Pokud se řekne „akné“ – každý si hned vybavíme ty nepříjemné boláky, které obtěžují obličeje hlavně dospívajících jedinců. Věděli jste ale, že existuje i takové akné, které prostě nejde vidět, a přitom dokáže svědit a znepříjemňovat život stejně tak, jako to „klasické“ akné?
Jak takové akné na uchu vypadá?
Ve své podstatě se jedná o takzvané „hluboké akné“, které je zakořeněno ve vaší pokožce – je tvořeno červenofialovými uzly, které jsou velice bolestivé. Ve většině případů na pokožce, či konkrétně v uchu vytvoří pouze malou bílou čepičku, kterou prostě nemáte šanci vymáčknout. A proto je jejich trvání dlouhodobější než u klasického akné, kterého nechtěný hnis jednoduše vymáčknete a pak už jen sledujete, jak se pupínek hojí a bezpečně mizí.
Proč tento typ akné vzniká?
Samozřejmostí je dlouhodobé znečištění pokožky v kombinaci s hormonálními změnami, kterými prochází každý z nás v pubertě. Nicméně, tohle není jediný důvod, proč se nám akné, ať už to klasické, či podkožní, vytváří. Na vině mohou být i léky, pokud je pravidelně užíváte.
Je to sice k nevíře, ale akné je také úzce spojeno s naší psychickou stránkou. Pokud není v pořádku, dokáže tělo takto prezentovat svou psychickou nespokojenost – ať je to na obličeji, v dekoltu či v uchu,je vlastně úplně jedno.
Akné v uchu? Neodkládejte léčbu!
Pravda, není to nejčastější místo pro vytvoření „beďara“, nicméně v případě, že jej zde objevíte, neměli byste otálet a začít hned něco dělat! Prvním krokem je vždy zjištění té správní příčiny a od toho odvození správné léčby.
Jaké jsou nejčastější příčiny akné v uších?
Nesprávná hygiena
Není radno podceňovat sílu „uchošťourů“ a používat je pravidelně. Přemíra mazu způsobí, že se v našem uchu hromadí maz – a to hlavně ten podkožní. Při každém sprchování nezapomeňte propláchnout uši proudem vody – samozřejmě ne silným, abyste si nepoškodili ušní bubínek či zvukovody.
Na vině jsou i vlasy!
Věřte nebo ne – i mastné vlasy dokážou ovlivnit pokožku natolik, že se vám vytvoří podkožní akné v uších. Na vlasech se usazují nečistoty a alergeny, které se dostanou prakticky kamkoli. Stačí, že svými vlasy jednou pohodíte, a všechny tyhle nežádoucí látky se dostanou nejenom do okolí, ale také hlavně do vašich uší.
Chřipka a nachlazení
Při oslabení tělesné schránky nemocí, jako je prosté nachlazení, jsou vaše dutiny náchylné k zanesení hleny a infekcí,které se „dere ven“ právě v podobě ušního akné. S infekcí jde ruku v ruce samozřejmě i zánět, který vytvoření tohoto nelítostného pupínku jenom podpoří – a problém je na světě!
Jaké jsou další příčiny tvorby pupínků v uších?
- hormonální změny
- stres a shon doma i v práci
- alergická reakce nejenom na použitou kosmetiku,ale i oblečení či vitaminové doplňky
- nevhodná strava – při dlouhodobé konzumaci špatné stravy začne tělo prostě „stávkovat“ a dávat takto najevo, že se mu „něco nelíbí“.
- projevy chronického onemocnění
Jak akné v uších léčit?
Když už se dostanete do fáze, že vás akné v uších bolí prostě pořád – a nejenom, když se ho dotknete, na nic nečekejte a začněte jednat! Než vyhledáte odbornou pomoc, můžete si zkusit poradit i sami:
- Postižené ucho pečlivě vydezinfikujte alkoholem na vatovém tamponku, a to hlavně oblast vnějšího ucha a zvukovodu – ujistěte se,že máte při tom důkladně umyté ruce!
- Na postižené místo, zejména k vnitřnímu uchu přiložte horký obklad.
- Pokud se bolest nezmírnila, použije Višnvského mast, která má rychlé regenerační, uvolňující, a hlavně léčebné účinky.
- Pokud nic z tohoto nepomůže, obraťte se na odborníka, který vám poradí speciální techniky, jak se tohoto neduhu zbavit.
Koho tato nepříjemnost nejčastěji postihuje?
Je pochopitelné, že tímto podkožním bolákem trpí hlavně děti, které se často „šťourají v uších“ a mají tak tendenci přenášet si špínu a bakterie, které mají usazeny na svých rukou a samozřejmě pod svými nehty, což způsobuje následnou kontaminaci. Také si nehty často zvukovody poškrábou, což je přímá cesta ke vniku pupínků.
POZOR! Co nikdy nedělat!
V žádném případě nezkoušejte propichovat tento vřídek špendlíkem s úmyslem, že se tak zbavíte hnisu. Tento postup vám přinese ještě mnohokrát větší bolest a vás problém opravdu nevyřeší, ale spíše zhorší a hnisání bude intenzivnější.
Babské rady? Fungují i v tomto případě?
Mezi našimi babičkami tradují teorie, že na podkožní akné v uchu stačí kapka olivového oleje s nastrouhaným česnekem, či řepíkový extrakt -je prokázáno, že česnekový olej se používal na infekci dutiny ušní již od starověku.
Připravte si svůj česnekový olej a nedejte akné v uchu šanci!
Budete potřebovat:
- 1 stroužek oloupaného nadrceného česneku
- půl sklenice olivového oleje, který minutu zahřejete v mikrovlnné troubě
Použití:
Pomocí kapátka si do ucha aplikujte jednu kapku tohoto extraktu maximálně dvakrát denně, a to maximálně týden.
Co když opravdu nic nepomáhá?
Nevěšte hlavu, nějak se tohoto nezvaného hosta přeci zbavit musíte. V těch nejzazších případech přichází na řadu chirurgické odstranění, které sice není nejpříjemnější, ale za tu úlevu každopádně stojí!
Zbavte se té nepříjemné bolesti jednou pro vždy a mějte zase klidné spaní!