Šafrán – jeho druhy a účinky na lidské tělo

šafrán koření a jeho účinky

„Je ho jako šafránu“ slovní spojení, které lidé využívají velmi často. Většinou ve spojitosti s tím, že je něčeho málo. Proč to tak je? Je to jednoduché, šafránu je málo, je velmi vzácný, drahý a získat jej bývá obtížné. Jde o velmi drahé koření, které se navíc těžko sklízí, protože na jeden kilogram koření potřebujete spoustu rostlin. Přirozeně tak cena šafránu bývá vysoká, někdo dokonce tvrdí, že jde o nejdražší koření na světě. Cena šafránu za jeden gram může být až závratných 350 korun.

Super koření, které má na tělo pozitivní účinky

Šafrán setý má svou jedinečnou barvu a chuť. Pro lidské tělo toho umí také udělat mnoho, když mu pomáhá v léčbě několika nemocí, působí jako prevence před zdravotními problémy. Navíc stále probíhají studie, které se snaží najít nové a nové léčivé vlastnosti, které posilují už tak silnou pozici šafránu. Má spoustu přínosných účinků a šafrán jako koření můžete použít do spousty jídel, polévek, může se stát běžnou součástí vaší kuchyně.

Jaké účinky má šafrán?

  • Může působit jako přírodní prostředek v boji s rakovinou, působí také preventivně
  • U mužů si poradí s léčbou erektilní dysfunkce
  • Pomáhá snížit vysoký krevní tlak
  • Posiluje celkové kardiovaskulární zdraví
  • U žen mírní premenstruační syndrom a menstruační bolesti
  • Může působit pozitivně na křeče
  • Je pomocník také při hubnutí, udržuje pocit sytosti v těle
  • Pomáhá proti nespavosti
  • Pomáhá při depresích, únavě a celkové nervozitě
  • Je velmi dobré afrodiziakum
  • Pomáhá léčit poruchy trávení
  • V případě problémů s imunitou posiluje obranyschopnost lidského těla
  • Snižuje vysokou hladinu cholesterolu

Jak pěstovat šafrán?

Chcete šafrán pěstovat doma? Ne vždycky se to musí podařit. Je nutno se obrnit velkou dávkou trpělivosti, z prvního neúspěchu se nehroutit a věnovat pěstování a následnému sklízení jemnou péči. Na začátek je důležité mít několik cibulek kroksu, tedy cibulek šafránu. Neměly by být nijak poškozené ani by na sobě neměly mít skvrny. Jednotlivé cibulky můžete zasadit do květináče, trávy nebo na okraje záhonků. Potřebují však správnou půdu, musí být dobře prokypřená a spíš lehčí humózní. Cibulky jsou velmi citlivé na přemokření půdy, ale také nemají příliš v lásce přeschlou půdu. Jde o trvalky, proto vybírejte takovou půdu, která bude pro tyto účely nejvhodnější.

Do květináčů se sází cibulky do hloubky 8 – 12 centimetrů, budete-li je sázet hlouběji, hrozí, že se neuchytí. Sázejte je po třech nebo pěti cibulkách, víc ne. Rozestupy by měly být jeden až dva palce. Existují jarní a podzimní krokusy, ty jarní vysazujte v září, podzimní v červenci. Jakmile začínají kvést, snižujte dávku zálivky. Můžete přidat kompost, aby se kvítkům dařilo. Z kvítků se pak získává koření jménem šafrán.

Použití šafránu

Jak použít šafrán? Je chutný, má aromatickou a štiplavou chuť, která může být mírně hořká. Šafrán jako koření se využívá velmi často v rýžových pokrmech, na masa, mořské plody, drůbeží maso, zeleninu a podobně. Má krásnou žlutooranžovou barvu, která může jednotlivé pokrmy krásně obarvit. Šafrán se dá koupit také ve formě doplňků stravy, například jako tinktura nebo tablety. Tyto doplňky jsou pro tělo jistě dobrým pomocníkem, je nutno dodržovat dávkování, protože při vysoké konzumaci se může stát pro tělo nebezpečný a může mít vliv na vaše zdraví.

Druhy šafránu

Šafrán je rozšířen po celém světě a má rovněž několik druhů. Známe asi osmdesát jednotlivých druhů, které jsou známy především po Evropě, jihozápadní a střední Asii. V České republice se objevují přirozeně celkem dva druhy šafránu. Jedním z nejznámějších je šafrán setý, který se využívá asi nejčastěji. Jako druhý se u nás vyskytuje šafrán bělokvětý nebo chcete-li šafrán jarní, který najdete na Šumavě a v Novohradských horách. Dále se můžete setkat se šafránem pravým či se šafránem žlutým. Poslední jmenovaný se, podobně jako šafrán neapolský pěstuje jako okrasná rostlina.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno