Knedlík v krku: Co může značit tento problém?

pocit knedlíku v krku

Když cítíte knedlík v krku, objevují se problémy s polykáním a bolest. Může to mít řadu příčin, méně či více závažných. Knedlík v krku potrápil pravděpodobně už každého z nás a dokonce ne jednou. Máte pocit, že jídlo, které jste spolkli je velké, takže se vám v krku kousek usadil? Cítíte, že vás v krku něco dráždí a díky tomu máte problémy s polykáním? Není to vůbec nic příjemného.

Celá škála příčin

„Mám knedlík v krku“ tímto slovním spojením lidé myslí spoustu věcí. Často tím popisují problémy s polykáním, které je spolu s rýmou, kašlem a bolestí v krku trápí. Někdy to zase znamená, že neměli daleko k slzám, sevřelo se jim hrdlo. A jindy to může značit nějaký méně či více závažný zdravotní problém. Pro správnou léčbu je nejlepší zjistit příčinu. Co za knedlíkem v krku vězí?

Stres, nervozita, deprese, úzkost

Když se necítíte po psychické stránce dobře, vaše tělo to pozná. A může se to na něm podepsat v různých formách. Začnou vám vypadávat vlasy, zhorší se pleť, cítíte únavu, nemůžete spát. Jednou z nich je také například knedlík v krku. Máte před zkouškou, důležitým pohovorem a cítíte knedlík v krku? V práci je to samý stres a knedlík v krku je běžný? Cítíte trému, potí se vám dlaně? Knedlík v krku může být způsoben problémy v psychické rovině.

Angína nebo zánět mandlí

Během nemoci je zcela normální, že kromě ucpaného nosu, kašle, teploty, únavy, rýmy můžete mít problémy s polykáním a cítit knedlík v krku. Tento projev se obvykle léčí jednoduše s pomoci léků na angínu nebo na zánět mandlí.

Extraesofageální reflux

Tímto úslovím se označuje situace, kdy se žaludeční kyselost dostává do jícnu a tím také do hrtanu. Může mít vliv na kmitání hlasivek, na mluvení nebo zpěv. Poškozuje se sliznice dýchacích cest a také se objevují vleklá onemocnění jako trvalé pokašlávání, pocit hlenu v krku nebo také knedlík v krku. Pokud máte tento pocit i s dalšími příznaky, obraťe se na svého lékaře. Existují totiž jednoduché testy ze slin, které reflux dokáží potvrdit či vyvrátit.

Problémy se štítnou žlázou

Knedlík v krku a štítná žláza se často spojují. Může docházet ke zvětšení štítné žlázy, která začíná tlačit na orgány, které jsou okolo a vy tak cítíte v krku nepříjemné pocity, můžete mít problémy s polykáním a podobně.

Rakovina

Ač na první pohled banální knedlík v krku může někdy souviset s nádorem štítné žlázy, hrtanu nebo hlasivek. Samozřejmě se ihned neděste, knedlík v krku a rakovina mezi sebou nemají automaticky rovnítko. Pokud vás však trápí problémy s polykáním a již zmíněný knedlík delší dobu a nepolevuje, vyhledejte lékaře.

Jak tento problém léčit?

Co se samotné léčby týče, je to velmi individuální, pro správný postup je nutno zjistit příčinu. Ve většině případů se léčba knedlíku v krku soustřeďuje na podávání příslušných léků a to v případě angíny, zánětu mandlí a podobně. Co pomáhá na knedlík v krku? Jde-li o psychickou příčinu, může pomoci meditace, bylinné čaje, sirupy, pastilky na uvolnění krku a další babské rady na knedlík v krku. Někdo může pocítit knedlík v krku při změně teplot – z chladu do tepla, průvan, klimatizace a podobně. Knedlík v krku od páteře? Možná to je zvláštní, ale souvislost to mít může, protože mezi čtvrtým a šestým obratlem se objevují nervy, které jsou napojené na krk, nos, jícen a hlasivky.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno