Bolest v krku: Zvládněte ji s osvědčenými babskými radami!

Bolesti v krku nás umí pořádně potrápit, ať už je chřipková sezóna či nikoliv. Znáte to určitě taky: Probudit se s nepříjemným škrábáním v krku, bolestí krku při polknutí, a to vše doprovází ztráta hlasu. Na vině přitom může být spousta věcí: nachlazení, zánět, únava, nebo i pouhý stres často přispívá k bolestem. Než ovšem utratíte nemalý obnos za léky z lékárny, zkuste některý z osvědčených babských receptů, jak se s bolestí v krku účinně vypořádat.

Co bolesti v krku způsobuje?

Bolest v krku je průvodním jevem celé řady onemocnění. Často je ovšem spojena také s jinými věcmi, jako je například pobývání v prašném prostředí, na zakouřených místech, nebo i vyčerpání hlasivek. Potíže mohou souviset také s alergií. Přesto bývá na vině nejčastěji nachlazení, chřipka, či angína, jinými slovy bakteriální nebo virová infekce.

K určení, co dělat, je nutné zjistit, co vaše potíže vlastně způsobuje. Většinou to zvládnete sami, především u těch nejčastějších příčin, ale je dobré si pamatovat, že při silných či přetrvávajících potížích je tím nejlepším řešením vyhledat lékaře.

Rozpoznávání příčiny

Pokud se u vás kromě bolesti a škrábání v krku objevuje i kašel, rýma, mírně zvýšená teplota, bolesti hlavy a případně svalů, bude se s velkou pravděpodobností jednat o nachlazení způsobené virovou infekcí. Bolest v krku je v tomto případě obvykle spíše mírná a po pár dnech sama odezní.

Bolesti v krku při polykání nebo pocit sucha v krku při běžné teplotě často ukazuje na zánět hrtanu neboli laryngitidu. Ta je taktéž virového původu.

Pokud zažíváte bolest v krku opravdu intenzivní, která vystřeluje až k uším, polykání je téměř nemožné, a máte zvětšené mandle a krční uzliny, k tomu ještě trpíte pocitem, jako byste měli „knedlík v krku“, nejspíše se jedná o angínu nebo jinou streptokokovou infekci. Tato bakteriální onemocnění jsou provázena zvýšenou teplotou až nad 38 stupňů Celsia a celkovou slabostí. Angínu a jí podobná onemocnění je rozhodně nutné konzultovat s lékařem, aby mohl nasadit účinné medikamenty – antibiotika, která vám brzy poskytnou úlevu.

Pokud je bolest přítomna jen při polykání, mějte se na pozoru. To totiž může značit i mnohem vážnější problémy, konkrétně nádory v oblasti krku. Mezi ně patří nejčastěji nádory hrtanu nebo jícnu. Obecně platí, že pokud jste na pochybách či máte obavy, návštěva lékaře je tím nejpraktičtějším řešením. Můžete tak předejít zbytečným komplikacím v souvislosti s nesprávnou domácí léčbou.

Na rozdíl od bakteriálních onemocnění, na ta virová antibiotika bohužel nezaberou, léčba se dá provádět pouze tlumením příznaků. Klasické prostředky ke zmírnění bolesti v krku, po kterých většina z nás sahá jako první, jsou léky typu ibuprofen, paracetamol a kyselina acetylsalicylová. Posloužit mohou také dezinfekční pastilky a spreje. Ale bolest v krku není žádnou novinkou a už naše babičky na ni měly své zaručené recepty, které vás vyjdou daleko levněji a nemají žádné vedlejší účinky. V mnoha případech jsou i daleko účinnější, právě proto tak úspěšně přetrvávají až do dnešních dní. Zvláště pokud nemáte rádi ve svém těle zbytečně mnoho chemikálií, jsou pro vás babské recepty proti bolesti v krku tím nejlepším možným řešením.

1. Slepičí (kuřecí) polévka

Tento domácí lék na nachlazení je staletími prověřený pomocník při uklidňování bolestí v krku. Rozhodně se nejedná o pouhý mýtus, americkými vědci bylo prokázáno, že látky obsažené právě v kuřecí polévce účinně tlumí infekce horních cest dýchacích a zároveň mají antibakteriální účinky. Polévka má navíc i další výhody, pokud právě stonáte. S oteklým a podrážděným hrdlem pro vás může být obtížné přijímat jakoukoliv pevnější stravu, proto většina lidí raději nejí vůbec. Ale takto silný a navíc chutný vývar, který můžete srkat po malých douškách, skoro jako teplý čaj, vám zajistí přísun pro tělo podstatných živin, které potřebuje, aby mohlo účinně bojovat s infekcí, která vás postihla.

Slepičí polévka

2. Zázvorový čaj

Jeden z nejznámějších receptů na bolesti v krku a také jeden z těch nejméně oblíbených, jeho chuť si totiž ne každý právě zamiluje. Ovšem o jeho antibakteriálních účincích se opravdu pochybovat nedá.

Příprava čaje

  1. Nakrájejte půl centimetru zázvoru na tenké plátky a ty pak zalijte 250 ml vroucí vody. Nechte tak 5 minut louhovat a poté zázvor vytáhněte ven.
  2. Nechte čaj zchladnout. Že chladný dostatečně poznáte jednoduše podle toho, že v něm můžete bez bolesti nechat strčený prst. Do takového čaje přidejte jednu nebo dvě lžičky medu. Tím, že med nedáte rovnou do horké vody, neznehodnotíte prospěšné látky, které jsou v něm obsažené.
  3. A pokud vás v daný den už žádná práce nečeká, můžete si čaj trochu okořenit panákem slivovice.

3. Malý zázrak: Hřebíček

Hřebíček není jen voňavé koření, funguje také jako silné přírodní analgetikum a antiseptikum. V něm obsažená silice má mnoho zajímavých vlastností: dokáže lokálně tlumit bolest, místně prokrvuje a také brzdí růst mikroorganismů. A jak si hřebíček dopřát? V průběhu dne si jej vložte do úst, válejte po jazyku a cucejte. Pokud si troufáte, můžete jej i jemně rozkousat.

4. Kořeněná limonáda

Hřebíček nemusíte jen cucat, pokud vám samotný nechutná. Můžete si z něj zkusit připravit chutnou limonádu.

Co budete potřebovat

  • 600 ml vody
  • 6 hřebíčků
  • 2 kuličky nového koření
  • kousek čerstvého zázvoru
  • kousek celé skořice
  • šťáva z jednoho celého citronu
  • med

Jak budete postupovat

  1. Nejprve dejte vařit vodu a koření do hrnce, který přikryjte a 10 minut takto pomalu vařte.
  2. Po uvaření směs sceďte, abyste odstranili koření, k tomu přidejte lžičku medu a šťávu z celého citronu. Snažte se limonádu vypít co nejvíce horkou, teplý nápoj váš podrážděný krk příjemně pohladí.

5. Česnek

Česnek samotný má protizánětlivé účinky, a to zejména když je syrový. Připravit si tak můžete například klasickou česnekovou pomazánku, nebo, jak vám nyní ukážeme, její zdravější verzi.

Co budete potřebovat

  • 1/2 menšího celeru
  • 4 stroužky česneku
  • 150 g bílého jogurtu
  • sůl

Celer a česnek na jemno nastrouhejte a smíchejte dohromady s jogurtem. Podle chuti posolte. Nejlepší je tuto pomazánku podávat s čerstvě nasucho udělanými topinkami. Tato kombinace funguje nejlépe jako samotná prevence bolestí v krku.

Česnek je bohatý na vitamíny A, B a C, selen, vápník a jód

6. Priessnitzův obklad

Velice oblíbená babská metoda léčení bolestí v krku, která však našla své využití také v lázeňských a oficiálních léčebných procedurách. Princip spočívá v tom, že se na krk nejprve aplikuje mokrý obklad a přes něj následně suchý šátek.

Jak vytvořit obklad

  1. Na kůži nejprve přiložte látku namočenou ve studené vodě. Díky tomuto prvotnímu chladu vytvoříme následně žádanou reakci, čili prokrvení krku. Teplotu studené vody bychom měli přizpůsobit svému stavu: pokud jste velmi oslabení, nebo pokud obklad děláte svým dětem, nevolte vodu vyloženě ledovou, ale nechte ji, aby se pohybovala okolo 22 stupňů Celsia. Mokrou látku nejdříve vyždímáme, tím zajistíte rychlejší účinek.
  2. Chladný obklad se překryje plastovou fólií – igelitem – a vše se obalí suchou látkou. Obklad bychom měli sundat přibližně po dvou, nejdéle po třech hodinách. Pokud jej chcete používat opakovaně, jsou nutné rozestupy, okolo tří až čtyř hodin. Výhodou tohoto obkladu je, že jej nemusíme využívat pouze na krku, například při angínách, ale lze jej použít i na dolních končetinách nebo na hrudníku, pokud je to třeba. Díky tomuto obkladu dochází ke zlepšení prokrvení daného místa a tím ke zrychlení hojivých procesů v těle.

7. Tvarohový obklad

Přestože většina z nás zná tvaroh hlavně jako výbornou přísadu do buchet, je skvělý též na bolest v krku. Jako takový totiž chladí, léčí otoky, a tlumí bolesti a záněty. Tento recept je možné kombinovat také s cibulovou šťávou pro ještě větší účinnost a záběr.

Jak vytvořit obklad

  1. Na tenký bavlněný šátek naneste zhruba půl kila tvarohu v půl centimetru silné vrstvě. Pokud chceme, můžete přidat i cibulovou šťávu.
  2. Šátek složte na šálu, tak, aby mezi krkem a tvarohem byla jen jedna vrstva látky.
  3. Obklad poté ohřejte na tělesnou teplotu (například na topení) a omotejte si ho kolem krku. Přes tvarohový obklad přijde ještě silný ručník. Obklad noste, až tvaroh vyschne. Aplikujte dvakrát denně.

8. Bramborový obklad

Babské rady proti bolestem v krku jsou plné různých obkladů, dalším z nich je ten bramborový. Tahle zelenina v sobě dokáže velice dobře kumulovat teplo a poté ho odevzdávat, což se dokonale hodí.

Jak vytvoříme obklad

  1. Vezměte čtyři středně velké brambory a uvařte je v hodně osolené vodě doměkka.
  2. Poté je dejte na prostředek šátku nebo utěrky obložené kuchyňským papírem, a důkladně vše zaviňte.
  3. Brambory následně velmi opatrně rozmačkejte a šátek si uvažte kolem krku. Nejlepší je upevnit jej šálou. Celý balíček sejměte, když hmota vychladne.

Účinnou ingrediencí na obklad jsou také zelné listy spařené v horké vodě, které si na 30 minut přiložíte na bolestivý krk a připevníte šátkem. Dá se říct, že co babská rada, to jiný zábal z jiných surovin.

9. Slané kloktadlo

Starou známou klasikou babských receptů proti bolestem v krku je kloktání vody s mořskou solí, přesto ale s klidem můžete použít i obyčejnou kuchyňskou sůl. Tenhle roztok napodobuje přírodní organické tekutiny, které mají zmírňující účinek a dokážou velmi účinně pomáhat. Opakované kloktání dezinfikuje a vyplachuje ven choroboplodné zárodky z úst a krku.

Jak vyrobit slané kloktadlo

  1. Není nic jednoduššího: rozpusťte půl čajové lžičky soli ve sklenici s vlažnou vodou a tento roztok několik minut kloktejte. V průběhu dne se snažte postup opakovat zhruba každé dvě hodiny pro co největší účinek.
  2. Slané kloktadlo lze vylepšit šalvějem: dvě kávové lžičky této sušené byliny zalijte vroucí vodou a nechte louhovat 15 – 20 minut. Poté přeceďte, přidejte lžičku soli a můžete kloktat.

10. Zázvorový sirup

Poslední babský recept je třeba začít připravovat s předstihem, proto se do něj můžete pustit už například na počátku chřipkového období. Stačí smíchat malou sklenku medu s 2 cm zázvoru, který pokrájíte na tenké plátky, uzavřete a schováte do temna a chladu, nejlepší je pro tento případ sklep. Zázvor pustí své vlastní šťávy a med se stane více tekutým. Díky cukru a samotné chuti zázvoru tak vytvoříte poměrně sladký sirup. Tuto směs můžete přidat do čaje, ale i zde platí pravidlo s prstem: nechte čaj vychladnout tak, abyste do něj prst mohli bez bolesti ponořit, jinak nebude moci sirup působit.

Zázvor je výborná prevence proti zimnímu nachlazení

Pro vyplavení škodlivin z těla ven se všeobecně doporučuje hodně pít. Čaj s citronem ovšem není tím nejlepším řešením, jak byste se mohli domnívat. Šťáva z citronu naopak sliznici krku ještě více podráždí, lepší je proto volit, pro doplnění potřebného vitaminu C, šípkový čaj. Spoustu tohoto vitaminu najdete také v ovoci, například v jablkách.

Důležité je též nezapomínat na dostatečnou vlhkost vzduchu při podobných onemocněních. A jako prevence dobře poslouží již dříve zmíněný česnek, hlavně na dlouhodobé posílení imunity, a stejně tak bylinka echinacea.

2 Komentáře

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno