Matcha: Co všechno tento čaj poskytuje tělu?

matcha tea čaj příprava
Matcha je zelený čaj, který získal popularitu a má skvělé účinky pro vaše zdraví.

Zelený japonský čaj, který v posledních letech získal na popularitě. Lidé se dozvěděli, co všechno umí a začali jej pít. Jeho popularita se stále zvedá, každým dnem, podobně jako kokosový olej. Tyto zdravé přírodní produkty mohou v mnoha ohledech pomoci. Jsou skvělé pro vaše zdraví,mohou být prevencí při některých onemocněních. Jasně zelená našlehaná hmota asi nebude pro některé působit vábně, ale když si uvědomíte, kolik přínosů má jeden šálek tohoto nápoje, pak si jej jistě občas dáte.

Co je to matcha?

Jde o japonský čaj, který patří mezi jedny z nejstarších odrůd japonských zelených čajů. Buddhistické ceremonie se bez něj neobejdou. Od klasického čaje se liší a to poměrně dost. Čím? Způsobem pěstování a také způsobem, jakým se připravuje. Jednotlivé čajové lístky se před sklizní nějakou dobu chrání před přímými slunečními paprsky a tak v sobě mají o to víc chlorofylu, než klasický čaj. Tyto sklizené lístky se poté rozemelou na prášek. Ten se pomalu přidá a vmíchá do horké vody a vzniká matcha čaj.

Co přináší vašemu zdraví?

 Na Dálném východě se využívá už přes 800 let a právemjde o jednu z nejsilnějších superpotravin na trhu. Zelený čaj obecně je pro lidské zdraví velmi prospěšný. A matcha čaj je ještě o třídu výš. Díky tomu, že obsahuje velké množství antioxidantů a živin umí cílit na vaše zdraví. Jen tak pro informaci, jeden šálek matcha čaje se rovná asi deseti šálkům čaje zeleného. Až tak dobře účinkuje! Jaké zdraví prospěšné složky matcha čaj obsahuje?

zelený čaj matcha
Matcha se připravuje pomocí speciální metličky, aby se čaj dobře rozpustil.

Zdraví prospěšné složky matcha čaje:

  • Antioxidanty
  • Chlorofyl
  • Aminokyseliny (L-theanine)
  • Katechiny

Proč pít matcha čaj?

 Ve světě se matchačaj pije opravdu hodně, je to trendy a spousta hollywoodských celebrit si jej dopřává v rámci diety nebo jako detoxikaci. Působí jako prevence před mnoha nemocemi, má skvělé účinky na pleť, působí proti stresu nebo nervozitě. Stane-li se matcha čaj vašim oblíbeným nápojem, připravte se na to, co to udělá s vaším zdravím a tělem. A jsou to změny pozitivní!

Spaluje kalorie

 Zelený čaj obecně umí ráno povzbudit vaše tělo ahlavně metabolismus. Matcha čajmá podobné účinky. Nastartuje a zrychlí metabolismus a tím pádem pomáhá přispalování přebytečného tělesného tuku. Samozřejmě hubnutí nepůjde bez úpravy stravy a pohybu, ale matcha je statným pomocníkem. A bez vedlejších účinků!

Detoxikuje tělo

Antioxidanty obsažené v čaji matcha napomáhají odstraňovat volné radikály a škodlivé látky, které se v něm mohou hromadit. Navíc také vysoký obsah chlorofylu má silné detoxikační účinky a mohou také z těla vypláchnout toxiny a těžké kovy.

Posílení imunitního systému

Katechiny obsažené v čaji mají antibiotické vlastnosti a ty mají za cíl podporovat celkové zdraví. Navíc také působí jako skvělá posila pro imunitní systém. A díky silné imunitě můžete lépe odolávat virům, bakteriím a bacilům.

Snížení hladiny cholesterolu

 Pravidelné pití matcha čaje může mít za následek snížení hladiny špatného (LDL) cholesterolu. K tomu navíc pomáhá zvyšovat hladinu dobrého (HDL) cholesterolu.

Pomáhá uklidňovat

Stres a nervozita jsou na denním pořádku? V práci to bez stresu nejde? Pak popíjejte matcha čaj! L-theanine napomáhá v mozku navodit pocit pohody, relaxace a dodává lepší náladu.

Jak si matcha čaj připravit?

 Dříve, než začnete matcha čaj připravovat doma, je nutno si jej pořídit vobchodech. Už samotný nákup je nesmírně důležitý, protože v obchodech najdete různé druhy, kvalitní i ty méně kvalitní. Nejlepší je pořídit si jej ve specializovaném krámku na čaje. Zde vás budou také informovat o původu čaje a mohou poradit pár tipů, jak si čaj připravit. Čaj můžete připravit dvěma způsoby. Tradičním způsobem a tím moderním.

 Tradiční způsob vyžaduje vodu o 65 stupních, misku abambusovou metličku. Do čajové misky nasypte dva gramy prášku matcha a zalijte vodou. Jedna porce se rovná 70 mililitrům vody a její teplota nesmí přesáhnout 70 stupňů. S pomoc bambusové metličky prášek rozšlehejte a čaj je připraven k pití.

 V moderním způsobu využijete šejkr a čaj můžetepopíjet i během horkých letních dní, kdy si připravíte studenou variantu. Do šejkru přidejte dva gramy prášku matcha ,tři decilitry vody a několik kapek limetky. Uzavřete a pořádně protřepejte. Následně je matcha čaj připraven ke konzumaci!

Matcha latté

Pokud máte rádi mléko, můžete si matchu připravit jako latté.

Ingredience:

  • 1 lžička matcha prášku
  • 1/4 hrnku horké vody
  • 1/2 hrnku mléka – klasického, mandlového nebo kokosového
  • dle chuti sirup na oslazení nebo med

Dejte si ohřívat vodu a vypněte ji těsně pod bodem varu. Nalijte do 1/4 hrnku a vsypejte matcha tak, aby se čaj dobře rozpustil. Přidejte teplé vyšlehané mléko např. z kávovaru nebo pokud nemáte, musíte šlehat ručně metličkou. Pokud chcete matcha latté osladit, přidejte už do mléka med nebo sirup dle chuti. Moc dobrý je kokosový sirup. Dobrou chuť.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno