Asexualita: O co se vlastně jedná?

Pojem asexuální si lidé vykládají již odnepaměti různě, povětšinou však ne zcela správně, jeho význam je mnohdy jiný. Pro spoustu lidí je asexuální člověk, který je neupravený, postrádá nějaké to kouzlo, styl, mnohdy jsou tímto slovem označeny ženy, které muže nepřitahují, nemají žádné charisma, nedbají o sebe a podobně. Je to spíše hanlivé označení avšak s pravým významem slova nemá vůbec nic společného.

Přesný význam slova asexuální

Podle sexuologů je asexuální člověk nebo asexuál někdo, kdo má nulový zájem o sex či sexuální přitažlivost. Laicky řečeno je sex vůbec nezajímá, nikdy o něj neprojevili žádný zájem. Nikdo z lidí (ani muži, ani ženy) jej zkrátka nepřitahují, nejeví o ně v sexuální oblasti vůbec žádný zájem. Takový člověk navíc tento stav nijak neřeší, nemá potřebu to měnit, vůbec mu to nevadí.

Cítí se vlastně takto zcela spokojen, má často svůj svět a neřeší, že lidé okolo se párují, hovoří o sexu, řeší plození dětí, kdo je komu nevěrný, který herec je „naprosto k sežrání“ a podobně. Právě to, že jsou tito lidé, s tímto stavem spokojeni je odlišuje od těch, kteří trpí sexuálními poruchami. Máte ve svém okolí někoho, na koho výše napsané řádky sedí? Kdo neprojevuje zájem o jedno nebo druhé pohlaví? Někoho, kdo se začne tématu sex, sexuální vzplanutí zcela vyhýbat? Pak máte možná co dočinění s asexuálem.

Asexualita není jen černá nebo bílá

Základní výklad slova asexuální jsme výše popsali, ale samozřejmě nic není takové, jaké se na první pohled zdá. Existuje několik různých typů.

  • Graysexual – tito lidé zažívají příležitostnou sexuální přitažlivost a to nejčastěji tehdy, kdy se u nich nejdřív rozvine hluboká emoční vazba.
  • Placiosexual – tito lidé netouží prožít sexuální potěšení, ale mají touhu poskytnout druhému ono sexuální potěšení
  • Quoisexual – lidé, kteří nejsou schopni rozlišovat mezi sexuální a platonickou přitažlivostí či si nejsou jistí, zda jde o sexuální přitažlivost či nikoliv

Lidé jako všichni ostatní

Ač asexualitu mnozí nemusí plně a zcela chápat, tito lidé jsou v podstatě jako všichni ostatní. Mohou žít zcela běžně ve vztazích, mohou toužit po partnerovi či romantickém vztahu, kde se budou moci někomu svěřit, mít se o koho opřít a podobně. Určitým východiskem je vztah dvou asexuálů, kteří se v oblasti sexu plně chápou a mohou si vzájemně poskytnout vše, co potřebují a chtějí.

Někteří asexuální lidé zcela běžně masturbují, necítí jen sexuální přitažlivost. Jestliže jste neměli sex nebo jste bez sexu určitou dobu, nemusí to ihned znamenat, že jste asexuální. Takovýto krok se nazývá celibátem. Ač si říkáte, že takových lidí existuje jistě málo, není tomu tak. Podle studií z roku 2004, které proběhly v Journal of Sex Research je zhruba jedno procento populace, které nezažilo nikdy sexuální přitažlivost.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno