Pro někoho je škvor název české kapely, pro jiného obávaný brouk, který leze do ucha a může natropit pořádnou spoušť, když prorazí bubínek a podobně. Co o něm víte vy? Je skutečně tak nebezpečný a umí být pro lidi smrtící? Nebo jde jen o řadu pomluv a pověr, kterým dříve lidé věřili a přenesli to také do dnešní doby. Faktem zůstává, že škvor se řadí do třídy hmyzu, jedná se o kmen členovců. Nejčastěji se lidé setkávají se škvorem obecným, který je asi nejčastějším druhem škvora v České republice. Jak vypadá? Leze skutečně do uší?
V Česku jej najdete na každém rohu
Škvor obecný je dlouhý jeden až dva centimetry. Má tmavě hnědé tělo, končetiny žluté až oranžové. Poznáte jej bezpečně podle kusadel, která jsou velká u samečků, samičky je mívají menší. Dále má pod krovkami ukryta velká křídla. Objevuje se v celé Evropě, u nás je jeho výskyt v hojné míře, převážně se zdržuje v lesích, na polích, loukách a také je často návštěvníkem lidských příbytků.
Ožívá až s nocí, přes den je ukryt v bezpečí a odpočívá. Bez problémů může létat, ale nebývá to až tak časté, spíše jde o vzácnost, když vidíte škvora létat. Samice pečují o larvy a následná vajíčka. Na jaře nebo na podzim kladou vajíčka do hnízda v zemi, pečují o ně. Velmi často samice umírají přímo v hnízdě a jsou následně potravou pro larvy. Délka života je pro škvora rok a půl.
Škvor a lidé
Škvor může být pro některé jedince postrachem. Když jej vidí, snaží se mu vyhýbat případně jej nějak likvidovat. Je rozšířená pověra o tom, že škvor může vlézt do ucha, svými kusadly prokousat ušní bubínek, následně se nastěhovat až do vaší hlavy, kde samička naklade vajíčka. Ta se vylíhnou a živí se následně mozkovou tkání. Vyhlídky to jsou pěkné, že? Jak už sám příběh napovídá, je to jen pověra a výmysl lidí. Odborníci a etymologové toto vyvracejí. Traduje se však po staletí a to nejen v České republice. U nás se mu přezdívá uchavec, brouk ušák nebo ucholář. Naši němečtí sousedé škvorovi říkají ušní červ a nejsou zdaleka jediní.
Užitečný na zahradě
Naopak škvor může být užitečný na zahradě. Jakožto všežravec může likvidovat mšice a to klidně i stovku během noci. Proto jej nemusíte úplně zatracovat. Když však nebude mít v dohledu mšice, vyzkouší, jaká je vaše pěstovaná úroda, nejčastěji to bývá ovoce nebo části rostlin. Jakmile se přemnoží, na úrodě mohou napáchat nepříjemné a velké škody. V takovém případě je dobré přistoupit k jejich likvidaci, jinak vám oni zlikvidují úrodu.
Škvor v bytě
Škvoři vyhledávají temná místa, proto mohou být nepříjemným překvapením například ve špajzu, v zadních prostorách poliček v kuchyňské lince. Někdy se mohou ukrývat také ve vypraném prádle, které sušíte venku. Škvor nemá tak silná kusadla, aby vás kousnul, bude-li se o to snažit, pocítíte spíše jemňounké píchnutí. Můžete jej tedy vzít a přemístit ven, popřípadě na talířek nalít rostlinný olej, položit na zem do kouta a čekat, až se škvor utopí. Využít můžete chemické přípravky na hubení hmyzu.