Co má vliv sexuální přitažlivost? Pozor na hormonální antikoncepci!

Divoké bušení srdce, motýlci v břiše, mravenčení až v konečcích prstů. Takhle se cítíte, když se vám někdo líbí. Někdy člověk přesně ví, proč se mu líbí ten, kdo stojí nebo sedí naproti něj, někdy je to jako hra osudu. Prostě vás přitahuje a basta. Přitažlivost funguje poněkud tajemným způsobem, je to taková malá alchymie.

Proč se mi líbí?

Přejete si vědět, proč určitá osoba ve vašem okolí se vám tolik líbí a okolo jiné osoby jen projdete a nic? Existuje řada neviditelných sil, které vás k druhému člověku přitahují. Dokážete určit, který typ mužů se vám asi zhruba líbí, také se ztotožňujete s jeho zájmy, hodnotami nebo názory. Ale jde-li o tu okamžitou fyzickou přitažlivost, tam už rozum a argumenty nehrají roli. Prostě neumíte určit, proč vás zrovna ten muž nebo ta žena tak přitahuje.

Vědci se snažili rozklíčovat jednotlivé faktory, které přispívají k této fyzické přitažlivosti, ale biologii prostě neovlivníte. Vědci to však nevzdali, dali dohromady poznatky z biologie a evoluční psychologie. Přinášíme určité faktory, které mohou pomoci zjistit, kdo vás může přitahovat a proč tomu tak vlastně je.

Zamilujete se do vůně

Čich je jedním z důležitých smyslů, skrz něj můžeme vnímat něčí feromony. Ty se podílejí na sexuální přitažlivosti u zvířat a prováděné výzkumy naznačují, že mohou hrát roli i u lidí. Jde o typ feromonu nazývaný „uvolňovač“. Ten zahrnuje sloučeniny androsteronu, androstadienonu a androstenolu. Spousta lidské komunikace je ovlivněna chemickými signály.

Plodnost u žen

Ve skutečnosti mohou muži ucítit, že je žena v plodném období a to částečně kvůli jejím feromonům. Během nejplodnějšího období menstruačního cyklu žena jinak voní. A přesně to může přitáhnout potenciální mužské nápadníky. Výzkum z University of Texas v Austinu požádal skupinku žen, aby v období plodných i neplodných dní nosily trička a následně je dali mužům k přičichnutí. Ti měli posoudit, které jim voní nejpříjemněji. Muži označili ta trička, která ženy nosily v nejplodnějším období.

Ženy posuzují svaly u mužů

Podle výzkumu evoluční psychologie se ukázalo, že ženy mají obecně tendenci upřednostňovat muže se svaly. Možná i proto, že široká rameny, silná čelist a svaly jsou indikátorem dobrého zdraví. Ovšem dnes už to není tak úplně pravda. Svaly a celkově udržovaná postava je podle evoluční psychologie způsob, jak dát najevo dobré geny, dominanci a zdraví.

Ovlivnění hormonální antikoncepcí

Opravdu vás daný muž přitahuje, nebo za tím stojí hormony? Mnohé studie naznačují, že hormonální antikoncepce může mít určitý vliv na výběr sexuálních partnerů u žen. Dokonce i ženy v dlouhodobých a trvalých vztazích mohou být ovlivněny hormonální antikoncepcí. Podle studie ženy, které se seznámily s partnerem při užívání pilulek a stále je užívají, nebo ty, které nikdy pilulky neužívaly, hlásí větší spokojenost, než ženy, které začaly nebo přestaly brát pilulky během vztahu.

I osobnost je důležitá

Nejde pouze o vzhled a chemické složení, některá osobnost vás zkrátka může přitahovat na první dobrou. Studie z roku 2014 zjistila, že pozitivní znaky osobnosti mohou skutečně zvýšit vnímanou atraktivitu obličeje. Vlivem studie je tedy možno předpokládat, že znaky osobnosti mohou mít vliv na fyzickou přitažlivost.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno