Atopickým ekzémem trpí přibližně 17% populace, jde o kožní zánět, který je nepříjemný. Může vás trápit již od dětství. Když se vám na těle objeví vyrážka, která začne hodně svědit, pak je několik verzí, co se vám stalo. Když se na těle začnou objevovat místa, která jsou nejen zarudlá, ale také mokvají nebo se dokonce odlupují, pak je to problém, který má často jedno jediné jméno. Atopický ekzém. Bývá alergického původu a důvodů, proč vlastně vzniká, je celá řada.
Chronické a zánětlivé onemocnění
Nejčastěji se objevuje u dětské populace, jde o celoživotní onemocnění, které je nutno správnou léčbou a životosprávou dostat pod kontrolu. Existují takzvaná klidná období, kdy se atopický ekzém moc nevyskytuje a „vzplanutí“, tedy období, kdy je ekzém velmi silný. Spousta lidí se bojí, že se od člověka, který má atopický ekzém, nějak nakazí. Nemusí se bát, tento ekzém není přenosný. Často se k tomuto ekzému připojuje astma, kopřivka, migréna, záněty a mnoho dalšího.
Příčiny vzniku atopického ekzému:
- Alergická reakce (nejčastěji na stravu, zvířata, nevhodný materiál oblečení)
- Stres
- Suchý vzduch
- Nadměrné pocení
- Životní prostředí
Léčba atopického ekzému
Když se objeví zarudlá místa a začnou mokvat, případně se odlupovat, pak je nutno navštívit lékaře. Ten provede sérii vyšetření a zjistí, co vám je. Pokud se potvrdí atopický ekzém, pak se k jeho léčbě využívají například zinková pasta, různé krémy nebo mastičky. Je-li ekzém v pokročilejší fázi, pak mohou být předepsány masti s kortikoidy. Právě kortikoidy umí velmi rychle ekzém uklidnit, protože mají protialergický a protizánětlivý účinek. Bohužel, kortikoidy mají také nežádoucí účinky.
Lékaři často doporučí podívat se blíže na stravu, pokud nevíte, co může způsobovat nebo doprovázet atopický ekzém, zkuste vynechat potraviny, které mohou být nějaké alergické, nejčastěji to jsou jahody, vejce, ořechy nebo třeba i čokoláda. Dbejte na to, aby se pokožka zbytečně nevysušovala, nepoužívejte parfémované produkty, sáhněte raději po bavlněných materiálech.
Bylinky a homeopatika
Někdy mohou pomoci mastičky s aloe vera, canabisu, heřmánku. Někdy můžete sáhnout také po homeopatických přípravcích, ty vám může doporučit přímo lékař nebo homeopat, podle míry atopického ekzému.
Co je dobré dodržovat:
- Raději se sprchujte a dbejte na správný výběr mýdla, mělo by být protialergické a nemělo by pokožku vysušovat
- Po každé sprše sáhněte po krému nebo mléku, pokožku natřete
- Atopickému ekzému pomáhá pobyt u moře nebo slunce
- Vyhněte se vlněným a umělým látkám, nejlepší je bavlna
- Perte v pracích prostředcích pro atopiky