Diamant, nejlepší přítel žen: Jak si jej správně vybrat?

Bohužel se stále častěji ukazuje, že ne každý diamant, který chcete koupit, je skutečný. Některé z nich jsou padělky. Nakupování diamantových šperků je vždycky tak trochu zážitek. Přece, která žena by si nepřála šperk s diamantem? Jde o něco výjimečného a úžasného. Tento zážitek vám však může zkazit fakt, že si domů přinesete padělek namísto originálu. A ještě víc vám zkazí náladu to, že jste za něj zaplatili jako za originál.

Je diamant skutečný?

Při nákupu diamantu se řídíte čtyřmi hlavními pravidly. Tedy karáty, tvar, barva a jasnost. K tomu přidejte ještě další pravidlo, možná to nejdůležitější. Skutečnost. Tedy to, jestli je vámi prohlížený diamant opravdu skutečný. O diamantech s Grantem Mobleym, gemologem a ředitelem Pluczenik, se dozvíte vše o syntetických a přírodních diamantech.

A rozdíl mezi nimi? Je jednoduchý. Pravý diamant je výjimečný a vzácný, byl sto mil pod zemským povrchem a to klidně i před třemi miliardami let. Syntetický diamant je kámen, který napodobuje optické a chemické vlastnosti přírodního diamantu. Není vytvořen přirozeně, jako pravý diamant, vyrábí se několik týdnů a za pomoci mnoha přístrojů.

Je cena stejná?

Jeden z velkých rozdílů je ten, že skutečný diamant má nějakou tu „přidanou hodnotu“. U syntetických diamantů neexistuje dlouhá historie, aby se zjistilo, co jsou zákazníci ochotni zaplatit za tyto kousky. Ovšem často to neznamená, že je koupíte levněji. Syntetické diamanty jsou na trh často uváděny s cenami, které jsou srovnatelné s cenami těch skutečných. A to všechno i přes nízké náklady na výrobu.

Diamantová výroba v laboratořích bude stále levnější a levnější, protože konkurence z továren v Číně roste. A to nutí místní firmy k poklesu prodejních cen. Hodnota pro vlastníka syntetických diamantů se tak drasticky snižuje. Může to mít vliv také na další prodej diamantů. Vzhledem k velké výrobě už následně nebude tak jednoduché syntetické diamanty dále prodat, pokud je vlastníte. Ztratí vlastně svoji vzácnost. To je naprostý opak od skutečných diamantům, jejichž cena se zvyšuje díky tomu, že jsou jedinečné.

Jaký diamant tedy vybrat?

Ze všech výše uvedených důvodů je tedy podle Granta jasné, že jediný diamant, který byste měli kupovat je ten skutečný. Diamanty se kupují a nosí především kvůli tomu, co představují a reprezentují. Pochází z řeckého adámas, což znamená nerozbitný nebo také nezničitelný. Každý jeden je originální a to svou silou a odolností. Diamanty se staly také symbolem lásky a úspěchu. V některých rodinách se dokonce šperky z diamantů dědí z generace na generaci a jde o opravdu jedinečný dárek.

Jak je možno diamanty rozlišit? Pro laika je takřka nemožné rozlišit pouhým okem, který z diamantů je skutečný a který syntetický. Klenotník by však měl vědět víc. Pokud však máte stále pochybnosti o pravosti kamene, pak určitě požádejte o certifikát pravosti. Ten musí mít každý pravý diamant.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno