Stačí málo, chvilka venku, jedno vymrznutí, nebo jen změna počasí a je to tu. Nemůžete se nadechnout, nemůžete smrkat, anebo naopak nestačíte rvát kapesníčky z balení, jak vám teče z nosu. Soupeření s rýmou je těžké. Jak na to, aby vaše snažení mělo co největší efekt a jak se rychle zbavit rýmy?
Rýma
Patří mezi ty nejrozšířenější nemoci u nás. Během kritických ročních období máte chvílemi pocit, že snad nepotkáváte lidi, co by rýmu neměli. Jde o zánět nosní sliznice s projevy, se kterými se už tolikrát v životě setkal každý z nás. Pocit plného nosu, kýchání a vodnaté nebo hnisavé hleny. Sliznice je překrvená, natéká a omezuje průchodnost nosu.
Díky zvýšené činnosti buněk dochází k tvorbě sekretu, který může z nosu vytékat. Nepříjemným průvodním jevem je i částečná ztráta čichu. Může se přidat bolest hlavy, ospalost, světloplachost. Zejména u menších dětí se dostavuje horečka, dospělí pak mohou pocítit „jenom“ zvýšenou teplotu.
Příčiny
Příčinou rýmy jsou rhinoviry, velmi rozšířené viry, kterých najdeme na 200 druhů. Pokud na vás zaútočí, proniknou dýcháním do nosu, kde se usazují na sliznici a způsobují zánět. Ten vede ke všem dalším obtížím, které jsou s rýmou spojené.
Mnoho lidí se mylně domnívá, že se rýma dá chytit ze zimy. Ovšem prochlazení jen výrazně přispěje ke snížení imunity organismu a rhinoviry si pak snadněji najdou cestu do vašeho systému. Zima tedy jenom výrazně nahrává nákaze, obzvlášť prudká ochlazení po ránu a večerech, které je pro podzimní plískanice natolik typické.
Průběh tohoto onemocnění není obvykle nijak dramatický, ale dokáže pekelně znepříjemnit život. Příznaky by měly odeznít zhruba do týdne. Jak se ale zbavit rýmy rychle?
Prevence
Základem boje s každým onemocněním je samozřejmě řádná příprava na boj. Jakmile se ochladí a podzim strká prsty do domů, někteří z nás už předem cítí v kostech, že stejně budou nachlazení. Proč? Zanedbáváme totiž dostatečnou prevenci.
-
Otužování
Mezi hlavní způsoby, jak předcházet nachlazení, je přímá konfrontace se zimou. Otužování vaše tělo připraví na nečekané chvíle, kdy budete zimě vystavěni nedobrovolně, aby to pro vás nebyl takový šok. Ovšem nemyslete si, že by pro vás otužovací kúra mohla být jednorázovou záležitostí.
Pokud nečekaně v prosinci vyběhnete ven v kraťasech, nebo si dáte pár temp v přírodní nádrži, není to cesta, jak se zbavit rýmy na celou nadcházející zimu. S otužováním je třeba začít velmi pomalu a postupovat po krůčcích. Ideální je otužování přes léto, kdy má člověk k zimě úplně jiný postoj a díky horkům s ní umí i lépe pracovat a vycházet.
Otužovat se můžete několikrát denně ve sprše nebo cvičit venku v lehkém oblečení, ať jsou vedra anebo padají první mrazíky. Vhodné jsou i svižné procházky. Důležité je ve snaze vytrvat a nezavrhávat otužování v případě prvního malého neúspěchu či záchvěvu nepohodlí.
-
Zdravý vzduch
Díky zdravému vzduchu je zdravý i duch. Pokud pravidelně v létě vyrážíte na dovolenou k moři, anebo jako správný horal dobýváte vrcholky, možná jste si všimli blahodárného účinku, jaký má toto prostředí na zdraví člověka. Mimo jiné i na průchodnost dýchacích cest. Proto nikomu netvrďte, že všechno, co ke kvalitnímu životu potřebujete, najdete v Praze. Být aktivní venku několik hodin denně tu sice můžete, ale na čerstvém vzduchu v přírodě to bude jen těžko. A když pak zoufale hledáte způsob, jak se zbavit rýmy, myslete na všechny výlety, které jste zanedbali.
-
Větrání
Abyste nebyli bezbranná jako princezna ve věži schovávající se před bacily, je nutné si do bytu pravidelně pouštět vnější vlivy. Větráním má nejen dobrý vliv na celý byt jako takový (omezuje se tvorba plísní a snižuje se vlhkost), ale i na vás. Abyste nemuseli celý den dýchat vzduch z klimatizace v práci. Proto se snažte otevírat okno vždy na pokud možno co největší část dne, nebo minimálně na chvíli před spaním, kdy se hlava potřebuje vyčistit.
Neméně zásadní je i regulace zbytečného přitopování. Pokud máte v zimě v bytě třicet stupňů a nechodíte jinak než v kraťáskách, je jasné, že se vám pak bude s teplotním šokem velmi špatně vyrovnávat. V přetopených a nevětraných prostorách, kde se vzduch nehnul od roku 1990, se bude totiž virům šířit mnohem lépe. Až budete muset řešit, jak se rychle zbavit rýmy, zařaďte větrací rituály do své denní rutiny.
-
Strava
Době, kdy do vás babičky a maminky cpaly ovoce horem dolem, protože je zdravé, už asi odzvonilo, ovšem to neznamená, že se něco změnilo a vitamíny už nepotřebujete. Snažte se jejich pravidelný přísun brát automaticky a zařadit jich do jídelníčku co nejvíce, nebudete pak muset zoufale řešit, jak se zbavit rýmy.
Pomoci může i pravidelné pití bylinných čajů – na pomoc si můžete vzít heřmánek, jitrocel, mátu šalvěj, lípu, mateřídoušku, nebo květy černého bezu. Poslední dobou kraluje léčivým čajům zázvor v kombinaci s medem a citronem, který když se připraví dost silný, může být vaší hlavní pojistkou, jak se zbavit rýmy přes noc.
-
Rizikové prostory
Pokud cítíte, že na vás něco leze, jste unavení, anebo to zkrátka jinak není úplně ono, snažte se vyhnout přeplněným prostorům, kde na vás mohou viry útočit ze všech stran. Cítíte-li se už tou dobou špatně, máte oslabenou imunitu a vaše zdraví může být ohroženo.
-
Neodkládat léčbu
Spousta lidí rýmu přechází pouze s balením kapesníčků v kapse a jedním dvěma Ibalginy, ovšem jinak se nijak nesnaží jejímu průběhu dopomoci k rychlému závěru. Nedopouštějte se chyby přehlížení nemocí. Jakmile ucítíte, že máte sliznici v nose podezřele vysušenou, nebo se vám nos ucpává, sáhnete do spreji s mořskou vodou a přistupte k pár preventivním krokům, i kdyby jenom k bylinnému čaji.
Domácí léčba
Triků, jak se zbavit rýmy, je mimo léky, jako je Paralen, samozřejmě dost. Pokud je vám užívání více přípravků z lékárny proti srsti, můžete zabrousit do domácích metod a třeba nebudete farmaceutické výrobky na konec ani potřebovat! Takže jak se zbavit rýmy po domácku?
-
Napařování
Pokud vám nedělají problém sauny, napařování pro vás bude skvělým způsobem, jak svůj boj s rýmou odstartovat. Stačí ponořit ruce až po lokty do co nejteplejší (opravdu velmi horké) vody a vydržet co nejdéle to půjde. Můžete si vařící vodu dát i do hrnce a během prohřívání si zakrýt hlavu ručníkem – teplota vaší lázně se pak udrží vysoká o chvíli déle. Máte možnost aplikovat napařování i na nohy, když ponoříte kotníky do lavoru nebo vany s horkou vodou.
Díky horku se cévy v těle stáhnou, sliznice v nose s nimi a ucpaný nos se uvolní, což přináší dočasně velkou úlevu. Ovšem pozor! Jakmile s napařováním skončíte, popadněte teplé ponožky, pyžamo a mikinu a okamžitě se schovejte pod peřinu. Tělo v tomto stavu je ještě náchylnější na promrznutí, než bylo ve chvíli, kdy jste se rýmou nakazili. Pod peřinou zůstaňte alespoň půl hodiny poctivě přikrytí, než se teplota opět vyrovná.
-
Sůl
Pokud se vám dělá špatně jen z představy, jak jste se jako malí nadechli pod hladinou v moři mořské vody, pak na tuto metodu radši zapomeňte. Tato metod, jak se zbavit rýmy, totiž patří mezi ty méně příjemné. Solný roztok v co nejvyšší koncentraci i teplotě je totiž vhodné využít právě k vyplachování nosu. Pokud si zacpete jednu dírku a druhou natáhnete co největší množství, dočkáte se blahodárného pocitu úlevy při zvlhčení sliznice. Vhodné je roztokem vyplachovat i pusu, a je to jedna z nejefektivnějších cest, jak se zbavit rýmy přes noc, ovšem je potřeba se připravit na průvodní ne úplně příjemný solný efekt. Ovšem zkusit dát soli šanci, to vás nic stát nebude a možná si ulevíte dříve, než byste čekali!
-
Mořská voda
Dráždí vám klasické spreje do nosu sliznici pořád víc a víc nebo je vám odporná jeho pachuť? Poohlédněte se po sprejích s mořskou vodou, které jsou skvělou mírnější variantou výše zmíněného solného roztoku, který nemusíte při léčbě sednout každému. Jelikož u sprejů s mořskou vodou jde o mírnější přírodní produkt, nemusíte se bát nepříjemných pocitů, vzniku závislosti jako u některých obdobných sprejů, které pak musíte stříkat mnohokrát denně, aby účinek ihned neodezněl. Stejně tak si mořskou vodou ani nenarušíte sliznice (ale všeho samozřejmě s mírou), navíc při dlouhodobém užívání se potřeba klasických kapek sníží.
-
Inhalace k posteli
Položit si k posteli aromatické přírodní zdroje na čichání je ideální, pokud máte ráno důležitou schůzku a potřebujete vědět, jak se rychle zbavit rýmy.
Dezinfekční účinky cibule snad všichni známe od příbuzných, kteří vaří zaručeně jedno nesnesitelně cibulové jídlo, které má člověka postavit na nohy. Příbuzní je samozřejmě nepletou – nakrájet si čerstvou cibuli na talíř a postavit ji co nejblíže postele může mít na průběh vaší rýmy blahodárný účinek, v těch nejlepších případech je to možnost, jak se zbavit rýmy přes noc.
TIP: Cibulový sirup, který většina lidí užívá jako domácí recept při kašli, se dá zařadit i do léčby rýmy. Snižuje tvorbu hlenu a ulevuje dýchacím cestám, proto se nebojte si ho dopřát. Nadrobno nasekanou cibuli stačí zasypat cukrem nebo medem a čekat na šťávu, kterou uvolní. Tu pak po lžících konzumovat.
Dalšími možnostmi, jak se rychle zbavit rýmy, je inhalace jiných přírodních zdrojů – pěstujete doma eukalyptus? Jeho natrhaných pár lístků si před usnutím vezměte do dlaně a třete, případně jen vdechujte vůni. Po usnutí je nemá smysl z postele odstraňovat, právě naopak – jejich aroma vám bude během noci pomáhat s dýcháním. Pokud vám nevoní ani jedna z těchto variant, samozřejmě můžete sáhnout i po jiných likvidátorech bacilů, stačí zabrousit do kuchyně mezi koření – i takový hřebíček vám pomůže v cestě, jak se zbavit rýmy.
TIP: Nemáte-li po ruce nic, co by se dalo na noční stolek položit, bohatě si vystačíte s papírovým kapesníkem a vonnými oleji, které do něj nakapete. Ať už půjde o mentolovou esenci, olej z čajovníku, tymián, jalovec nebo myrhu, postačí vám cokoliv, u čeho máte obvykle pocit, že vás v nose „dráždí“. Pro zvýšení efektu si můžete kapesníky vložit přímo do nosu, nebo použít vatové tyčinky do učí, odličovací tamponky a podobně. Dávejte si však pozor na popálení sliznice, taková zranění by vám na cestě, jak se zbavit rýmy, moc prospěšná nebyla.
Doktor a lékárna
Jestliže však delší dobu už sami nevíte, jak se zbavit rýmy, je na místě zvážit návštěvu doktora. Není se za co stydět, vždyť rýma může snadno přerůst v komplikovanější onemocnění. Anebo může rýma působit jako alarm, že je v těle špatně něco jiného, co s vaší rýmou může souviset jen zdánlivě.
Nebojte se tedy psychologické bariéry „budu za hypochondra“ a vyrazte se svému lékaři svěřit s útrapami. Možná je chyba pouze ve špatném léčebném postupu nebo medikaci. Možná si ale přehlížením rýmy zaděláváte na větší problémy. Proto nemějte obavy se obrátit s prosbou o pomoc na příslušné zdravotní středisko – doktoři jsou tu od toho, aby vám pomohli a poradili, jak se rychle zbavit rýmy.
[…] čichat. Budete-li tuto metodu provádět dvakrát denně, brzy se vám uleví, nepříjemná rýma ustoupí a budete cítit znatelnou úlevu. Rýmovník podporuje vylučování hlenu. Když budete mít […]