Nejčastější jména dětí v roce 2018

nejčastější jména dětí v roce 2018

Nejoblíbenější křestní jména dětí narozených během roku 2018 jsou Jakub a Eliška. Eliška si své prvenství udržuje již čtvrtým rokem, Jakub vystřídal na pomyslné bedně Jana. Na třetí příčce dívčích jmen se umístila stále populárnější Sofie.

Holčičí top 20

Jak již bylo řečeno, favoritkou je Eliška. Na druhém místě je pak jméno Anna – ta se také dlouhodobě objevuje na předních pozicích oblíbenosti. Třetí místo pak obsadila Sofie, jméno se stále vzrůstající oblibou.

Top 20 nejužívanějších jmen pro novorozené holčičky uzavírá Kateřina, jméno, které se na začátku nového milénia umisťovalo na předních pozicích, ale postupem času ztrácelo na popularitě.

Co se stalo s Terezou?

Oproti minulým letům se na prvních příčkách neumístilo tradiční jméno Tereza. To vedlo ve statistikách od roku 2002 po rok 2011 a v dalších letech se vždy umisťovalo v top 3.

Naopak Sofie se mezi top dvacítkou nejoblíbenějších dívčích jmen pro novorozence objevila až v roce 2010 a od té doby její popularita stále stoupá. V roce 2014 je Sofie sedmá, o čtyři roky později, v roce 2018, jí patří dokonce třetí příčka.

Žofie nebo Sofie?

V minulosti oblíbené jméno Žofie je dnes napříč celým obyvatelstvem na 305. místě a věkový průměr je 51 let. Žofie je jméno řeckého původu a znamená moudrost (Sophia), slaví svátek 15. května. Ve stejný den slaví svátek také všechny Sofie, nositelky jména stejného původu a stejného významu jako Žofie, kterých je v celé populaci přes deset tisíc.

Sofie je na 156. místě v popularitě jmen. Zajímavým faktem však je, že věkový průměr všech českých Sofií je 6 let. Zdá se tedy, že nám Žofinky pomalu nahrazují Sofinky.

Nejoblíbenější chlapecká jména

V roce 2018 se na prvním místě umístil Jakub, na druhém Jan a na třetím Adam. Tato tři jména patří k dlouhodobě nejoblíbenějším. Zatímco počátkem milénia se v top dvacítce chlapeckých jmen umisťovala jména jako František, Josef, Patrik či Pavel, v roce 2018 je již v žebříčku nenaleznete.

Jejich pozice doplnila nově hojně používaná křestní jména Matyáš, Tobiáš, Kryštof a Antonín. Na počátku nového tisíciletí se rodilo více Martinů a Davidů než dnes.

Rošáda v holčičí top 20

Při srovnání roku 2018 a 2008, zjistíme pozvolný posun v oblíbenosti jmen. Na popularitě za dekádu pomalu ztrácela jména jako Natálie, Adéla, Kateřina, Barbora.

Mezitím co v roce 2008 bylo jméno Lucie 9. nejpoužívanější pro české novorozené holčičky, o deset let později se již neprobojovalo ani mezi top 20. Stejně tak dopadla například Nikola, Věra a Aneta. Naopak před deseti lety se v top dvacítce neobjevovala dnes populární Laura, Anežka, Amálie či Viktorie.

V posledních letech mezi novorozenci ubývá Tomášů, Michalů, Petrů a Šimonů.

Mezi jména, která se netěší tak velké oblibě jako v minulých letech, se zařadil Tomáš. Ten se od roku 2002 pravidelně umisťoval na třetím místě. V roce 2018 mu patřilo až 5. místo.

Od roku 2011 se naopak v top desítce pravidelně začalo umisťovat jméno Matyáš. Během roku 2018 se již v top 20 jmen pro chlapce neumístili Michal, Petr a Tomáš. Oproti minulým letům se v top 20 umístilo jméno Tobiáš.

Neobvyklá jména

Mezi křestní jména, která rodiče použili pro své čerstvě narozené děti, se řadí také jména neobvyklá či exotická. Mezi dívčími jmény můžeme naleznout Andělínu, Amálii Eulálii, Caitlin, Tamika či Chanel, ale například také stará česká jména jako jsou Aloisie, Dorka, Marcelína, Vojtěška či Zlatuše.

U klučičích jmen se také používala stará jména jako je Diviš, Dárius, Medard, Mikeš či Svátek, ale i jména netradiční – Arvis, Albín, Bentley, Gaston, Kait či Ragnar.

Další zajímavosti

Zvláštním úkazem jsou jména Ema a Emma. Zatímco před 10 lety se ani jedno neumístilo v top 20, v roce 2018 jim patří čtvrté a jedenácté místo – pokud by se obě varianty jména sečetly, skončily by na prvním místě.

V roce 2018 jsou mezi jmény chlapců na prvních třech příčkách opět Jakub, Jan a Adam – Jakub a Jan patří přitom již od roku 2002 k nejčastěji používaným jménům. Další kuriozitou je, že nejvíce dětí se narodilo párům se jmény Petr a Lucie.

Je třeba dodat, že do statistiky se nepočítají různé varianty jednoho jména – například Alexandr, Alex a Saša, a také cizojazyčné varianty stejného jména – například Kateřina, Katarína a Kate.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno