolik, aby to na nich bylo vědět. Kdyby do všech těchto reklam obsadili jakéhokoli staršího člověka – a to hlavně muže – tento obrázek by byl najednou o sto procent realističtější.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno