Vybírat pro své děti jméno je velmi důležité, půjde s dítětem po celý jeho život a může jej také v mnohém ovlivnit. Děti si na něj zvyknou, budou ho využívat denně, může jim zajistit úspěch, lidé si jej díky němu mohou zapamatovat. Každé jméno také něco znamená, proto si rodiče tolik dávají záležet na tom, jak svého potomka vlastně pojmenují. Je to velmi zodpovědný a náročný úkol.
České jméno nebo exotika?
I když je dnes „moderní“ dávat dětem různá cizí jména, stále křestním jménům vévodí ta česká. Klasická, která všichni roky známe, hodí se k českému příjmení. Dost už bylo Kevinů, Thomasů a u holčiček zase Samanth, Belind a podobně. Existuje přece tolik českých a krásných jmen, které můžete využívat!
Jaká jsou nejčastěji využívaná křestní jména? A co si pod nimi má novopečený rodič představit? Jakou sílu dětem dají a co vlastně znamenají? Podívali jsme se na tři nejčastěji využívaná dívčí a chlapecká česká jména plus jsme se zaobírali tím, co znamenají.
Nejčastější chlapecká česká jména
Jiří (svátek 24. dubna)
Jde o nejčastěji využívané mužské české jméno. Na původu tohoto jména se odborníci nemohou shodnout. Jedna teorie se opírá o řecké slovo geórgos, což je složenina a znamená rolník nebo zemědělec. Druhá teorie poukazuje na staroslovanský původ a pochází z ruského jurkij, což je mrštný, hbitý či obratný. Je také velmi pravděpodobné, že se oba původy nějakým způsobem prolínají.
Jan (svátek 24. června)
Druhým nejčastěji používaným českým jménem u mužů je jméno Jan. Pochází z hebrejského původu Jo-chanan, což znamená Hospodin je milostivý. Domácí podobou tohoto jména je také Honza, což se zase odvozuje z německého jména Hans. Je velmi populární mezi papeži a jeho ženskou alternativou je Jana.
Petr (svátek 22. února)
Třetí nejčastější mužské české jméno je Petr, což má opět kořeny v řečtině. Znamená to Petros a v překladu jde o kámen či skálu. Podle Nového zákona takto pojmenoval Ježíš Šimona, syna Jonášova, který mu byl jedním z apoštolů.
Nejčastější dívčí česká jména
Marie (12. září)
Toto křestní ženské jméno vychází z hebrejského původu. Původ je ve jméně Mirjam. V Bibli se také objevuje Maria. Někteří přisuzují tomuto jménu původ egyptský ze slov meri Amun, tedy milovaná Maóna. Může také pocházet z aramejštiny, kde slovo Marjam znamená kapka moře.
Jana (24. května)
Jméno Jana pochází z hebrejštiny Jo-chanan, tedy Hospodin je milostivý. Vychází z významu mužského jména Jan. Od tohoto jména pochází také Johana. Patří k nejpoužívanějším českým jménům.
Eva (24. prosince)
Velmi oblíbené české jméno má svůj původ ve slově chawwá což se vykládá jako živá, životodárná nebo matka života. Podle Bible je to první žena, příběh Adama a Evy se objevuje se starozákonní knize Genesis.
nemůžu si pomoct, ale podle mně dával dětem jména Bůh (ten pán od začátků) – což podle toho taky vypadá. Biblicky vzato to každej z nás dost škaredě vodnese. Snad si každý vybere sám svoje jméno ale dost tomu nevěřim – snad jen aby se to někomu dobře pamatovalo…. z čehož všeho u mně plyne…“NE! tyto jména dobrá nejsou“. s pozdravem pěknýho dne (žid) DAVID !!!
?
co to meleš jude ?
Davit, nevím, jestli jste retarda, nebo je to úmysl, ale je to trapný blábol plný gramatických chyb.
Trapný komentář s chybami, smutné.
to jsou zase kecy
Na svete existuje takova hromada krasnych jmen, ktera se uz i v Cesku uspesne zavedla, ze mi prijde dost laxni davat deckam bezna jmena jako Jirka, Lukas nebo Gabina, ktera ma u nas kazdej druhej. Krom toho moda jmen se vyviji a v trendu jsou bud zahranicni jmena nebo zapomenuta starodavna jmena. Takze trochu kreativity, ale i rozumu pri kombinaci s prijmenim, mili rodice, a nenechte se ovlivnit clankem, ktery vas vybizi k nulove originalite a sazce na nudnou zastaralou klasiku.
Každý má jiný názor.Tak nemusíte urážet druhé,že nemají rozum,když nebudou dávat trapnà cizí kména.Podle mě zase nemaj rozum ty co dávaj Kryšpín,Samanta,Samuel atd.
No, když jsem v roce 1990 dala svému synovi jméno Arnošt, dost lidí bylo překvapeno. Ale jsem za tuto volbu ráda, a i Arne je spokojen se svým jménem. Takže originalita ano, ale s citem 🙂
Samuel je v českém kalendáři již roky.
Toto je trapný komentář nějaké rádoby hvězdy, co si připadá zajímavá, že dala děcku jméno Jonáš, Fabian nebo Sebastian.
Pane Bože co je to za vola ten jud
Ono také záleží na příjmení. Kevin Novák nebo Serena Dvořáková asi nebude zrovna to pravé.
No, když jsem v roce 1990 dala svému synovi jméno Arnošt, dost lidí bylo překvapeno. Ale jsem za tuto volbu ráda, a i Arne je spokojen se svým jménem. Takže originalita ano, ale s citem 🙂
Pane Grate jsme v Čechách a sem patří jména jako Josef,Jiří,Jan ,Petr atd.
Ty cizí z anglicky mluvících zemí mi přijdou umělá.
U nás má jeden poděs Miu, Nenu a Fausta.