Statistiky dnes bohužel ukazují jasně, že každý třetí člověk v České republice během života onemocní rakovinou. V České republice onemocní každý rok víc než 94 000 lidí zhoubným novotvarem. Je to různorodá skupina chorob, které jsou velmi závažné. Buňky v těle začínají autonomní růst, vymykají se kontrole. Pokud se toto bujení nepotlačí, může to mít nedozírné následky na lidské tělo. Nicméně to nemusí nutně znamenat, že jde o smrtelné onemocnění. Když je rakovina diagnostikována včas a léčí se, je šance na úplné uzdravení poměrně vysoká. Nyní přichází nový výzkum, který by mohl změnit způsob diagnostikování rakoviny.
Jednoduchý krevní test
Představte si takovou situaci, přijdete do ordinace svého lékaře, necháte si udělat jednoduchý krevní test a bude hotovo. Na základě tohoto testu zjistíte, zda máte rakovinu či nikoliv. Známky rakoviny se tak zachytí včas a na první pohled obyčejný test vám může zachránit život. Že je to nereálné? Omyl, může to být velmi brzo realita a to díky výzkumu, který byl publikován v časopise Science. Zatím vám to může připadat jako sci-fi, jen obyčejným krevním testem, že by se dala poznat rakovina?
Nickolas Papadopoulos a jeho kolegové John Hopkins a Sidney Kimmel z Cancer Center vyvinuli nový krevní test, který dokáže zobrazit a následně identifikovat nejčastější stádia rakoviny. Tým vědců prováděl studii, ve které se objevili krevní vzorky 1005 pacientů, kteří měli rakovinu plic, prsu, tlustého střeva, slinivky břišní, jater, vaječníku, jícnu nebo rakovinu žaludku. Dalších 812 účastníků studie diagnostikovanou rakovinu nemělo. Všechny krevní vzorky byly porovnávány a vědci došli k velmi zajímavým výsledkům.
Test CancerSEEK
Všechny vzorky krve prošly experimentálním testem CancerSEEK. Tento krevní test našel příznaky rakoviny asi u 70% účastníků. Bylo také úspěšně detekováno první stádium rakoviny a to přibližně u 40 %. Nesprávně bylo diagnostikováno pouze sedm zdravých účastníků, což bylo méně než 1 %. V některých konkrétních případech se test nepovedl nebo nebylo možno určit přesnou část těla, která byla postižená tímto onemocněním.
I přes tyto drobnosti si Nickolas Papadopoulos a jeho kolegové myslí, že jde o důležitý mezník v diagnostikování a následném odhalování rakoviny u lidí. V mnoha případech může tento krevní test zachránit život. Test aktuálně nebyl schválený, nicméně vědci jsou stále přesvědčeni, že tento test může změnit pohled na rakovinu a také na samotné diagnostikování rakoviny.
[…] pro chuť segedínského guláše, je také zdraví prospěšné: preventivně působí proti rakovině, obsahuje spoustu vlákniny a antioxidantů, včetně vitamínu […]