Neutrácejte! Vypěstujte si nové rostliny ze semínek

Rozhodli jste se neutrácet za nové sazeničky ze zahradnictví a vypěstovat si vlastní? Klobouk dolů, nebudeme vám nalhávat, že je to práce pro každého – ovšem i se základními  potřebnými znalostmi to zvládnete levou zadní. Vysaďte si své vlastní rostliny.

Rostliny v přírodě

Všechny kvetoucí rostliny se v přírodě rozmnožují samy, a to právě ze semínek, která při dozrání spadnou na zem. Jelikož většina květin dozrává právě na podzim, kdy i ze stromů opadává listí, jsou semínka ukryta pod jeho vrstvou, která jim tvoří ideální podmínky pro klíčení. Jakmile přijde jaro, nová květinka se ukáže v celé své kráse

Lidé už od pradávna rádi experimentovali, to se týká i u rozmnožování rostlin, kdy se snažili a stále snaží vyšlechtit nové druhy rostlin. Teď už záleží na vás, zda začnete se semínky z obchodu nebo těmi přírodními.

Výsev semen a přesazování sazenic

Semena rostlin se začínají sít už během února, aby měla semínka čas vyklíčit. Nezapomínejte na vhodné prostředí, kam je umístíte – nejvhodnější je okenní parapet, kde je spoustu světla. Do každého květináče s vhodným substrátem (nezapomeňte substrát propařit, abyste se zbavili nežádoucích plísní a jiných parazitů) sázejte pouze jeden druh rostliny.

Jak rostlinky vysadit?

  • Semínka dejte asi jeden centimetr pod okraj květináče a lehce zasypte substrátem.
  • Abyste napomohli rychlému klíčení, květináč můžete přikrýt průhlednou fólií (postačí obyčejný sáček) – díky tomu vytvoříte ideální klima, které semínka potřebují (vlhko a teplo).
  • Za dva až tři týdny můžete očekávat první malé sazeničky.
  • Jakmile budou sazenice sazenice dostatečně velké k jejich manipulaci, přesuňte je do květináče naplněného sterilizovanou půdou.
  • Sázejte je asi 3 až 5 centimetrů od sebe, aby měly dostatek prostoru.
  • Opět je důležité je vystavit slunečnímu svitu, ze kterého postupně rostou a sílí.
  • Zdá se vám, že se sazeničkám moc nedaří? Tak jako člověk a zvířata, tak i každá rostlina potřebuje ty správné živiny, proto je občas přihnojujte.

Sadba do zahrady

Poslední mrazíky jsou za námi, tak je čas, abyste si rostlinkami vyzdobili svou zahradu. Je dobré rostliny nejdříve začít zlehka otužovat – aby nedostaly teplotní šok. Proto je můžete na pár dnů přemístit třeba do zimní zahrady nebo na verandu, kde je chladněji. Poté je vysázejte tam, kde je chcete mít.

Připravte si vhodnou půdu, můžete ji obohatit o speciální substrát. Jestliže nám počasí moc nepřeje a nejste si jisti, zda rostliny neuvadnou zimou, můžete je přikrýt netkanou textilií. Pak už nezapomeňte pravidelně zalévat a hnojit.

Další způsob rozmnožování

Mezi další možnosti rozmnožování rostliny patří i řízkování, které je mnohem jednoduší než výsadba ze semen. Nový řízek rostliny vložíte zakořenit do vody a posléze jej zasadíte do květináče. Jakmile se rostlina uchytne a začne zdravě růst, můžete ji přesadit do zahrady.

Sázet ze semínek nemusíte pouze okrasné rostliny, stejným způsobem si můžete vypěstovat i svou oblíbenou zeleninu. Ale pozor – jak zelenina, tak rostliny nejsou všechny stejné a každý druh potřebuje tu svou správnou péči.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno