Vyhněte se cukrovce: Jezte raději hnědou rýži, cvičte nebo vyzkoušejte kruh Hula Hop!

Diabetes je velmi vážným onemocněním, které ovlivňuje zdraví. Postihuje přes 850 000 lidí žijících v České republice. Počet diabetiků v naší populaci stále stoupá. Nejnovější studie se snaží zjistit, jak zlepšit hladinu cukru v krvi. Může jít o spoustu drobností, které ve finále snižují hladinu cukru v krvi a vy se tak budete cítit lépe. Diabetes je mnohdy způsobem nezdravým životním stylem, nedostatkem pohybu, konzumací nezdravých a tučných jídel. Tyto malé zdravé návyky mohou pomoci v prevenci.

Konzumujte nízkotučné mléčné výrobky

Ženy, které konzumovaly mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku, měly podle nedávné studie (publikované v Journal of Nutrition) nižší riziko diabetu 2. typu. Vědci se domnívají, že některé mléčné bílkoviny zvyšují sekreci inzulínu. Interakce mezi živinami jako vitamín D, vápník a hořčík může také snížit riziko vzniku cukrovky. Snídáte obvykle obložené bagety či jiné pečivo? Vyměňte jej za jogurt nebo si vychutnejte sklenici odstředěného mléka či nízkotučný sýr.

Konzumujte pestrou stravu

Výzkum Institute of Metabolic Science v Cambridge ukazuje, že pestrá strava může snížit riziko vzniku diabetu. Dospělí s nejvyšším příjmem ovoce a zeleniny (asi 6 porcí denně) měli o 21% nižší riziko vývoje cukrovky 2. typu. Do svého jídelníčku zařaďte zeleninu a ovoce a to ideálně ke každému jídlu.

Konzumace hnědé rýže

Nedávná studie z Harvardu prokázala, že vyšší příjem bílé rýže může zvyšovat také vznik cukrovky 2. typu. Ve srovnání s hnědou rýží má bílá rýže nižší obsah vlákniny, hořčíku a vitamínu. Bílá rýže je navíc považována za potravinu s vysokým obsahem glykemie, což znamená, že je rychle trávena a může vést ke zvýšené tvorbě krevního cukru.

Dopřejte si pohyb – i krátký, ale častý

Australští vědci sledovali lidi dospělého středního věku s nadváhou a zjistili, že pokud střídají sezení s chůzí, tělo má lepší kontrolu nad hladinou glukózy a inzulínu po jídle v průběhu dne. Udělejte si pauzu mezi neustálým sezením, stačí dvě minuty chůze. Každých dvacet minut vstaňte od stolu, projděte se, protáhněte, jděte na toaletu, sklenici vody a podobně.

Kurz jógy

Studie z Indie zase ukázaly, že jóga může mít vliv na úbytek několika kilogramů a hladina glukózy se udržuje stabilní. Jógu můžete cvičit v různých centrech nebo také v pohodlí domova, např. podle videí na internetu.

Omega-3

Nemoci srdce zabíjí osm z deseti lidí, kteří trpí cukrovkou. Jednou z příčin je srdeční rytmus, který může způsobit infarkt a náhlou srdeční zástavu. Vědci z Holandska uvádějí, že lidé s cukrovkou, kteří užívají léky na srdeční tep a konzumují omega-3 mastné kyseliny, sníží pravděpodobnost úmrtí na srdeční selhání o 84%. Konzumujte omega-3 mastné kyseliny z tučných ryb jako losos, makrela, sardinky nebo z rybího oleje. Omega-3 ALA najdete v mletém lněném semínku, vlašských ořechách, dýňových semínkách a podobně.

Pozor na bolest

Polovina všech lidí s cukrovkou trpí artritidou. Polovina všech žen a asi 40% mužů s artritidou jsou podle studie pohodlní a neaktivní. Pouze jeden z devíti dotázaných dodržovala 150 minut pohybové aktivity týdně, zbytek ne. Protáhněte se, vaše kolena, boky, záda, ramena i kotníky to ocení. Nenechte, aby vás bolest jakkoliv omezovala.

Přehodnoťte konzumaci alkoholu

Pijete pravidelně alkoholické nápoje? Pokud máte cukrovku, může to rozmazávat vaše vidění. Příležitostné pití alkoholu může mít přínos pro zdraví srdce, ale každodenní konzumace alkoholu má na lidské tělo a cukrovku negativní účinek.

Zdravý spánek

Nespavost nebo špatný spánek může zvýšit ranní hladinu cukru o 23% a zvýší inzulínovou rezistenci o 82%. Vědci z Chicaga tvrdí, že problémy s usínáním a problémy během spánku ovlivňují kontrolu cukru v krvi. Zkuste vypustit odpolední kávu a dávku kofeinu. Místo toho zkuste cvičit, před spaním v ložnici vyvětrejte.

Kruh Hula hop!

Máte pocit, že je to zábava jen pro děti? Omyl. 30 minut této činnosti spálí až 210 kalorií a zvyšují srdeční tep jako svižná chůze. Tato retro hračka je ve skutečnosti skvělou cvičební pomůckou a může také zlepšovat kardiovaskulární činnost, což zlepšuje hladinu cukru v krvi. Je to legrace, je to zábava a uvidíte, že se skvěle pobavíte!

Dejte pozor na tučné bomby

Jídlo, které je tučné je povětšinou dobré, ovšem má vliv nejen na přibírání na váze, ale také na hladinu cukru v krvi. Přetížení tuku může poškodit neurony v oblasti mozku nazývané hypotalamus, který reguluje přírůstek hmotnosti. Vyzkoušejte dobré tuky, které najdete v olivovém oleji nebo ořeších. Vyhýbejte se hranolků, pizze, cheeseburgerům a podobně.

Chraňte své psychické zdraví

Deprese a cukrovka se vyskytují společně, když začnete řešit jedno, může se automaticky zlepšovat i druhé. Ve studii, kde se objevovali pacienty s diabetem 2. typu a depresemi, se zjistilo, že po dvanácti týdnech mělo 61% pacientů lepší testy na krevní cukr a takřka stejné procento mělo menší symptomy deprese.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno