BMI kalkulačka: Výpočet indexu tělesné hmotnosti

Téměř každý, kdo někdy uvažoval o hubnutí, nebo se více zajímá o své zdraví, už někdy slyšel o BMI indexu a ani BMI kalkulačka mu není cizí. Co je tedy BMI a tato kalkulačka zač? Co nám může sdělit a jakým způsobem se index počítá? To od nás nyní dozvíte.

Co je BMI?

BMI je anglickou zkratkou pro body mass index neboli index tělesné hmotnosti. Pro jeho základní výpočet je třeba znát pouze výšku a hmotnost. Samotný index jako takový je bezrozměrné číslo (správně by měl mít jednotku kg na metr čtvereční, ale nepoužívá se). Tento index má představovat základní zhodnocení, zda je vaše hmotnost v normě a koresponduje s vaším tělem. Výsledek by se však vždy měl brát jako orientační. Pomocí BMI si tak můžete spočítat svou ideální váhu, některé kalkulačky vám ji sdělí spolu s výsledkem

Vzorec

Podle čeho BMI kalkulačka počítá? Vzorec pro výpočet BMI vypadá takto: vezměte svoji hmotnost v kilogramech a vydělte ji vaší výškou v metrech na druhou. Tak dostanete snadný výpočet svého vlastního BMI.

Rozmezí

Pro BMI existuje samozřejmě také tabulková klasifikace, podle které se můžete přibližně orientovat.

Do 20

Podváha typická pro modelky, jedná se však o stav, který mohou provázet velmi vážná zdravotní rizika, proto se mu zdravý a rozumný člověk snaží vyhnout. Přidání pár kilogramů na váze tělo jistě vezme s povděkem.

20 – 25

Toto je ideální, vyvážený stav těla pro zdravý život. Není třeba nic upravovat ani měnit.

25 – 30

Mírná nadváha, která lehce navyšuje zdravotní rizika, ale není třeba se ještě příliš znepokojovat. Pro mírnou redukci a dosažení ideální váhy není třeba držet drastické, mnohdy nebezpečné diety. Stačí přidat pravidelný pohyb, nějaký rekreační sport, který vás bude bavit. Mnohdy stačí každodenní rychlé procházky po nejbližším lese.

30 – 40

Obezita, která již značí zvýšená zdravotní rizika a je potřeba jí věnovat pozornosti. Začněte vážně uvažovat o hubnutí, bude stačit i půl kilogramu týdně a uvidíte, že za pár měsíců se budete cítit lépe než doposud. Zde je již vhodná i změna stravování, omezit tučné a sladké výrobky a přidat ovoce, zeleninu a netučné verze vašich oblíbených jídel. Jestliže správnou výživu doplníte pravidelným pohybem, výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

40 a víc

Těžká obezita, se kterou jsou spojena velmi vysoká zdravotní rizika a se snížením váhy je potřeba začít co nejdříve. Je na místě od základů postupně změnit stravovací návyky a přidat častý pohyb, který by zaručil redukci váhy o kilogram za týden. U těžké obezity je žádoucí se o změně životosprávy poradit i se svým lékařem nebo dietologem.

Kde je problém?

O BMI kalkulačce se mezi dietology a odborníky vedou spory již dlouhá léta. Vzniká s ní totiž zásadní problém: ve své základní verzi nezohledňuje ani věk, ani pohlaví, a přestože už vznikly i lépe zařízené kalkulačky, které tyto funkce přidávají, stále to není ideální. Každý člověk je totiž svou postavou jedinečný a jeden vzorec nelze aplikovat na všechny. Nejnovější typy BMI kalkulaček počítají pomocí obvodu pasu a boků také typ vaší postavy a tím zjistí, jakým způsobem se vám tuk ukládá v těle. Toto se nazývá WHR index.

BMI má své využití například ve statistice. Pokud potřebujete zjistit, kolik procent dospělé populace v České republice trpí nadváhou, potom je BMI ideálním způsobem, jak se to dozvědět. Jestliže ale BMI aplikujete na konkrétního jedince, můžete zjistit, že je kvůli své obecnosti velice nespolehlivé. Svalová hmota váží více než tuk, proto se může stát, že aktivní sportovec, který má svalové hmoty hodně, může mít v BMI index 31, což odpovídá mírné obezitě. V jeho případě to však bude holý nesmysl. Stejný problém nastává i u staršího člověka v důchodu, který bude mít BMI například 24, tedy v rozmezí pro ideální váhu, a přitom může mít nadměrné množství tělesného tuku. Tělo se věkem fyzicky proměňuje a kalkulačku, která toto nezohledňuje, nelze ve spoustě případů brát vážně.

Podobný problém nastává i u dětí, ale pro ně se již používá jiná metoda hodnocení, tzv. BMI kalkulačka pro děti.

BMI kalkulačka pro děti

Tato kalkulačka se orientuje přímo na skupinu dětí a mladistvých od 2 do 20 let věku. Výpočet se provádí stejně, avšak výsledky se odlišně interpretují. Při hodnocení BMI se kromě věku a pohlaví dále ještě zohledňuje vztah ke zbytku populace stejně starých dětí, většinou za pomoci grafů. A proč se BMI dětí počítá odlišně? Jelikož u dětí se ideální, zdravá hmotnost mění s každým měsícem. Pro obě pohlaví se také ideální váha mění odlišnou rychlostí. I zde je ale dobré mít se na pozoru a hodnotit dítě zdravým, rozumným pohledem. Pokud máte dojem, že by mohlo skutečně mít nadváhu či by mohlo trpět obezitou, je na místě návštěva lékaře případně začlenění více pohybu do života dítěte.

Bazální metabolismus

U moderních BMI kalkulaček se nově vyskytují i pojmy jako je například bazální metabolismus. Ten také může být dílčím výsledkem výpočtu na kalkulačce. Bazální metabolismus tvoří zhruba 70% běžného denního výdeje energie a zahrnuje hlavně udržování základních životních funkcí. Pokud se tedy snažíte zhubnout tím, že omezujete množství přijatých kalorií, mějte se na pozoru. Neměli byste se dostat pod úroveň hodnoty bazálního metabolismu, maximálně na velice krátkou dobu, která by neměla přesáhnout pět dní. Kromě bazálního metabolismu dokáže vyspělejší kalkulačka spočítat i doporučený denní kalorický příjem, což je v překladu množství kalorií, při jejichž příjmu by se vaše váha neměla ani snižovat, ani zvyšovat. Číslo je dobré brát jako dlouhodobý průměr, konkrétní hodnoty pro každý den mohou mírně růst nebo kolísat.

Jestli se tedy rozhodnete BMI kalkulačku jako pomůcku využít, berte její výsledky s rezervou a střízlivě zohledněte svůj skutečný zdravotní stav. Je to nepochybné dobrá věc, která může vypomáhat statistice nebo zběžné orientaci, ale vaše zdraví a hodnota se kolem BMI indexu určitě netočí.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno