Proč ne/mít sex v těhotenství?

Hormonální výkyvy, únava, přecitlivělost, nevolnosti. To všechno jsou argumenty, které vám chuť na sex v těhotenství příliš nepodpoří, přesto většina žen právě v těhotenství trpí v určitém období enormní chutí na sex, kterou lze jen obtížně ukojit. Nevěřte pověrám a zapomeňte na strach. Aneb proč ne/mít sex v těhotenství?

Je sex v těhotenství bezpečný?

Není tomu tak dávno, co naši společnost svazovalo mnohem více předsudků a tabuizovaných témat než dnes. Dnes je možné mluvit o všem a to je dobře! Mnoho dřívějších mystifikací je dnes vědci úspěšně vyvraceno. Například jako pověra, že sex v těhotenství může vyvolat potrat.

V žádném trimestru těhotenství samotný akt sexu nemůže vyvolat potrat. V poslední fázi těhotenství dokonce vlivem hormonů a prokrvení může napomoci spíše vyvolat porod, pokud žena přenáší.

Miminko je v děloze dokonale chráněno plodovými obaly a vodou a partner nikdy nemůže proniknout až k němu. Vše záleží čistě na tom, jak moc a jak často máte na sex chuť a pokud nemáte rizikové těhotenství a vše je v pořádku, můžete se sexu v těhotenství věnovat jak často jen budete chtít!

Jakou zvolit při sexu v těhotenství polohu?

Možná se ptáte, zda jsou některé polohy pohodlnější, bezpečnější, méně náročnější. A zda se některým vyhnout? Máme pro vás pár tipů, kterým se věnovat více a kterým méně!

Misionář pro začátek

Pro první trimestr těhotenství máte ještě variant hodně, přeci jen těhotenství ani není moc znát, plod je ještě drobný a partnerka ohebnější. Doporučuje se ale, pokud se uchýlíte ke klasické pozici misionáře, dbát na podložení pánve partnerky polštářem. Žena by neměla ani na samém počátku těhotenství ležet pouze na zádech a snášet váhu muže rozloženou přímo na břiše. Proto je dobré, pohodlné a bezpečné, pánev pozvednout polštářem. Koneckonců, umožňuje to o něco hlubší průnik a mnohem lepší požitek ze sexu!

V pokročilé fázi těhotenství zvolte lžičky nebo koníčka

Jakmile už začne bříško narůstat, žena si může připadat neohrabaná, obrovská, špatně pohyblivá. Ideální pozicí pro takové případy jsou pozice například na koníčka nebo lžičky (žena leží na boku, muž proniká zezadu a nijak netlačí na její bříško). Pozice koníčka je ideální pro fyzicky odolnější ženy, které si tempo a pohyby při sexu rády určují samy a hned se neunaví. Je však důležité mít na paměti bezpečnost – pokud zvolíte pozici na židli pro lepší opření rukou, dbejte na vyváženost a na to, že jste v těhotenství nejspíše těžší a mohlo by snadněji dojít k úrazu.

V pokročilejším stupni těhotenství se také sliznice stávají prokrvenější, nervová zakončení citlivější a průnik partnera příliš hluboko se může stát krajně nepříjemným – tento malý nedostatek lze snadno vyřešit pozicí lžiček, kdy je průnik partnera mělký a ne tak agresivní.

A co anální sex v těhotenství?

Pozice zezadu je pro ženu ve většině fází těhotenství krajně pohodlná, navíc, pokud pro opěru bříška a zvýšení komfortu opět zvolíte vhodně umístěný polštář. Tato pozice také často svádí k análnímu sexu.

Sám o sobě anální sex žádná rizika pro miminko nepřináší. Pouze pokud střídáte po sobě anální sex s vaginálním, měl by dbát muž na maximální hygienu a vždy se po análním styku umýt nebo si vyměnit kondom. Střevní bakterie totiž mohou mít za vinu nepříjemné vaginální infekce, které pak mohou nepřímo ohrozit vývoj a život dítěte.

Existuje rovněž studie, že anální sex během těhotenství, střídaný okamžitě vaginálním, může mít za následek v raném stádiu gravidity vznik mimoděložního těhotenství! Tuto variantu sexu rovněž vyřaďte ze svého repertoáru, pokud žena trpí na hemeroidy – jejich prasknutí a následné krvácení by mohlo ohrozit miminko na životě znemožněním přístupu kyslíku.

Během těhotenství je ideální probrat možnosti sexu se svým gynekologem

Dalším rizikem může být také v těhotenství tolik častá zácpa. Většina žen během těhotenství trpí na zácpu vlivem zvýšeného prokrvení nebo nevyváženou stravou. Někdy může být příčinou i níže položená děloha – v takovém případě může análním stykem dojít k jejímu narušení, následnému krvácení a ohrožení plodu. Rozhodně by každá žena měla během svého těhotenství hned na počátku probrat možnosti sexu – a vhodnost análního styku především – se svým gynekologem.

Co nikdy při sexu v těhotenství nedělat?

Pokud zbožňujete orální sex, pro partnerku jde samozřejmě o naprosto bezpečnou variantu sexu během těhotenství. Pouze pokud jste někdy v životě neměli opar! Muži, kteří měli kdykoliv během života opar, by se svou partnerkou neměli provozovat orální sex z důvodu možného přenesení viru do vagíny a na nevyvinutý plod a to především v posledním trimestru těhotenství. V ojedinělých případech se také může stát nebezpečným fouknutí do vagíny, kdy bublinka vzduchu pronikne do krevního oběhu a může ohrozit plod.

Také pokud žena během těhotenství vystřídá partnery, je více než kdy dříve nutné dbát na bezpečnost a používat kondom z důvodu možných přenosných nemocí, které by mohly být pro miminko fatální.

Sexu se také raději zcela vyhněte, pokud jde o rizikové těhotenství, těhotenství s možností předčasného porodu. Při vaginálním krvácení nebo diagnostikovaném rozšířeném hrdle. Ve všech těchto případech může být styk pro miminko nebezpečný! Sex v těhotenství také lékaři nedoporučují, pokud již žena předtím někdy prodělala samovolný potrat, pokud placenta ženy překrývá děložní čípek nebo při očekáváném porodu dvojčat a více dětí.

Nechráněný styk v těhotenství?

Pokud máte stálého partnera, u kterého nehrozí riziko pohlavně přenosných chorob, nemusíte se nechráněného styku v těhotenství vůbec bát. Mužský ejakulát má dokonce tu kouzelnou vlastnost, že vlivem obsahu prostaglandinů napomáhá rychleji a lépe uzrát porodním cestám a v konečné fázi může v pokročilém těhotenství odstartovat vytoužený porod. Nebezpečný pro miminko rozhodně není. Přestože po styku se ejakulát ve vagíně zdržuje ještě až 8 hodin, nakonec je beze zbytku vyloučen. Účinná ochrana miminka ve formě plodových obalů pohyblivé spermie nepropustí a miminku tak nic nehrozí. Pokud je ženě styk bez kondomu příjemnější nebo pokud trpí alergií na latex, není nic jednoduššího a přínosnějšího!

Chuť na sex v těhotenství?

Průběh těhotenství způsobuje u žen spíše nechuť k sexu. V prvním trimestru trpí ženy nevolnostmi a únavou a i když těhotenství ještě není viditelně znát, obvykle na sex příliš velkou chuť nemají. Když ve druhém trimestru nevolnosti ustoupí, přichází období, kdy vlivem hormonálních výkyvů naopak chuť na sex stoupá, aby zase záhy rapidně klesla s pocitem ženy, že je příliš objemná, nepohyblivá a rozbolavělá z narůstajícího bříška.

Také mnoho mužů má obavy mít se svou partnerkou v době těhotenství sex. Mají strach, aby neublížili nenarozenému dítěti ve vývinu. Většina žen také v těhotenství mužům jinak voní a citlivějším jedincům mužského pokolení může připadat přitažlivější a svůdnější než před porodem samotným. Důležité je spolu mluvit o tom, co je komu příjemné a jak.

A co sex po porodu?

Po porodu se samozřejmě vše změní. Změny, které na sobě žena pocítí jak fyzicky, tak psychicky, mohou mít za následek extrémní neochotu po porodu opět začít se sexem. A to i po uplynutí šestinedělí. Šestinedělí je zapotřebí ke zhojení všech porodních ran. Existují páry, které ani danou lhůtu nedodrží a páry, které mají problém se k sexu opět vrátit. Každopádně by k sexu nemělo dojít, pokud se ještě žena čistí a krvácí.

Důležitým detailem, na který mnoho párů nemyslí, je to, že žena je po porodu více než kdy dříve „náchylná“ k otěhotnění. Skutečnost, že kojí, nijak neovlivňuje její plodnost. Je proto důležité a vhodné zvážit především krátce po porodu jakoukoliv formu antikoncepce – ať již kondom nebo hormonální antikoncepci, které se vyrábějí i pro kojící ženy a jsou miminkům neškodné. Důležité je více než kdy jindy v tomto období spolu o sexu mluvit – obzvláště například po císařském řezu může být žena rozbolavělá a bez chuti na sex, ten však nesmí být z partnerského života vytěsněn! Je důležitý pro fungující a harmonický vztah, který je důležitý zase pro zdravý a správný vývoj dítěte.

Madonin komplex – když muž nechce

S postupující dobou a stále otevřenější možností mužů být přítomni porodu se také stále častěji rozšiřuje Madonin komplex. Jde o pocit, kdy muž začne svou ženu a budoucí matku vnímat pouze jako rodičku. Rodidla vnímá pouze jako cestu pro dítě a nijak jej fyzicky nepřitahují, spíše naopak jej odpuzují.

Častěji k tomuto komplexu dochází u párů s rizikovým těhotenstvím, kde muž o partnerku extrémně pečuje a neustále se o ni stará. Vnímá ji pak jako matku a „Madonnu,“ a nedokáže s ní mít smysluplný sexuální styk, ani během těhotenství, ani po něm.

Jedinou pomocí v tomto případě je návštěva psychologa nebo manželské poradny – je důležité o problému mluvit, nechat muže, aby si v hlavě vše srovnal a aby se pokusil najít schůdnou cestu. Neboť těhotenství není důvodem k celibátu a mělo by být vnímáno jen jako vylepšení vztahu! Rozhodně není důvod se sexu v těhotenství bát!

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno