Mýty o sexu po padesátce: Sexuální apetit je po menopauze větší

Sex nebo chcete-li milování, patří do každého správného a zdravého vztahu. Jde o naprosto běžnou věc. S věkem se intenzita a chuť na sex mění. Objevují se první zdravotní problémy, únava, běžné starosti a sex se může stát běžnou rutinou. Jak je to se sexem po padesátce?

Mylné představy a mýty

Sex po padesátce je obklopen běžnými mýty a mylnými představami, které mohou často lidi znejistět. Po padesátce se mohou objevovat různé problémy, které však s těmito mýty mnohdy nesouvisí. Podívejte se, které mýty jsou časté a jak je to s jejich pravdivostí. Sex po padesátce může být stejně dobrý, jako třeba po třicítce.

Mýtus: V určitém věku lidé jeví menší zájem o sex

Jak je to ve skutečnosti?

Neexistuje žádná věková hranice pro sexualitu. Lidé, kteří mají padesát, mohou mít stejný zájem o sex jako lidé, kteří mají třicet let. Je však pravdou, že pro lidi starší padesát let sexuální spokojenost závisí spíše na celkové kvalitě vztahu, než je tomu u mladších párů. A National Council on Aging uvádí, že 74% mužů a 70% žen ve věku šedesát a více let, kteří mají pravidelný pohlavní styk, považují sexuální život za uspokojivější, než tomu bylo, když měli čtyřicet.

Mýtus: Jak muži stárnou, ztrácejí schopnost erekce.

Jak je to ve skutečnosti?

Stárnutí samo o sobě není příčinou erektilní dysfunkce. Snížení hladiny hormonů může tyto změny způsobovat. Muži v tomto ohledu budou potřebovat víc fyzické stimulace, aby se dostavilo vzrušení. Erekce nemusí být tak pevná, jako to mu bylo kdysi – to však neznamená, že sex není příjemný. Muž ve věku pětadvaceti let čeká na svou druhou erekci pár minut, muž po padesátce bude čekat déle, možná i několik hodin.

Mýtus: Emociální a psychologické faktory jsou zodpovědné za to, že žena ve středním věku nejeví o sex zájem.

Jak je to ve skutečnosti?

Fyzické faktory mohou hrát ještě větší roku. Hormonální změny v menopauze mohou ovlivnit ženskou sexualitu a touhou po sexu. Nízká hladina estrogenu může způsobit vaginální suchost, což způsobuje nepříjemné pocity během sexu. U některých žen může také nižší hladina testosteronu znamenat nedostatek energie a celkově menší chuť na pohlavní styk. Po menopauze mají ženy zvýšený zájem o sex, často je to kvůli posunutí poměru testosteronu k estrogenu a progesteronu.

Mýtus: Když žena stárne, ztrácí schopnost mít orgasmy.

Jak je to ve skutečnosti?

Mnoho žen nalézá zvýšený sexuální apetit po menopauze a to včetně častějších či intenzivnějších orgasmů.

Mýtus: Masturbace snižuje schopnost sexu s partnerem.

Jak je to ve skutečnosti?

Masturbace může zvýšit sexuální potěšení s partnerem i bez něj. U žen je dobré udržovat vaginální tkáně vlhké a elastické, zvyšuje se tak hladina hormonů. U mužů se zase doporučuje udržovat erekci.

Mýtus: Neschopnost mužů dosáhnout erekce je s největší pravděpodobností výsledkem emočního problému.

Jak je to ve skutečnosti?

Ve skutečnosti jsou to příčiny fyzické, například problémy s oběhem, poruchy prostaty a vedlejší účinky, které jsou spojené s léky na předpis. To představuje až 85% erektilních problémů.

Mýtus: Páry v tomto věku, které nemají pravidelný sex, ztratily zájem o sex nebo o sebe navzájem.

Jak je to ve skutečnosti?

Nemají-li starší páry pravidelný sex, je to obyčejně proto, že jeden partner má nějaký zdravotní problém nebo onemocnění.

Sex se po letech mění

Je pravdou, že sex asi nebude úplně stejný ve dvaceti jako v padesáti. Změny jsou přirozenou součástí života, nemusí však být vždycky negativní. Jakmile žena prochází menopauzou, může se objevit opět nová síla a chuť na sex se zvýší. Muži naproti tomu jsou v důchodu, mají čas odpočívat. Páry tak na sebe mají víc času a tím pádem i víc času na společné aktivity a milování.

Ve středním věku poznáváte své tělo a také tělo partnera velmi důvěrně, takže zjišťujete, co se mu líbí a co naopak ne. Zbavujete se sexuálních zábran, jste si vzájemně bližší, což logicky vede k lepšímu sexu. Podobně jako sex je důležitá také emocionální stránka. Sex po 65 letech se může odehrávat sice méně často, ale zase mnozí tvrdí, že si jsou bližší, než kdykoliv předtím.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno