Kdy je nejlepší čas na pítí kávy? Ovlivňuje to hormon kortizol

Kdy pít kávu? Probudíte se a první co uděláte je, že v kuchyni napustíte vodu do konvice a vaříte si kávu? Bez své ranní dávky nejste schopni „normálně fungovat“ nebo vyjít z domu? Spousta lidí začíná svůj den šálkem lahodné a příjemné vonící kávy. Někteří si dokonce začátek svého dne den neumí představit bez své ranní kávy, jde už o takový rituál, určitou vzpruhu pro vaše tělo. 

Kofein může místo povzbuzení utlumovat

Ráno máme každý svůj rituál, někdo cvičí, jiný se doma nasnídá anebo si dopřeje rychlou sprchu. Povětšinou mají společné to, že brzy po probuzení pijí kávu. Je to přeci vzpruha pro tělo a ta se po ránu vždycky hodí, říkáte si? Není to tak, jak to vypadá, je dobré vědět, že pít kávu ihned po probuzení není až tak dobrý nápad, jak si mnozí myslí. I když má káva povzbuzující účinky, když jí budete pít ihned po probuzení, nepovzbuzuje, ale naopak utlumuje.

Vaše tělo si navíc může vůči kofeinu vytvořit odolnost. Podle studií to má souvislost s hladinou kortizolu v lidském těle. Kortizol je hormon, který je zodpovědný za to, že je člověk vzhůru a čilý. A nejvyšší hladina kortizolu se v těle objevuje okolo osmé až deváté hodiny ráno. Takže ve chvíli, kdy se chcete „nastartovat“ ranním šálkem kávy, je vaše tělo už „nastartováno“ přirozenou cestou. Kofein navíc tak paradoxně tlumí energii, což může mít i negativní dopad na lidské zdraví.

Co dokáže kofein?

Kofein je přirozenou součástí mnoha jedinců. Jsou-li unavení, automaticky sáhnou po šálku kávy. Kofein umí ovlivnit vnitřní hodiny a podpoří pozornost. Únava bude ta tam. Káva kromě jiného umí nastartovat metabolismus. Nedávné studie zase naznačují, že mírné pití kávy může prodlužovat život.

Kdy pít kávu?

Svůj život si bez kávy jednoduše nedovedete představit a minimálně dva šálky denně musíte vypít? Neznamená to, že se lahodného moku musíte vzdát, jen je dobré si určit, kdy je ideální doba na pití kávy. U většiny lidí vrcholí produkce kortizolu mezi 8:00 – 9:00, 12:00 – 13:00 a 17:30 – 18:30. V této době se tedy obecně nedoporučuje pít kávu na povzbuzení organismu. To se děje přirozeně. Ideální čas na pití kávy je tedy dopoledne v čase 9:30 – 11:30. Následně odpoledne si můžete šálek kávy dopřát v čase 13:30 – 17:00.

Pozor na večerní kávu. I když se vám podaří celkem bez problému usnout, nemusíte se kvalitně vyspat. Tělo je v takzvaném režimu pohotovosti, takže ten správný a kvalitní spánek se ne vždy dostaví. Kofeinová injekce energie se v těchto dobách nemine účinkem a bude působit na tom správném místě. Snažíte-li se udržet správnou produktivitu a podpořit svou energii během celého dne, dělejte to správně. V práci si můžete udělat přestávku na kávu kdykoliv, využijte toho a naplánujte si kávu ve správný čas!

Komentář

  1. Kterej debil Vám namluvil že si v práci mužu dát kávu kdykoliv? A o pití v časných ranních hodinách tam neni ani slovo. Vstanu ve 4 a v 6 už musím pracovat a kávu si dám v čase cca 5:00-5:30.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno