Mimoděložní těhotenství: Co je dobré o něm vědět?

Mimoděložní těhotenství je nepříjemný stav, který má bohužel jediné východisko a pozitivní pro nastávající maminky není. Když si potvrdíte těhotenství, ať už z různých příznaků, které na sobě pozorujete nebo z domácího těhotenského testu, zaplaví vás vlna štěstí a radosti. Miminko jste si partnerem přáli, takže se vám konečně splnil sen. Nadšeně voláte svému gynekologovi, objednáte se na první volný termín a pak už se těšíte na oficiální potvrzení gravidity. Jenže nemusí přijít dobré zprávy…

Co je to vlastně mimoděložní těhotenství?

Hovoří se o něm často, ale o co skutečně jde? Oplodněné vajíčko na své cestě nedorazilo až do dělohy, ale uhnízdilo se mimo. Nejčastěji nachází své útočiště v jednom z vejcovodů, v děložním hrdle, vaječníku nebo pobřišnici. Právě děloha je důležitou součástí při správném a bezproblémovém těhotenství. Mimoděložní těhotenství je nutno začít řešit, protože může budoucí maminku velmi vážně ohrožovat na životě.

Příčiny vzniku mimoděložního těhotenství:

      • Vrozeně dlouhé či málo pohyblivé vejcovody
      • Stav po zánětech vejcovodů
      • Stav po operacích vejcovodů
      • Chronické a opakující se infekce (nejčastěji sexuálně přenosné choroby)
      • Nitroděložní tělísko v těle
      • Endometrióza (výstelka dělohy se nachází i mimo ni)
      • Již prodělána mimoděložní těhotenství
      • Těhotenství po sterilizaci

Nejčastěji se mimoděložní těhotenství pozná podle vyšetření krve, přesněji tedy podle hladiny těhotenského hormonu HCG. V případě, že jde o tento případ, je nižší, než tomu bývá u klasického těhotenství. Samozřejmě je dobré provést další vyšetření, které tento problém buď potvrdí, nebo vyvrátí. Jde o vaginální vyšetření a také o ultrazvuk. Díky němu se ostatně může diagnostikovat embryo, tkáně, krevní sraženina nebo zduřelý vejcovod.

Jak se mimoděložní těhotenství projevuje?

Nejčastěji je to bolest. Bývá tupá a mnoho žen jí pociťuje v oblasti podbřišku, záleží na tom, ve kterém vejcovodu se oplodněné vajíčko ukryje. Během doby menstruace se objevuje lehké špinění nebo mírné krvácení. Bolest se postupem času zvyšuje a je nutno mimoděložní těhotenství řešit, protože jinak může být dokonce život ohrožující.

Jak jej léčit?

Jakmile se potvrdí, že jde o mimoděložní těhotenství je nutno začít okamžitě s léčbou. Nutná je hospitalizace a následně lékaři zvolí nejlepší možnou léčbu. Existují dvě metody, invazivní metoda a neinvazivní metoda. U nás se obvykle neinvazivní metoda nepraktikuje. Nejčastěji je to právě laparoskopicky, popřípadě velkou břišní operací, podle aktuálního stavu pacientky. Při operaci není nutno odstranit vejcovod, ale většinou lékařům nezbývá nic jiného, než jej odstranit. Jde o salpingektomii, tedy chirurgicky se odstraní vejcovod. Následně pacientku čeká rekonvalescence.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno