Řezavá bolest v ústech, objeví se vřídek a na pár dnů máte o zábavu postaráno. Budou za tím afty! Na lidi do třiceti let, kteří mohou mít slabší imunitu, afty útočí jako supi. Že na ně dokonce trpíte pravidelně a znepříjemňují vám život? Existuje spousta způsobů, jak s nimi bojovat.
Malí černí pasažéři
Afty patří mezi nejčastější zánětlivá onemocnění dutiny ústní. Na afty trpí ně až čtvrtina populace, z toho náchylnější jsou lidé mladší třiceti let a zejména ženy. Ty na ně podle výzkumů nejčastěji trpí před menstruací.
Afty jsou malé vřídky bělavé až žlutavé barvy ohraničené rudým lemováním. Mohou být různých velikostí, od maličké tečky s průměrem méně než 10 milimetrů až po vřed s průměrem půl centimetru. Afty se objevují v „měkkých“ částech dutiny ústní, tedy na tvářích, jazyce, na vnitřní straně rtů, pod jazykem a podobně. Na tvrdých zrohovatělých částech jako je patro a dásně afty obvykle nenacházíme.
Jak se tvoří?
Že se nám tvoří afty, můžeme vycítit sami i den před naběhnutím vřídků – postižená místa jsou citlivá, anebo bolestivá a potažená bílým povlakem. Tu zabolí při skousnutí, tu při polykání, přes noc se bolest může zhoršit a zánět se rozvine v trvalé pobolívání, obzvlášť během pití nebo mluvení. Postupem času se bílý povrch mění na vřídek, který vzhledově připomíná malý kráter v tkáni. Okolí mezitím napuchá a rudne a nakonec se v puse objeví afty.
Pacienti, kteří obtížemi trpí pravidelně, dokážou rozpoznat afty i jeden až tři dny předtím, než se skutečně objeví. Sliznice je nemusí ani bolet, ale podle tlaku a pocitu otoku v postiženém místě dokáží rozpoznat blížící se trable.
Větší afty jsou problematické silnou řezavou bolestí, která může v některých případech (podle umístění vřídků) znemožňovat konzumaci nápojů a potravin. Toto riziko je zásadní zejména u dětí – pokud by dítě v důsledku bolesti aft v puse přestalo přijímat tekutiny, velmi rychle může dojít k dehydrataci.
Příčina
Na rozdíl od oparu, u nějž je virová nákaza daná, příčina vzniku aft nebyla dodnes přesně určena. Výzkumy se zabývají studiemi týkajícími se hladiny vitamínů., nedostatku železa a kyselin v těle, ovšem o zapojení autoimunních procesů stále nemají lékaři úplně jasno. Ukázalo se totiž, že používat doplňky stravy nebo multivitaminové prostředky na afty jako prevence není účinné, tudíž cesta tudy pravděpodobně nevede.
Náchylost hraje roli
Vzhledem k náchylnosti mladých k tomuto onemocnění (každý správný vysokoškolák trpí na afty během zkouškového období nebo přijímacích zkoušek, studenti středních škol se s nimi zase potýkají krátce před maturitou) pracují lékaři s variantou, že afty způsobuje zvýšená míra stresu, ale uvažuje se i o genetických dispozicích a alergických reakcích. Mezi pacienty s opakujícím se výskytem aft patří hodně lidí s různými chorobami, jako je Crohnova choroba nebo celiakie.
Mnoho lidí je přesvědčeno, že jim afty vyvolává podráždění sliznice nějakou konkrétní potravinou, případně jenom kontaktem s kyselým, slaným nebo pálivým pokrmem. Často jmenován bývá třeba ananas, po konzumaci které se objeví afty v puse.
Jak již bylo řečeno, mnoho žen trpí na afty v období menstruace, kde mohou hrát zásadní roli výkyvy hladiny hormonů a opět také stres, se kterým má mnoho žen menstruační nálady spojené.
Poranění a afty
Další z možností, jak afty vznikají, je poranění sliznice, která se zanítí jako následek mikro trhlinky. Způsobů, jakými si ústa můžete poranit, je skutečně mnoho – od pojídání chipsů, které vám mohou okraji poškrábat tváře, přes zuřivé čištění zubů, kdy se sami poraníte kartáčkem, nebo přikousnutím, až po špatně sedící zubní protézu, která vám ústa mechanicky odře.
Afty se v puse mohou objevit i z mnoha jiných důvodu, které zatím nebyly medicínou dostatečně osvětleny, neexistuje proti nim tedy účinná prevence. Pokud na afty v puse trpíte, můžete se svým lékařem zkoušet pátrat po vlivech, které je spouští, dokonalého odstranění se však pravděpodobně nedočkáte. Můžete ale najít nejúčinnější léčbu, jak afty v puse co nejdříve odsranit.
Léčba
Běžné afty průměrné velikosti po pár dnech odezní samy a vy si vystačíte jen s odvarem z heřmánku, vynecháním pálivých jídel a doplněním vitamínů, které stav vašich úst mohou rovněž velmi zlepšit.
K lékaři je ovšem potřeba se vydat, když:
- vám afty zabraňují kvůli bolesti přijímat dostatečné množství tekutin
- máte mnoho aft současně a způsobují silné bolesti
- afty řežou natolik, že vám naběhne horečka
- afty přetrvávají v ústech déle než tři týdny
Vydejte se k lékaři
Pokud splňujete byť jediný z těchto varovných signálů, neměli byste váhat a vyrazit za doktorem, který vám předepíše správnou léčbu a bude váš stav společně s vámi monitorovat. Nejlépe si s afty bude vědět rady stomatolog, ovšem pokud není z nějakého důvodu k dispozici, i na pohotovosti si s vámi hbitě poradí. Návštěvu lékaře není nutné uspěchat hned první den po objevení příznaků, ovšem pokud by vás afty ani po dvaceti dnech neopustily, pak neotálejte – ve výjimečných případech mohou být afty i symptomem rakoviny.
U lékaře se pravděpodobně setkáte s předpisem na lokální anestetika ve formě gelů, mastí nebo vodiček, které budete aplikovat na afty. Problémem aft, na rozdíl třeba od oparů, je jejich neznámá příčina, a také fakt, že sliny omývající dutinu ústní dokáží léčivé prostředky snadno odplavit a díky tomu komplikovat hojení.
Dnes už ale seženete na trhu velké množství zlepšováků – gely, které díky speciálním složkám přilnou k povrchu tkáně a obalí vřídky ochrannou vrstvou, která nepropustí žádné vnější vlivy k ohnisku bolesti. Vy se díky tomu můžete bez obav dostatečně najíst a napít, ovšem musíte ale počítat s možnou dočasnou ztrátou chuti jako daní z této úlevy.
Babské rady
Co si počít, když vás postihne akutní bolest a je zrovna sobota večer, nebo jiná doba, kdy lékař zrovna není v dosahu? Člověk si s afty může poradit i sám, pokud nejsou natolik velké a bolestivé, aby vyžadovaly návštěvu lékaře.
-
Led
Cucat kostku ledu vám pomůže při nejhorší řezavé bolesti – dásně a celá ústa se chladem umrtví a bolest dočasně ustoupí, stejně jako kdybyste si ledovali podrážděné dásně nebo bolavý zub. Úleva po dobu cucání je neoddiskutovatelná a účinek může přetrvávat ještě několik (i desítek) minut. Příčinu však tato metoda neřeší, stejně tak jako se nejedná o efektivní léčbu.
-
Heřmánek
Odvar z heřmánku, kterým si budete kloktat ústa, případně ho pít jako klasický heřmánkový čaj, nemůže nic zkazit. Heřmánek uklidňuje, mírní bolesti a působí protizánětlivě. Pokud proceduru s vypláchnutím úst zopakujete minimálně dvakrát denně, můžete v případě pouze „průměrných“ aft cítit hned první den úlevu. Pomáhá také přikládání vylouhovaných čajových sáčků na postižené oblasti v ústech – heřmánek má zklidňující účinek, proto napomáhá hojení. S aftami o obrovském průměru, obzvlášť pokud jich máte hned několik, ale zázraky nesvede.
-
Solný roztok
Na malou skleničku teplé vody použijte půl lžičky soli, kterou rozpustíte a rozmícháte. Kloktáním solného roztoku dvakrát denně pomůžete vyhojení aft a zkrátíte tak podstatně dobu léčby. Solný roztok všeobecně funguje velmi dobře na drobná poranění a oděrky sliznice uvnitř dutiny ústní a brání tvorbě a případně rzvoji dalšího zánětu.
-
Hygiena
Jakmile začínáte léčit afty, nebo cítíte, že se vám začínají tvořit, najeďte na nejhygieničtější režim, jaký jste kdy měli. Pořiďte si měkký zubní kartáček, abyste si oděrky zbytečně ještě nerozšiřovaly a nepřidávali nové a čistěte zuby co nejsvědomitěji. Pokud se chcete hodně snažit, vyplachujte si kromě klasické ústní hygieny ještě po jídle pusu ústní vodou. Špatně vyčištěné zuby, případně rovnou vynechávání čištění, zanáší ústa plakem, mikroorganismy cestují, zánět může vesele bujet a doba hojení bude podstatně delší, než kdybyste se o svá ústa vzorně starali.
-
Pomoc z lékárny
V lékárně seženete desítky přípravků na afty, některé na přírodní, některé na jiné bázi. Vybírat můžete z vodiček, znecitlivujících sprejů, gelů a jiných pomůcek. Co se účinnosti týče, většina poskytuje úlevu od bolesti, při dlouhodobějším užívání vám během několika dnů může pomoci afty překonat úplně.
-
Kořeněná abstinence
Po dobu léčby aft se vyhněte ostrým a kořeněným jídlům. Kromě pepře a chilli obloukem obejděte i kyselá a dráždivá jídla, jako zelenina a ovoce – zejména citrusy, papriky nebo rajčata. Ani pití kávy léčbě aft nepomáhá a už vůbec ne žvýkání tabáku nebo kouření. Obojí může podráždit sliznici a tím znesnadňovat léčbu. Nemusíte být ani nijak závislý kuřák, ale pokud si během léčby aft dáte jednu nebo dvě cigarety s přáteli v hospodě či na večírku, můžete počítat s tím, že druhý den ráno vám bude podstatně hůře a bolesti, kterých jste se tak pracně zbavili, se vám vrátí jako mávnutím kouzleného proutku.
-
Horkost
Po dobu léčení aft se vyhněte konzumaci příliš horkých nápojů a čaje či kávu si raději dopřejte studené, nebo alespoň vlažné. Podrážděná sliznice totiž na teplo špatně reaguje, horko navíc podporuje rozvoj zánětu – pitím horkých nápojů tak rušíte efekt cucání kostek, které měly poraněnou tkáň spíše stáhnout.
-
Jogurty
Jestli to neděláte pravidelně, pak pokud trpíte na afty, určitě začněte – zařaďte do svého jídelníčku probiotické jogurty, které obsahují mléčné bakterie. Správný přísun těchto bakterií pomůže prostředí ve vašich ústech vrátit do rovnováhy a uspíší tím zahojení aft.
-
Lékořice
Některé z výzkumů prokázaly, že citlivost a bolestivost postižených míst může snížit žvýkání lékořice. Ta nejen, že uleví od bolesti, ale může také zkrátit dobu hojení. Stavte se tedy po cestě z práce v supermarketu a zkuste tento jednoduchý trik co nejdříve.
-
Med
Pokud vyzkoušíte jiné tipy z nabídky a neosvědčí se, máte na výběr ještě potírání aft medem, který pomáhá s léčbou a vaše utrpení se tak díky němu výrazně zkrátí. Med vám pokryje postižené místo příjemným hřejivým pocitem a nebude Navíc si i pochutnáte!
Prevence
Jelikož není přesně jisté, z jakého důvodu se afty tvoří, je velmi těžké proti nim preventivně bojovat. Základem je správná péče o dutinu ústní, která zabrání množení mikroorganismů, kteří by mohli poškozovat sliznici. Paraziti, kteří putují po vaší puse, totiž mohou narušovat tkáň, nebo být skvělou půdou pro rozvoj zánětu, který do pronikne do sliznice bez jejich přičinění.
Imunitní systém musíte hýčkat
Důležité je také dávat si pozor na imunitu a střežit svůj obranný imunitní systém, neboť všechny zánětlivé onemocnění to mají v těle podstatně jednodušší, jakmile je člověk oslabený. Důležité je tedy mít správnou životosprávu, dostatek spánku a vyhýbat se dlouhodobým stresům.
Lékaři obvykle doporučují zásobit se vitamíny podporujícími imunitu, tedy vitaminem C a vitaminem B, který sežene jako B-komplex společně s kyselinou listovou. Tyto doplňky pomáhají tělu nejen ubránit se, ale i bojovat se zánětem ve chvíli, kdy už je pozdě a afty propukly. Drobná poranění v ústech bývají navíc prvním příznakem, že má tělo vitamínu B nedostatek.
Pozor na mechanické poranění
Zásadní je i zabránit mechanickému poškození „měkkých tkání“ v ústech, tedy nekousat si žádné části na vnitřní straně tváří, nekouřit cigarety a vyhnout se dráždivým potravinám případně čisticím prostředkům, které by mohli při kontaktu se sliznicí zavinit poranění. Buďte tedy vždy opatrní na otírání si pusy rukou, pokud pracujete s chemikáliemi, myjte si pravidelně ruce před jídlem a při příchodu domů z venku, abyste zabránili nechtěné konzumaci bakterií, které na vás mohly naskákat v autobuse, tramvaji, ze zábradlí na schodištích a z dalších míst, kde se denně dotýká velké množství lidí s nemytýma rukama.
Afty.Jsou pro mne již desetiletou hrozbou. Ještě se nenašel nikdo, kdo by dokázal pomoci nebo poradit s efektem. Nic nepomáhá a jsou již u mne na denním pořádku, Od doby, kdy mi zubní lékař začal spravovat zuby. Prošla jsem vyšetřeními, ale výsledek žádný. Jsem nucena s tímto problémem zřejmě žít napořád.