O palmovém oleji se v poslední době hodně mluví. Palmový olej má pozornost veřejnosti získal z důvodu jeho získávání – až 85 % produkce palmového oleje pochází z oblasti Malajsie a Indonésie. Tyto oblasti se snaží držet krok s neustálou rostoucí poptávkou a ekologické zájmy jdou tak stranou. Dochází k deforestaci i vymírání ohrožených druhů zvířat, odhaduje se, že například v případě sumatranského tygra je vymření tohoto druhu otázkou maximálně tří let. Pokud se nic nezmění. Co přesně je palmový olej, k čemu se využívá, v jakých výrobcích jej naleznete a jaké oleje jej mohou dobře nahradit?
Co je to palmový olej
Palmový olej se v posledních třiceti letech stal jedním z nejpožívanějších rostlinných produktů. Olej je přirozeně červeně zbarvený z důvodu vysokého obsahu beta-karotenů. Ty slouží k syntéze vitaminu A, který je zásadní antioxidant pro správnou funkci imunitního systému. Dále má i vysoký obsah vitamínu E, který pomáhá zpomalovat stárnutí a prokazatelně působí jako prevence proti nádorovému bujení. V potravinovém průmyslu se však palmový olej využívá nikoliv z důvodu jeho příznivých vlastností, ale kvůli jeho vysoké odolnosti vůči oxidaci. Popularita palmového oleje je způsobena tedy jeho delší trvanlivostí oproti máslu a jiným rostlinným olejům. Olejové palmy navíc produkují více rostlinného oleje na hektar půdy než jiné plodiny. Využívá se proto jako tuk na smažení, převážně ve fast-food restauracích, dále pak v různých sušenkách a v pečivu, u kterého je žádoucí dlouhodobá životnost. Největší výhodou palmového oleje je však jeho cena. Například slunečnicový olej má obdobné vlastnosti, jako olej palmový, nicméně společnosti volí variantu palmového oleje právě z důvodu jeho nízké ceny.
Škodlivé vlastnosti
Palmový olej může být i životu nebezpečný. V květnu Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) varoval, že znečišťující látky v palmovém oleji zvyšují potenciální zdravotní problémy. Panel EFSA zjistil, že hlavním problémem v oblasti rakoviny je přebytek glycidylových esterů mastných kyselin nebo GE, které se tvoří při zpracování potravin nebo při rafinaci palmového oleje při teplotách nad 393 Fahrenheita. Palmový olej je z velkého množství tuk, polovinu tvoří nasycené mastné kyseliny. Ty zvyšují cholesterol v krvi a ucpávají cévy. To je hrozbou převážně pro lidi s kardiovaskulárními problémy.
Dále je poměrně špatně stravitelný a z důvodu silné rafinace mu chybí i řada živin, které se v oleji přirozeně vyskytují. Studie publikovaná v roce 1999 poukazuje na to, že olej v oxidovaném stavu může ohrozit fyziologické a biochemické funkce těla. Výrobci potravin při zpracování využívají oxidovaný palmový olej pro různé účely. Nebezpečí oxidovaného palmového oleje zahrnují organotoxicitu srdce, ledvin, jater a plic, stejně jako reprodukční toxicitu, tvrdí výzkumníci. Navíc, poznamenávají, může oxidovaný palmový olej způsobit zvýšení volných mastných kyselin, fosfolipidů a cerebrosidů. Nahradit palmový olej jinou alternativou je tedy otázkou zdraví a, bereme-li v potaz způsob jeho získávání, otázkou etiky.
Kontroverze nad palmovým olejem
Kolik procent palmového oleje pochází z oblasti Malajsie a Indonésie je sporné. Některé statistiky uvádí kolem 85 %, jiné uvádí číslo kolem 87 %. Jisté však je, že je palmový olej nejpopulárnějším jedlým olejem a jeho spotřeba je nemalá. Produkce palmového oleje je navíc neuvěřitelně důležitá pro ekonomiku mnoha zemí, jako je právě například Malajsie. V roce 2009 zaměstnával vývoz palmového oleje více než půl milionu lidí a přispěl 7,5% HDP Malajsie. Světová tržní hodnota byla 65,73 miliard dolarů v roce 2015 a očekává se, že v roce 2021 dosáhne 92,84 miliardy dolarů. Vysoká poptávka i ekonomické výhody vedou tyto země k odlesňování a v mnohých případech i k nelegální těžbě dřeva. Ostatní rostlinné druhy musí ustoupit sázení palem, což má dramatický dopad na, již tak ohrožené, místní druhy, nejen ty rostlinné. Příkladem mohou být téměř zaniklí oragutani ze Sumatranu, jejichž biotop je primární oblastí těžby.
Palmový olej je prostě všude
V šampónu, v rtěnce, v margarínu, ve zmrzlině. I když zrovna palmový olej nevyužíváte při vaření, neznamená to, že by se u vás doma nenacházel a že byste jej nejedli, popřípadě s ním nějakým jiným způsobem nepřicházeli do styku. Až polovina balených produktů v supermarketu jej obsahuje.
Kde a proč se palmový olej vyskytuje? Nalezneme jej i ve výrobcích, kde bychom to úplně nečekali. V kosmetickém průmyslu se palmový olej nachází v rtěnkách, neboť dobře drží barvu, neroztaví se při vysokých teplotách, umožňuje snadné nanášení a je prakticky bez chuti. V kondicionérech palmový olej pomáhá obnovit přírodní oleje vlasů, které většina šampónů odstraňuje. Ve zmrzlinách palmový olej zajišťuje krémovou strukturu. Instantní nudle tvoří dokonce z 20 % hmotnosti palmový olej – používá se k předvaření nudlí, takže vše, co při následné přípravě musíme udělat, je přidat horkou vodu.
Nejčastěji je palmový olej zastoupen v potravinářském průmyslu, hlavně v čokoládových výrobcích. Nalezneme jej v čokoládové pomazánce Nutella, v tabulkách čokolády (Orion, Studentská pečeť), v čokoládových bonbónech (lentilky, M&M’s), tyčinkách (Mars, Snickers) a bonboniérách. Nachází se i v mnoha sušenkách, v cereáliích, v křupkách i chipsech. Pokud se rozhodnete konzumaci palmového oleje omezit, vždy věnujte pozornost etiketám výrobků. Palmový olej se může schovávat pod označením jako je:
- rostlinný olej či rostlinný tuk
- olej z palmových jader
- palmitát, palmolein
- glyceryl
- stearát
- kyselina stearová
- Elaeis Guineensis
- kyselina palmitová
- palmitoyl-oxostearamid
- Laurylsulfát sodný
- kernelát sodný
- karmelát sodný
- hydratované palmitové glyceridy
- ethylpalmitát
- oktylpalmitát
- Palmitylalkohol
Alternativy k palmovému oleji
Zmírněním škod způsobených produkcí palmového oleje a hledáním vhodných alternativ se věnuje v současnosti mnoho společností i vlád. Zatímco kulatý stůl o udržitelném palmovém oleji vytvořil a zavedl pokyny pro omezení množství odlesňování způsobeného v dodavatelských řetězcích z palmového oleje, existuje ještě dlouhá cesta, než se tyto metody zavedou a začnou být účinné. Někteří odborníci jsou přesvědčeni, že výměnou palmového oleje za jiný rostlinný olej bychom pouze přesunuli problém odlesňování a poškození životního prostředí do dalších oblastí.
Nicméně to nyní konečně vypadá, že se našla udržitelná alternativa k palmovému oleji! Vědci z univerzity v Bathu vyvinuli způsob, jak chemicky připravit olejnaté kvasinky, které napodobují nejžádanější vlastnosti palmového oleje. Pomocí kvasnice Metschnikowia pulcherrima, která je historicky používaná v jihoafrickém vinařském průmyslu, vědci věří, že mohou vyvinout opravdu všestrannou alternativu k palmovému oleji, která je však ohleduplná k planetě.
Na rozdíl od palmových rostlin, které je třeba pěstovat ve specifickém klimatu a které zabírají tuny půdy, mohou tyto kvasinky pěstovat tím, že jsou krmeny jakoukoli formou organické suroviny.
Vývoj této alternativy má však ještě stále před sebou dlouhou cestu. Při současných sazbách stojí využití kvasinek asi o 400 dolarů na tunu více než využití palmového oleje. Vědci však věří, že navození ekonomické životaschopnosti kvasinek je otázkou následujících tří nebo čtyř let!
Závěrečné shrnutí
Palmový olej patří mezi komoditu, nad kterou panuje velká vlna nevole a kontroverze. Jeho škodlivé vlastnosti jsou rozhodně k zamyšlení, nicméně e v dnešní době nalézt vůbec nějakou potravinu, která by člověku, po detailním rozebrání na jednotlivé složky, alespoň trochu neškodila. Škodí-li palmový olej člověku nebo ne je otázkou. Škodí-li planetě? Tam už je odpověď jasná. Škodí. Vyhnout se palmovému oleji a nepodporovat toto ničení planety není jednoduché. Je totiž až ve velkém množství výrobků. Ale zajímat se o původ využitého palmového oleje a zvolit při výběru výrobku variantu, která využívá olej z certifikovaných oblastí – to je něco co je v silách každého z nás. Je to, bereme-li v potaz enormní spotřebu palmového oleje, detail, drobná snaha o zlepšení. Avšak nezapomínejme, že detaily dělají celek.