Jaký význam mají včely a proč jsou pro nás tak důležité?

Včely jsou jedny z nejvíce pracovitých tvorů na naší planetě. Odvádí práci, o které si člověk sám neuvědomuje, jak je pro lidstvo důležitá. Kdyby včely neexistovaly, náš svět by se rapidně změnil a s tím dnešním světem by neměl nic společného. Jaký mají tedy včely pro nás význam?

Proč je včela pro nás tak důležitá?

Na světě je mnoho druhů hmyzu, který opyluje rostliny, ale včela medonosná hraje v ekologii tu největší roli. Téměř osmdesát procent všech plodin a rostlin je opylováno právě včelami, zbývajících dvacet procent spadá pod opylení čmeláky, divokými včelami, motýly, a dalším drobným hmyzem.

Co je opylení?

Aby vzniklo nové semeno (ořech, ovoce apod.), musí dojít k opylení. Právě při něm dochází k přenosu samčí rostlinné buňky (pylu) na samičí orgány květu (bliznu). Kdyby včely vyhynuly, minimálně jedna třetina plodin a rostlin, které konzumujeme, by zanikla.

Jak včely fungují v úlu?

Včelí kolonie je dokonale zorganizovaná skupina včel (asi 50 tisíc), kde každý jedinec má svou funkci. Včela nikdy nepracuje sama, vždy se na práci podílí s ostatními. Na všechno dohlíží královna neboli matka včel. Jejím nejdůležitějším a jediným úkolem je kladení vajíček, z nichž se po jednom dni vylíhne larvička, kterou začnou mladé včely krmit kašičkou. Včela je dospělá po 21 dnech.

3 hlavní a důležité produkty včel

Med

Toto tekuté zlato je nedoceněným včelím produktem nejen pro svou vynikající sladkou chuť, ale především díky svým léčivým vlastnostem. Ty se využívají jak v potravinářském průmyslu a zdravotnictví, tak i v kosmetice.

Mateří kašička

Mateří kašička je hmota, kterou vylučují mladé dělnice svými hlavovými žlázami. Touto kašičkou jsou krmeny malé larvy a královna. Je prokázáno, že mateří kašička zlepšuje celkovou pohodu a funkci mozku. Proto se mnohdy využívá jako doplněk stravy zejména pro seniory.

Propolis

Propolis patří mezi obzvláště zajímavé poklady včelího úlu. Málokdo ví, že právě propolis je přírodním antibiotikem. Včely sbírají pryskyřici z různých stromů a keřů a mísí ji s výměšky hlavových žláz a tuto hmotu používají jako potah na vnitřek úlu, který chrání před vlhkostí a větrem. Propolis je nejvíce využíván ve farmaceutice.

Proč včel ubývá?

V posledních letech byl zaznamenán velký úbytek včelstev. Proč tomu tak ale je? Odpověď je jednoduchá. Včely čelí mnoha hrozbám, od ztráty stanovišť, až po používání toxických pesticidů. Včely postupně ztrácí své přirozené prostředí, což je dáno velkým nárůstem městského rozvoje a používáním invazivních zemědělských metod. Pokud tyto hrozby nebudou eliminovány, je možné, že včely zcela vyhynou.

Jak včelám pomoci?

Největším problémem je používání toxických pesticidů, které obsahují různé postřiky a jedy, které jsou určeny pro jiné škůdce. Zejména neonikotinoidy způsobují včelám velké škody, protože se po postřiku do rostlin vstřebávají. Když tedy včela postříkanou rostlinu opyluje, může jí tento pesticid vážně poškodit centrální nervový systém.

Včely jsou opravdu nenahraditelným článkem v našich životech.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno