Statistiky ukázaly, že mladé ženy v těhotenství kouří: Jaká jsou rizika?

Bylo zjištěno, že mladé ženy v těhotenství kouří. Jedná se hlavně o ženy do 19 let. Dle měsíčníku ČSÚ se počet kuřaček v těhotenství liší dle regionů. Nejvíce je jich v příhraničních regionech a nejméně kuřaček mezi těhotnými ženami je na jižní Moravě a ve středních Čechách. Těhotné ženy jsou také pasivními kuřačkami a to až v 36,6% případech. Kouření je obecně špatný zlozvyk, který má vliv na lidské tělo a zdraví. Negativně působí na plíce, hrtan, ústa a vůbec na celé zdraví. Má-li žena nějaké ty zlozvyky, které nepatří mezi přínosné pro lidské tělo, ve chvíli kdy otěhotní, by se jich měla vzdát. I když to tak je, ne všechny tak učiní.

Těhotenství versus kouření

Cigarety obsahují nebezpečné chemické látky včetně nikotinu, dehtu nebo oxidu uhelnatého. Kouření během těhotenství výrazně zvyšuje riziko těhotenských komplikací. Některé z nich mohou mít pro matku i pro dítě velmi fatální následky. Kouříte a chcete otěhotnět? Pak je nutností vzdát se cigaret a chuť na ní jednoduše překonat. Kouření může mít vliv také na problémy s početím.

Kouření ovlivňuje i v prvním trimestru zdraví nenarozeného dítěte. Problémy s plodností se u mužů i u žen, kteří kouří, výrazně zvyšují než u nekuřáků. Pro plod je stejně nebezpečný také kouř. Na co všechno mohou mít cigarety a kouření během těhotenství vliv?

Potrat a porod

Neočekávaný potrat je nejen v životě ženy tragickou událostí a to v jakékoliv fázi. Zpravidla se takto děje v prvních třech měsících těhotenství, ve vzácných situacích k potratu může dojít i po dvacátém týdnu těhotenství. Kouření zvyšuje pravděpodobnost samovolného potratu, především tedy chemikálie, které se nacházejí v cigaretách. Další komplikace mohou vést k problémům s placentou nebo s pomalým vývojem plodu.

Mimoděložní těhotenství

Podle studií, které byly zveřejnění v časopise PLoS One může nikotin způsobovat kontrakce ve vaječnících. Ty tak mohou bránit průchodu embrya. A jedním z výsledků může být i mimoděložní těhotenství. K němu dochází, když oplodněné vajíčko je mimo dělohu. V této situaci musí být embryo odstraněno, aby nedošlo ke komplikacím, které ohrožují budoucí matku na životě.

Předčasné odloučení placenty

Placenta se tvoří během těhotenství a díky jí je plod zásobován živinami a kyslíkem. Kouření je hlavním rizikovým faktorem, který může způsobovat několik komplikací, které se s placentou spojují. A právě jeden z takových problémů je předčasné odloučení placenty. Je to stav, kdy se placenta od dělohy odlučuje ještě před porodem. Může to způsobit vážné krvácení, které může ohrozit na životě jak matku, tak i dítě. Neexistuje chirurgický zákrok, který by mohl pomoci, ale okamžitá pomoc lékařů může pomoci zvýšit pravděpodobnost zdravého porodu.

Placenta previa (vcestné lůžko)

Kouření je pro placentu previa rizikovým faktorem. Během těhotenství se placenta vyvíjí, normálně roste směrem k vrcholu dělohy. Vcestné lůžko spočítá v tom, že placenta zůstává v dolní části dělohy a čípek pokryje jen částečně. Často se může roztrhnout a to způsobuje nadměrné krvácení. Mimo to zbavuje plod životně důležitých živin a také kyslíku.

Předčasný porod

Podle CDC může kouření během těhotenství způsobit také předčasný porod, tedy dítě se narodí příliš brzy. Existuje mnoho zdravotních rizik, které souvisejí s předčasným porodem. Co všechno se může vlivem předčasného porodu stát?

  • Zrakové a sluchové postižení
  • Komplikace, které mohou vést k úmrtí
  • Poruchy učení a chování
  • Mentální postižení

Nízká porodní váha

Kouření může také mít vliv na porodní váhu novorozence, tedy na nízkou porodní váhu. Ta může mít vliv na další zdraví miminka. Dnešní lékařská péče výrazně pokročila a počet úmrtí vlivem nízké porodní váhy se zmenšil. Stále jde o vážný zdravotní stav, který může dále způsobovat:

  • Problémy se sluchem a zrakem
  • Mozkovou obrnu
  • Vývojové zpoždění

V opravdu extrémních případech může nízká porodní hmotnost způsobit smrt novorozence. Podle American Cancer Society ženy, které před otěhotněním přestanou kouřit, snižují riziko nízké porodní hmotnosti. Dokonce i ženy, které během těhotenství přestanou kouřit, mají nižší pravděpodobnost, že se jim narodí dítě s nízkou porodní váhou.

Vrozené vady

Kouření během těhotenství zvyšuje riziko, že se dítě může narodit s vrozenými vadami. Nejčastěji jde o vrozené srdeční vady a problémy se strukturou srdce. Mohou se objevit také zdravotní problémy jako rozštěp a podobně.

Kouření v těhotenství

I když jsou rizika opravdu nepřehlédnutelná a vážná, stále mnoho žen kouří a vystavují tak rizikům sebe i dítě. Podle CDC asi 10% žen uvádí, že kouřily během posledních tří měsíců těhotenství.

4 Komentáře

  1. Nechci být neslušná, ale když vidím slečnu, ženu kohokoliv těhotného s cigaretou v ruce, tak bych jim přes ty ruce dala. Sama jsem byla kuřačka. Upřímně nic mi nepomáhalo, až když jsem začala kouřit elektronickou cigaretu a snižovala si nikotin tak jsem přestala úplně. Začínala jsem skoro nejsilnějšími liquidy od vapour 2 a šlo to se na to vykašlat, tak nevidím důvod proč by nemohl zvládnou nikdo jiný. Ne jen že to škodí mamince samotné, ale hlavně tomu dítěti v břiše. Přijde mi to hrozně sobecké.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno