Vždy se objeví, když se vám to nejméně hodí, před důležitou schůzkou či před rande: opar. Se svým nepříjemným svěděním a pupínky je opar celosvětově nejrozšířenější infekcí, má vícero typů a my vám ukážeme nejen co je opar vlastně zač, ale i jak s ním co nejúčinněji bojovat.
Co je opar vlastně zač?
Jedná se o nakažlivé puchýřnaté onemocnění, které je vyvoláno virem Herpes simplex virus neboli HSV. HSV má dva typy: HSV 1 je všemi dobře známý a je prvotně odpovědný za vznik oparů v oblasti tváře, nejčastěji na rtech. Za svůj život se s ním setká téměř každý. Přenáší se hlavně slinami při líbání. Jedinou pozitivní věcí je, že tento typ oparu za sebou nezanechává jizvy.
HSV 2, na druhou stranu, je průvodcem genitálních oparů a patří mezi sexuálně přenosné infekce. Ovšem oba dva typy mohou v některých případech vyvolat ten druhý, tj. HSV 1 může vyvolat herpes na genitálu. Do stejné skupiny virů patří také Varicella-zoster virus, který způsobuje pásový opar.
Zajímavé na viru oparu je, že k primární nákaze dochází již v dětství. Výskyt viru poté stoupá úměrně věku a až 90% dospělé populace je nositelem tohoto viru. Ne u všech nositelů se však opar projeví, pouze asi třetina z nich v průběhu života oparem skutečně onemocní, což je i přesto poměrně velké číslo. Jakmile jednou dojde k nákaze virem, latentní virus natrvalo zůstává skrytý v nervových uzlinách v obličeji (přesněji v nervových gangliích).
Rizikové faktory vzniku oparu
Únava, stres a nemoc
Únava, stres nebo nemoc oslabují váš imunitní systém a tak se stáváte pro virus oparu daleko snadnější kořistí. Hektický životní styl, který v dnešní době mnoho lidí vede, kdy se cítíte naprosto vyřízení, dává oparům pořádnou výhodu a snadněji se tak nakazíte. Je proto nutné odpočívat, dostatečně spát a udržovat své tělo v kondici. Organismus bude mít díky tomu dostatek sil na protiútok.
UV záření
Ultrafialové sluneční záření může poškodit vaši kůži a tím vznik oparu způsobit. Není proto dobré se bez ochrany přespříliš vystavovat přímému slunečnímu záření. Pořiďte si klobouk s širokou krempou, slunečník, nebo se alespoň namažte kvalitní opalovacím krémem s vysokým faktorem.
Hormony
Hormonální výkyvy mohou u žen zapříčinit vznik oparu v průběhu menstruačního cyklu. Je dobré mít o svém cyklu přehled a v té době si dávat pozor na vystavování se stresu. Opět je zde nutné dostatečně odpočívat a nepřetěžovat se, případně zahájit preventivní opatření.
Chladné počasí
Suchý vzduch a s ním spojený chladný vítr rty vysušuje, před chladným počasím se tedy chraňte. Vyhrňte si rolák, noste šálu nebo šátek, abyste zbytečně nevystavovali své citlivé rty chladu. Dobré je rovněž používat balzám na rty, ideálně mít nějaký neustále u sebe.
Horečky, rýma a chřipka
Chřipka, horečky nebo rýma mohou způsobit velkou únavu a proto na boj s virem oparu už vašemu organismu nezbývají síly. I zde je nutný odpočinek a k tomu pít dostatek tekutin. Dobré je i zakoupit nějaký z krémů, které pomáhají v prevenci proti oparu a při podezření jej rovnou aplikovat.
Poranění
Jakékoliv poranění a trauma v ústní dutině nebo přímo na rtech může výrazně přispět ke vzniku nepříjemného oparu, přestože se může jednat o drobné poranění. I návštěva zubního lékaře může být z hlediska oparu riziková, pokud se během ošetření dotýká citlivých míst v okolí vašich úst. Jestliže už máte tuto zkušenost za sebou, svého zubního lékaře o tom před následujícím ošetřením informujte, abyste společně mohli snížit riziko vzniku oparu na minimum.
Kontakt s nemocným
Opar jakožto infekční onemocnění se přenáší především kontaktem. Proto je z hlediska nákazy nebezpečný jakýkoliv kontakt s nemocným, ať už se jedná přímo o líbání a pohlavní styk, nebo nepřímo společným používáním například příborů nebo ručníků. Herpes je velice infekční v době mezi objevením se a vznikem krusty. Po jeho vysušení klesá riziko nákazy, přestože i tehdy k ní může dojít, mějte se tedy na pozoru.
Prevence – Jak na ni?
Mezi zřejmou, ale nejdůležitější prevenci patří vyhýbaní se přímému kontaktu s člověkem, který je oparem nakažený, ať už přímo nebo nepřímo.
Pokud to jde, měli byste se taktéž vyhýbat stresorům, které by mohly infekci vyvolat. Používat opalovací krémy a nevystavovat se na přímém slunci, zabránit vzniku různých nemocí povzbuzováním svého imunitního systému zdravou životosprávou (zařadit do svého jídelníčku hodně ovoce, zeleniny, vitaminů, dostatek tekutin a pokud možno málo alkoholu, nekouřit, pravidelně se hýbat a dostatečně spát).
Prevence vzniku oparu je obzvlášť důležitá, jestliže jste postiženi atopickým ekzémem nebo jste atopici celkově, také u nemocných s poruchami imunity následkem nádorových onemocnění nebo u pacientů, kteří čekají na transplantaci. I taková zdánlivě běžná věc jako opar může v jejich případě znamenat vážnou komplikaci.
Pokud se jedná o nákazu virem HSV 2, který je sexuálně přenosný, jako nejlepší prevence se jeví používání bariérové antikoncepce – kondomu. Jestliže se ale oblast postižená oparem nachází mimo oblast krytou kondomem, prevence selhává a jediným spolehlivým řešením je sexuální abstinence.
K přenosu infekce může dojít také od infikované matky na dítě při porodu. V takovém případě se provádí preventivní porod císařským řezem, jelikož novorozenec by mohl následkem této infekce i zemřít.
Příznaky oparu
Opar rtu
Opar rtu se může objevit na obličeji kolem úst, často na bradě nebo i v nose. Vzácněji jej můžete nalézt na prstech. Může také vzniknout v oku, na rohovce, což je velice nepříjemné a je třeba si dát na takový opar obzvláště pozor – hrozí dokonce oslepnutí. Ještě před jeho výsevem se objevují nepříjemné pocity svědění a podráždění. Už cítíme, že tkáň je zduřená, ale ještě není nic viditelné. Do jednoho dne od výskytu těchto průvodních signálů se poté objeví malý, průhlednou tekutinou naplněný puchýřek, ale možný je i výskyt vícero puchýřků zároveň. Mimo nevábný vzhled také svědí, pálí a bolí. Po několika dnech se obsah puchýřku zakalí a on praskne, následně začne vysychat a vznikne na něm strup, který časem sám odpadne. Celá „procedura“ trvá obvykle týden, někdy až deset dní.
Opar genitálií
Opar genitálu má rychlejší nástup nežli opar rtu. Již při prvním nakažení dochází k výsevu puchýřků. Vřídky jsou velice bolestivé, nemoc je často provázena zvýšenou teplotou, slabostí a nevolností. Často je přítomné také pálení při močení. Opar se u mužů objevuje na žaludu, u ženy nejčastěji na vulvě, ve vagíně nebo až na děložním čípku. Při provozování análního sexu se puchýřky mohou objevit také v oblasti análního otvoru.
Pásový opar
Pásový opar je poněkud specifickou kategorií u viru oparu. Při první infekci se nemoc projevuje jako neštovice, především pak u dětí. Pozdější aktivace viru se projevuje výraznou bolestí a pálením na kůži. Na těchto místech se následně vyskytnou puchýřky, které jsou, jak už samotný název nemoci napovídá, uspořádány v pásech. Puchýřky zasychají ve strupy a tento typ oparu obvykle zanechá jizvy. Zahojení také trvá podstatně déle, až čtyři týdny. Zde je návštěva lékaře nutná.
Jak opar léčit?
Nekomplikovaný opar (bez druhotné infekce apod.) se obvykle zahojí do deseti dnů sám od sebe, ale je možné léčbu urychlit, nebo se o to alespoň pokusit. Na to lze použít antivirové přípravky podávané ve formě tablet nebo infuzí, dle závažnosti postižení. S léčbou je ovšem nutné začít včas, ideálně od okamžiku, kdy na sobě pozorujete prvotní příznaky oparu.
Pokud se jedná o opar rtu, doporučuje se použití volně prodejných antivirových přípravků (acyclovirů) v mastičce, například Herpesin nebo Zovirax. Mastička se musí aplikovat hned na začátku, kdy cítíme nepříjemné pocity na rtu, ideálně ještě před vznikem samotného puchýřku. Pokud už opar praskl, mastičkou dobu léčby neurychlíme. Na velkou bolestivost lze použít staré znám prášky proti bolesti, například Ibuprofen.
Pokud opar nezmizí ani před domácí léčbu do dvou týdnů, je potřeba navštívit lékaře. Ani takovou zdánlivou banalitu jako je opar nemůžete podcenit. U genitálního oparu by se měl navštívit dermatovenerolog, hlavně proto, aby se potvrdilo, že jde skutečně o herpes a nejedná se o jinou, potenciálně nebezpečnější, sexuálně přenosnou infekci.
Na opar s babskými radami
Přestože mastičky z lékárny mají zaručenější účinek, často může přijít vhod i nějaký babský recept. Pokud se vám tedy nechce utrácet, můžete některý z nich vyzkoušet.
Lékořice
Rady babiček doporučují lékořici, jejíž kořeny se využívají v lidovém léčitelství i v medicíně. Dokonce nové studie říkají, že při léčbě oparů skutečně užitečná je. Obsahuje totiž kyselinu glycyrhizinovou, která zabíjí virové buňky, které opar způsobují. Sehnat si můžete i lékořicový prášek, ze kterého smícháním s lékařskou vazelínou vyrobíte mastičku na opary. Dlouhodobé užívání se však nedoporučuje.
Česnek
Na postižené místo můžete přiložit plátky ze stroužku česneku. Ten působí proti virům a užívat jej můžete samozřejmě i vnitřně.
Yzop
Yzop lékařský (bylina) taktéž zabraňuje růstu viru oparu na rtech i pohlavních orgánech. Na obklad použijte 30 g sušeného yzopu, přilijte půl litru vroucí vody, 15 minut louhujte a nechte vychladnout. Do nálevu namočte čistou látku a přiložte na opar.
Zubní pasta
Opar můžete také zkusit potřít vaší běžně používanou zubní pastou. Stále se ještě vedou diskuse, zda je pasta skutečně účinná, nebo spíše škodí, ale některým lidem prý skutečně pomáhá.
Prevence v jídle
Poslední tip se týká stravování. Lidé, kteří trpí oparem, by měli omezit následující potraviny: ořechy, čokoládu, želatinu, těstoviny nebo růžičkovou kapustu. Naopak jako prevence proti vzniku oparů se doporučuje konzumovat zvýšené množství mléka a mléčných výrobků, sojových bobů, papriky, syrového ovoce a zeleniny nebo například třezalky a ženšenu.
Nesahat!
Pokud trpíte oparem, důležité je, abyste na něj v žádném případě nesahali, ať už je vám nepříjemný jakkoliv. Nemačkejte jej a ani se ho nepokoušejte propíchnout jehlou, stejně tak ho neolizujte. Nijak si nepomůžete, akorát si koledujete o zpestření nemoci v podobě druhotné bakteriální infekce, kromě toho, že jsou opary extrémně nakažlivé a mohou se tak přenést i na váš prst.
Mýty o oparech
Za život jsme všichni jistě slyšeli mnoho mýtů a babských pověr o oparech a jejich léčení. Přestože některé se mohou zakládat na pravdě, mnoho z nich je holý nesmysl. Zde jsou ty nejběžnější.
Mýtus: Hojení oparu se dá urychlit ledem
Přestože u některých lidí může ledování přinést úlevu, jedná se pouze o pomoc proti otoku a zarudnutí. Led nepomůže zastavit další replikaci viru a ani nezkracuje dobu potřebnou pro úplné zahojení.
Mýtus: Hojení oparu se nedá zkrátit
Už v předchozích odstavcích jsme vám ukázali, že hojení se urychlit dá, nebo mu lze minimálně napomoci.
Mýtus: Opar je nakažlivý pouze ve stadiu puchýřků
Toto je velká chyba. Opary jsou nakažlivé již od prvních nepříjemných pocitů, které v jejich souvislosti můžete pociťovat, až do úplného zahojení. Pokud tedy oparem vy nebo vaši blízcí trpíte, dodržte všechna potřebná opatření k tomu, abyste zabránili šíření viru.
Mýtus: Kafr, mentol nebo fenol a jim podobné látky pomáhají opar léčit
Tyto látky jsou běžně obsaženy v balzámech a mastech na rty, jsou schopny zklidňovat a zvlhčovat místo, kde se opar nachází, avšak neléčí, mohou pouze částečně ulevovat.
Mýtus: Vlhké čajové sáčky léčí opary
Těžko říct, odkud se tento mýtus vzal, avšak nemá žádný pravdivý základ. Čajové sáčky patří do koše, žádnou pomoc v léčení oparů se nepodařilo prokázat. Sáhněte raději po něčem spolehlivějším.