Někdo mu říká přerostlá vosa, jiný se jej bojí jako čert kříže. Sršni nepatří mezi oblíbence v České republice. Spíš budí respekt a snahu držet se od nich dál. Jakmile uslyšíte hlasité bzučení, zbystříte? Když se do vašeho zorného pole dostane velký hmyz nápadně podobný vose s kusadly, snažíte se utéct? Sršeň zkrátka nebudí zrovna pozitivní ohlasy. Jsou skutečně všichni smrtelně nebezpeční? Co dělat, když vás sršeň bodne? A co je odpuzuje?
Není sršeň jako sršeň
Například sršeň obecná, kterou vídáme asi nejčastěji, je největším evropským zástupcem jedovatého blanokřídlého hmyzu z čeledi sršňovitých. Žije jak v Evropě, tak i v Asii a dnes také v Americe. Její stavba těla je podobna vosám, ovšem je větší a také disponuje jiným zbarvením. Běžně dorůstají do délky necelých čtyř centimetrů. Nejčastěji přebývají v dutinách stromu, kde si staví papírové hnízdo, to může mít průměr až osmdesát centimetrů. V jednom hnízdě jich může být okolo 1700. Jako podobné společenství jako vosy, tedy najdeme u nich samice, což jsou královny, dělnice, nedospělé jedince a samce. Dělnice spolu se samicemi mají silná kusadla a žihadlo s jedem. Samcům žihadlo chybí.
Živí se mouchami, vosami, včelami, vážkami, pavoukovci, můrami a podobně. V dospělosti přežívají na sladké šťávě z ovoce, květů a také z mízy stromů. Moje babička vždycky říkávala, že na sršně se musí dávat pozor, protože stačí tři bodnutí k tomu, aby dospělý člověk zemřel, a co teprve dítě. Babička měla pravděpodobně moc bujnou fantazii, protože sršeň není žáden zabiják. V podstatě je neškodný, když mu nezavdáte příčinu, nebudete ho provokovat, je pro vás v podstatě neškodným hmyzem.
Jak to mají sršní královny?
Ty se poznají už v prvotním stádiu, jejich vývoj totiž trvá déle než u ostatních. Bývají větší, než ostatní a v jednom hnízdě se může vytvořit až dvě stovky královen. Obvykle kladou samy vajíčka. Krátce po probuzení z hibernace královny konzumují hmyz, protože potřebují do těla dostat bílkoviny. Cizí královny se občas snaží napadnout a zabrat hnízdo jiné královny, tady přichází na pomoc dělnice, které ji brání do posledního dechu. Někdy může jiná královna adoptovat hnízdo, které přišlo o svou původní královnu. Sršeň obecná je ve skutečnosti pomocník na zahradě, mohou chránit zahradu a plodiny před hmyzem. Jak je to s dalšími druhy?
Sršeň mandarínská
Její původ hledáme až v dalekém Japonsku, kde tvoří úhlavního nepřítele. Jen v Japonsku statistiky dokládají, že zabije během roku víc lidí, než žraloci v oceánech, odhadem sedmdesát jedinců. Možná odtud pověra o smrtícím sršni? Jejich jed obsahuje feromony, které mají za cíl přilákat další a další pomocníky, kteří mají snahu nepřítele zničit. Tento druh sršně poznáte podle toho, že je větší, než běžný, mívá tmavší barvu. Zatímco sršeň obecná si vás povětšinou nevšímá, tento druh je velmi agresivní. Svůj domov nachází v hnízdech, které budují v norách po hadech či hlodavcích. Hovoří se o tomto druhu jako o největším na světě. Jejich délka může být až 10 centimetrů, s rozpětím křídel až 11 centimetrů. Nemusíte mít však strach, v našich končinách jí nepotkáte, vyskytuje se jen v jižní, východní a jihovýchodní Asii.
Sršeň asijská
Také se ji říká sršeň čínská. Jde o jedovatý hmyz, jehož délka nebývá větší než tři centimetry. Opět je to dravý a útočný hmyz, který se zaměřuje na lovy včel. Živí se mízou a ovocnými šťávami. Ač je jejich vzrůst menší a tím pádem mohou působit nenápadně, opak je pravdou. V roce 2004 se dostali do Evropy a dnes už můžeme hovořit o invazi. Jejich síla je v počtu. Nemáte-li alergii, jejich píchnutí a dokonce ne jedno, by nemělo vadit. Lidé, kteří však jsou alergičtí, případně děti, by se jistě měli mít pořádně na pozoru. Své hnízdo budují v korunách stromů, pokud jej najdete, raději se nesnažte o jeho likvidaci. Umí je vyprovokovat vůně parfému i vody po holení. Nemají rovněž rády výrazné a křiklavé barvy, to je pro ně povel k útoku. Také jim vadí pach alkoholu.

Bodnutí je bolestivé, často proniká hlouběji do kůže.
Když vás bodne sršeň
Nejdůležitější je nepanikařit, ale zachovat klid. Povětšinou půjde o bodnutí sršněm obecným, takže obavy ze smrti nejsou tak úplně na místě. Bodnutí je bolestivé, často proniká hlouběji do kůže. Objeví se klasické příznaky jako otok, zarudnutí, svědění. Vyzbrojte se ledem, odpočívejte a vše bude v pořádku. Když se však objeví komplikace, je nutno vyhledat lékařskou pomoc.
Jste-li alergici, pak musíte jednat co možná nejrychleji. Zavolat záchrannou službu, ledovat postižené místo a vyčkat do příjezdu pomoci. Alergická reakce se může objevit také u těch, kteří ji předtím nezaznamenali. Bude-li se vám špatně dýchat, budete zvracet nebo sršeň bodně do hlavy, obličeje nebo krku, vždy raději volejte lékařskou pomoc.
Co odpuzuje sršně?
Sršně můžete likvidovat například různými pastmi či lapači, které koupíte běžně v obchodech. Můžete si rovněž doma vyrobit z PET lahve, do které dáte sladkou šťávu nebo ovoce. Vrchní třetinu odřízněte a dejte vzhůru nohama. Hmyz se tak nebude moci dostat ven. Existují také různé chemické postřiky, s nimiž zabodujete. Vybírejte ty s mrazicím efektem, kdy se sníží pohyblivost hmyzu. Najdete-li na své zahradě sršní hnízdo, raději k likvidaci přivolejte odborníky.