Hypermangan – krystalická sůl černofialové barvy

Drobné černo – fialové krystalky, které jsou velmi dobře rozpustné ve vodě. To je hypermangan nebo manganistan draselný. Když dáte tyto krystalky do vody, rychle se rozpustí a zanechávají vodu zbarvenou, nejčastěji růžovofialově nebo tmavofialově. Barva závisí na tom, jak velká je koncentrace. Název hypermangan pro mnohé může působit zvláštně, jako nějaký druh léku nebo léčiva. A nejsme daleko od pravdy, je to volně prodejný lék, který napomáhá mnoha problémům a onemocněním.

Co je to hypermangan?

Hypermangan je krystalická lesklá sůl, který má černofialovou barvu. Velmi dobře se rozpouští ve vodě a následně tvoří roztok, který může pomoci v mnoha nemocech či problémech. Používá se velmi často jako antiseptikum, pomáhá proti ekzémům a plísním na nohou. Na pokožce občas může zanechat hnědé skvrny, které však nejsou trvalého charakteru a mizí obvykle do dvou dnů. Odstranit je lze poměrně jednoduše octem. Dobře vysušuje a již kvůli zbarvení pokožky je nutno jej používat opatrně. Může obarvit také oblečení. Sám o sobě je hypermangan jedovatý, je nutno jej využívat ve formě slabého roztoku, smíchaného s vodou. V žádném případě se neužívá vnitřně.

Použití hypermanganu

Manganistan draselný neboli hypermangan se používá k desinfekčním účelům. Často se používá také při výrobě deodorantů a parfémovaných přípravků. Je-li v surovém stavu, pak je bez zápachu. Využít jej můžete na čištění ran, jako antiseptikum, na kožní infekce, na plísňové infekce nebo také ve chvíli, kdy se u vás objeví alergie na barvení vlasů. To však jsou jen některá možná použití. Kde dále jej můžete využít?

Hypermangan roztok priprava
Hypermangan má fialovou barvu a široké použití.

Hypermangan na nohy

Hypermangan je skvělým pomocníkem při problémech s nohami, zejména s plísněmi nohou. Jestliže trpíte plísní nebo jste se vrátili z bazénu, kde snadno můžete chytit nepříjemné mykózy a podobně, pak vyzkoušejte manganovou koupel pro nohy. Ve vodě rozpusťte pár zrnek hypermanganu, voda by měla být růžová. Ponořte nohy na deset minut do tohoto roztoku, otřete je ručníkem a použijte hydratační krém.

Hypermangan desinfekce

Hypermangan je velmi dobrý jako desinfekce. Skvělý je jako kloktadlo při silné bolesti v krku. Některé země jej používají k očištění ovoce. Pro správnou desinfekci se musí využívat ideální dávkování a ředění, tedy jedno zrníčko hypermanganu rozpustíte ve čtvrt litru vlažné vody. To je ideální kloktadlo. Používejte však maximálně třikrát denně po dobu jednoho týdne.

Neštovice

Na neštovice zabírá velká spousta věcí, někteří využívají heřmánek a jiní zase ovesné koupele. Na zmírnění potíží u neštovic je možno využít také hypermanganové obklady nebo velmi zředěné hypermanganové koupele. Kůži následně hydratujte a to i po odloupnutí stroupků.

Kvasinky

Kvasinkové infekce jsou velmi nepříjemné, bohužel však častější, než si lidé myslí. Mohou být použity moderní léky, které jsou k dostání v lékárnách, ale také můžete použít jiné prostředky. Například hypermangan. Připravit si můžete jednoduchou hypermanganovou sedací koupel, která vám pomůže kvasinky odstranit.

Afty

Malé, nepříjemné, velmi bolestivé vřídky, které vám mohou způsobit řadu nepříjemností. Brání obyčejnému polykání slin, pití nebo jídlu. Najdete je uvnitř dutiny ústní, v krku a na jazyku. Na afty mohou pomoci také proplachy slabým roztokem hypermanganu. Přesný poměr vám mohou poradit v lékárně.

Těhotenství

Hypermangan pomáhá bojovat s mykózami a plísňovými infekcemi. Ty se stávají během těhotenství problémem. Mohou se projevovat pálením v oblasti genitálií nebo také jejich svěděním. Hypermangan pomůže tyto obtíže zmírnit. Využijte jej ve formě roztoku.

Kde koupit hypermangan?

Pozor, je nutné jej využívat ve velmi zředěné formě, protože je silný. Při vysoké koncentraci může způsobovat popáleniny, které je nutno poté dále řešit. Někdy mohou i silně zředěné roztoky způsobovat podráždění pokožky, zejména u těch jedinců, kteří mají citlivou pokožku. Je vždycky dobré jej kupovat v lékárně, kde vám lékárník vysvětlí také to, jak jej správně používat, čemu se vyhnout a podobně. Cena bývá závislá na hmotnosti a také na tom, v jaké lékárně si jej pořídíte. Obvykle je to od 300,- nahoru.

Kouple z hypermanganu

Při přípravě koupele dejte velký pozor na koncentraci i samotné ředění. Vždy používejte rukavice, když saháte na krystalky. Jednodušší je použití hypermanganu v tabletách. Vždy se raději poraďte na konkrétní koupel a konkrétní problém s lékárníkem, který zná přesnou koncentraci a poradí vám s ředěním. Jinak se můžete taky hezky popálit.

6 Komentáře

  1. Nebojte se hnědého zabarvení pokožky po použití hypermanganu. Toto zabarvení okamžitě zmizí opláchnutím v slabším roztoku dvojsiřičitanu, také pyrosiřičitanu draselného. (kaliummetabisulfit) Ten se používá k síření vinných sudů a je k dostání v drogerii, nebo u vinařů. Je zcela bezpečný, ale pozor na otevřené rány!

  2. Před otěhotněním jsem užívala wobenzym, poněvadž se mi to chronicky vracelo. V kombinaci s čípky mi to celkem pomáhalo. NIcméně v těhotenství už jsem takto postupovat nemohla a hypermangan byla má největší spása! Doporučuje se i při potížích se záněty močového měchýře.

  3. V těhotenství se má minimalizovat užívání jákýchkoliv léků. Mykózu v těhotenství je vždy nutné konzultovat s vaší porodní asistentkou či gynekologem, ke kterému žena dochází.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno