Krásná, dlouho kvetoucí, různobarevná. Taková je orchidej, kterou má doma snad každý. Druh Phalaenopsis je asi nejznámější a nejpěstovanější. Orchidej jako taková potřebuje svou speciální péči, aby mohla dělat stále tolik radosti, kolik doposud. Máte s pěstováním nějaké problémy? Nevíte, co jí svědčí? Jaká teplota je pro ni ideální? Jak se o ni starat a co přesně jí dodat, aby rostla tak, jak potřebuje?
Jak si vybrat správný druh?
Orchidej byla dříve vhodná jen pro zkušené pěstitelé, kteří už mají něco za sebou, pokojových rostlin se nebojí. Takové orchideje potřebovaly skleníkové prostředí, speciální a zvláštní péči. Dnes existují už i takové druhy, které můžete běžně pěstovat doma. Nevadí jim pár přešlapů, kterých se mohou dočkat od svých pěstitelů, zvládnou také sušší vzduch nebo prostředí bytu. Jaké nejčastější druhy si můžete pořídit?
Orchidej Phalaenopsis

Česky Můrovec je nejčastější druh orchideje, který si můžete domů pořídit. Snese rozptýlené světlo, ideální místo je pro ni okenní parapet. Potřebuje pro svůj život dobrý a trochu hrubší substrát. Nemá moc ráda, když jí přemokříte, ale nesvědčí ji ani sucho. Zalévat ji můžete jednou za týden, v letních měsících častěji. Nepotrpí si na průvan.
Orchidej Cattleya

Tento druh orchideje miluje sluníčko, potřebuje jej, bude se na něm vyhřívat jako kočka na slunci. I v zimě potřebuje minimálně 15 – 20 stupňů Celsia a také potřebuje vlhký vzduch. V období půstu, tedy tehdy, kdy nekvete, jí můžete vystavit i teplotě do 30 stupňů.
Orchidej Cymbidium

Česky Člunatec se raději ukrývá na verandách nebo zimních zahradách. Během zimních měsíců jí postačí 10 – 12 stupňů a světlo. Léto raději bude trávit v polostínu. Zalévání má raději střídmé.
Jak vlastně orchideje zalévat?
U orchidejí je nejčastější chybou přelévání. Tyto rostliny nesnášejí vlhkou zeminu, nemají tak dost kyslíku, kořeny uhnívají a tím pádem celá rostlina chřadne. Snadněji se k rostlině mohou dostat nejrůznější choroby, které ji poté úplně zahubí. Jak zalévat orchidej?
Správný postup zalévání
Jednou týdně, pokud návod vaší konkrétní orchideje neřekne jinak, ponořte celý květinář na pár minut do nádoby s měkkou vodou. Stačí napočítat pomalu do dvaceti a poté nechejte okapat. V parném létě provádějte častěji, podle potřeby. Jindy stačí jednou týdně. Pozor na tvrdou vodu, ta totiž orchidejím škodí.
Jak přesadit orchidej?
Kdy je nejlepší doba na přesazování orchideje? Ideální je na začátku jara nebo poté, co odkvetou. Při přesazování musíte být velmi opatrní, aby se nezlomily květní stvoly, protože to rostlině může ublížit. Malá nerozvinutá poupátka jsou nejnáchylnější, takže v tomto stádiu by se orchideje neměly přesazovat. Něco jiného je, když ji musíte přesadit, protože vám chřadne. Jestliže je vaše orchidej v pořádku, kořeny mají dostatek místa a není jiný důvod k přesazování, pak se do toho nepouštějte.
Kupujeme správný květináč
Pro orchideje Phalaenopsis je nutno vybírat průhledné nebo alespoň trošku průsvitné květináče. Je to kvůli kořenům, které potřebují světlo. Správný květináč by měl být co nejvíc vzdušný, na dně několik otvorů. Pokud otvory nejsou, pak přichází na řadu vaše zručnost a otvory přidělejte. Květináče volte podle velikosti. Má-li vaše orchidej mnoho zdravých kořenů, pak volte květináč o 2 – 3 centimetry větší v průměru.
Potřebují orchideje světlo?
Obecně pro orchideje platí, že potřebují dostatečné množství světla, ale přímé slunce nesnesou. Proto pozor, kde je budete dávat. Ideální je okenní parapet na východní či západní straně. Ostré odpolední slunce může spalovat listy. Některé orchideje však nepotřebují tolik světla, vždy záleží na jednotlivém druhu.
Jak je to s množením orchidejí?
Některé orchideje mají mladé rostliny na konci květních stonků. Takové jsou právě orchideje Phalaenopsis, které jsou nejrozšířenější. Nové rostliny vytvoříte tím, že je z mateřské rostliny odlomíte a poté samostatně pěstujete. Mladou rostlinku dejte do nádobky, přidejte nový substrát, aby dobře držela, a je hotovo. Postačí menší květináč. Použít můžete také hnojiva, například v zálivce. Orchidej díky tomu získává hlavní živiny, které pro svůj vývoj potřebuje.
Stříhat nebo nestříhat květy?
Některé květní stonky můžete stříhat. U nejčastějšího druhu Phalaenopsis je nutno si rozmyslet, zda výhon odstřihnete, nebo počkáte. Na jednom místě totiž může vykvést ještě jednou. Jestliže je stonek na první pohled suchý, pak jej odstřihněte a to přibližně centimetr od báze rostliny. Když odkvete, zkraťte k prvnímu širšímu očku.
Zimní odpočinek a orchideje
Během zimního období mohou orchideje růst bez problémů. Obecně se však doporučuje dát jim trochu klidu a odpočinku. Během této doby proto nehnojte.
Nemoci orchidejí
Povadlé listy a květy
Jeden z nejčastějších problémů jsou povadlé listy a květy. Lidé se tak moc bojí přelití orchidejí, že se zaléváním šetří. A to je právě kámen úrazu, kdy jsou rostliny příliš suché a touží po vodě. Přelití se zase projevuje skrz gumové listy.
Hniloba
Další častý problém, i když se o orchidej staráte pečlivě, může onemocnět. Žloutnou srdíčka a většinou jde o smrtelné onemocnění. Příčinou může být nesprávně provedená zálivka nebo si hnilobu donesete už z obchodu. Můžete zkusit peroxid vodíku, kdy pahýlek po srdíčku zalijete a necháte zaschnout. Opakujte co dva dny, dokud se hniloba nebude šířit dál.
Hniloba kořenů
Když hnijí kořeny, obvykle uhyne celá rostlina. Projevuje se to svrasklými listy, začínají být nevzhledné a zkroucené. Příčinou může být nesprávná a nadměrná zálivka.
Tvrdé listy a skvrny
Skvrny na listech nebo tvrdé listy jsou příčinou popálení, sluneční paprsky dopadají přímo na orchidej, která tak trpí. Přemístěte rostlinu na vhodnější a lepší místo, kde nebude vystavena přímým slunečním paprskům.
Škůdci
Nejčastěji orchideje napadají svilušky, mšice, štítenky. Škůdce odstraňte měkkým a vlhkým hadříkem, omyjte mýdlovou vodou nebo použijte speciální přípravky, které pomohou škůdce odstranit.